Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakanlıktan ilginç Sur savunması!

21 Haziran 2016 - 1.026 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bakanlıktan ilginç Sur savunması!

Sur Savunma

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bakanlar Kurulu’nun Sur için aldığı “acele kamulaştırma” kararına karşı yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a açılan dava kapsamında savunmasını verdi. Bakanlık savunmasında, “riskli alan” ilan edilerek, kamulaştırmaya gerekçe gösterilen tarihi ilçedeki 8 bin 818 yapıdan sadece yüzde 6,03’ünün “deprem riski yüksek yapı” olduğunu belirtti. Bakanlık yapıların “kaçak ve deprem riski” taşıdığı için yıkılması gerektiğini savundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 21 Mart’ta Bakanlar Kurulu kararı ile çıkarılan ve 25 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan acele kamulaştırma kararına karşı yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a açılan dava kapsamında yazılı savunmasını verdi.

DİHA’da yer alan habere göre, evleri kamulaştırılan 77 yurttaşın Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Danıştay 6. Dairesi’ne yaptığı başvurunun ardından, ilgili daire kamulaştırma kararı isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 15 gün süre vererek acele savunma istenmişti.

İTİRAZIN İPTALİ İSTENDİ

Bakanlığın Hukuk Müşavirliğinin mahkemeye gönderdiği 14 sayfalık savunmada, Bakanlar Kurulu’nca 22.10.2012 tarihinde Sur ilçesini “riskli alan” ilan eden 2012/ 3900 sayılı kararına ve 21.03. 2016 tarihinde Sur için alınan acele kamulaştırma kararına tek bir dilekçeye dava açılmasının hukuka uygun olmadığı ileri sürüldü. Bakanlık, gerekçe olarak da bu davalar arasında “maddi ve hukuki yönden bağlılık” ile “sebep ile sonuç ilişkisi” olmamasını gösterdi. Davacıların kamulaştırılan parseller için toplu olarak, her parsel için ayrı ayrı dilekçe vermesi gerektiğini iddia eden bakanlık, itirazın iptalini istedi.

 “YAPILAR RUHSATSIZ VE KAÇAK”

Bakanlar Kurulu kararının “Hukuka, yasaya ve kamu yararınına aykırı” olmadığını savunan bakanlık, kamulaştırılan Suriçi bölgesinin “Tarihi özelliğini kaybederek, çöküntü alanı haline gelmesi ve yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybı riski taşıdığı”nı ileri sürüldü. Bakanlık, “Sur için alınan riskli alan kararı ile kamulaştırma kararlarının bölgenin dünya mirasına kazandırılmasına ‘olumlu’ katkıda bulunacağı ve buradaki taşınmaz kültür varlıklarının tahribatını engelleyeceğini” savundu. Kamulaştırma kararı alınan alanda 97 kamu binası ile birlikte 8 bin 818 yapı bulunduğu belirten Bakanlık, bu yapıların 907’sinin, yani yüzde 10,29’unun ruhsatlı olduğunu, geriye kalan yapıların “ruhsatsız” ve “kaçak” olduğu savundu. Bakanlık, bu yapıların olası bir depremde can ve mal kaybına neden olacağını da ileri sürdü.

“DEPREM RİSKİ YÜKSEK ALAN”

Sur’da kamulaştırılan 8 bin 818 yapıya ilişkin analiz sonuçlarında deprem riski yüksek alanı yüzde 6,03 olarak veren Bakanlık, Bakanlar Kurulu’nun Sur’u “riskli alan” göstererek yaptığı acele kamulaştırma kararının gerekçesini ortadan kaldıracak nitelikte verilere yer verdi. Bakanlık, savunmanın devamında şu açıklamalara yer verdi: “Analiz sonuçlarına bakıldığında, deprem riski yüksek yapılar yüzde 6.03 oran ile 464 adet yapıl belirlenmiş olup, deprem riski orta-yüksek yapılar yüzde 24.52 oranla 1887, deprem riski orta-düşük yapılar yüzde 46.16 ile 3552, deprem riski düşük yapılar yüzde 23.29 oran ile 1792 yapı belirlenmiştir. Deprem riski yüksek yapılar ile deprem riski orta-yüksek yapılar alandaki mevcut yapı sayısının yüzde 31’ini oluşturmaktadır. Deprem riski orta-düşük ve düşük yapılar, daha çok tarihi yapılar ve çevresel değerli yapılardır. Bu yapıların restore edilmesi, bakım-onarımın yapılması suretiyle bölgeye kentliye kazandırılması bu kapsamda yok olmaya yüz tutmuş bu yapıların korunmasına yönelik müdahalelerin acil olarak yapılması gerekmektedir.”

“123 ADET TESCİLLİ YAPI VAR”

Bakanlık, ilçede 214 yapının “Anıtsal Kültür Varlığı”, 908 adet ise “Geleneksel avlulu Diyarbakır Evleri” olmak üzere bin 123 adet tescilli yapının olduğunu hatırlattı. Bakanlık, “Özellikle bölücü terör örgütü tarafından yapılan eylemler nedeniyle bölgede pek çok yapı hasar görmüş ve kültür miras niteliğindeki birçok tarihi yapı tahrip olmuş. Hatta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış ve bu durum tarihi doku olumsuz etkileri yanı sıra can mal kaybına yol açma riskini daha da arttırmıştır” dedi. Bakanlar Kurulu karanının hukuka “uygun” olduğunu savunan Bakanlık, iptaline ilişkin yapılan başvuruların reddedilmesini istedi. 

DAVA HAKKINDA

Bakanlar Kurulu, 6 ayı geride bırakan yasaklarda harabeye dönen Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 16 ve Yenişehir ilçesinde ise iki mahalle olmak üzere toplam 18 mahalle için acele kamulaştırma kararı vermişti. Karara göre, UNESCO Uluslararası Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan ilçenin yüzde 70’ine tekabül eden 6 bin 300 parseli kamulaştırılacak. Kamulaştırılacak alanlar içinde Sur Belediyesi binası, bazı oteller ve Cemil Paşa Konağı gibi tarihi binalar var. Ayrıca Bakanlar Kurulu, 2012 yılında aldığı bir kararla bölgeyi “riskli alan” ilan etmişti. Bu karardan 4 yıl sonra kamulaştırma kararı alınması tartışmalara neden olmuştu.

453 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..