Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Balukan: ‘’Anayasa masasını da devirmek istiyorlar’’

27 Aralık 2015 - 397 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Balukan: ‘’Anayasa masasını da devirmek istiyorlar’’

Başbakan Davutoğlu’nun yeni anayasa kapsamından HDP’yle görüşmeyi iptal etmesine ilişkin HDP Grup Başkanvekili Baluken, “Çözüm masasını devirenler şimdi de anayasa masasını devireceklerinin işaretini vermiş oldular” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, muhalefet liderleriyle görüşeceğini açıklamasının ardından tüm partilerden olumcu cevap almıştı. HDP ile de 30 Aralık’ta yapacağı açıklanan görüşmenin iptal etmesine HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Çözüm masasını devirenler şimdi de anayasa masasını devireceklerinin işaretini vermiş oldular” diyerek tepki gösterdi. Baluken, “Başbakanın yaptığı açıklamada şu net olarak görülüyor, AKP’nin toplumsal gerilimleri azaltma, toplumsal barışı sağlamak gibi bir derdi yok” dedi.

“Daha önce çözüm masasını devirerek sahaya bir savaş konseptini sunarak bunu göstermişlerdi zaten. Ancak uzun süredir yürüttükleri psikolojik savaş kampanyasıyla çözüm sürecini bozmadıklarını, uzlaşma aradıklarını savaşı başlatanların kendileri olmadığını siyaseten sorunların çözüm yöntemlerine açık olduklarına değiniyorlardı. Bugünkü (dün) açıklama AKP’nin daha önce yapmış olduğu bütün bu açıklamaları tekzip eden, bir yönüyle teşhir eden bir itiraf niteliğinde oldu. Çözüm masasını devirenler şimdi de Anayasa masasını devireceklerinin işaretini vermiş oldular” diyen Baluken, şöyle devam etti: “Yeni Anayasa’da bütün toplumsal kesimlerin taleplerini dikkate alan bir uzlaşma kültürüyle yaklaşmayacaklarını bu ülkede demokratikleşme ve özgürlüklerin genişletilmesiyle ilgili bir kaygılarının olmadığını yeni Anayasa sürecine salt kendi siyasi çıkarları üzerinden yaklaştıklarını ortaya koymuş oldular. Bu son derece yanlış bir siyasi tavır. Son derece tehlikeli bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Tam da bir müzakere ve diyalog kanalının açılmasının çok ihtiyacı olan dönemlerden geçiyoruz. Her gün bu kanallar kapalı olduğu için onlarca gencin cenazesi kalkıyor bu topraklarda. Oluk oluk kan akıyor. Özellikle görüşmenin olacağına dair haberler basına düştükten sonra gerek bölgede gerek Türkiye genelinde ciddi bir takım beklentiler dile getirilmeye başlanmıştı. Belli ki AKP ve başbakan bu beklentilerin ve umutların yeşermesinden bile rahatsızlar. Şu anda gerilim siyasetinden besleniyorlar. Gerilim ve çatışma konseptinin, savaş konseptinin devam etmesini istiyorlar. Hem içerdeki siyasi hesapları hem de Ortadoğu’daki genel iflas etmiş politikaları bu çatışma ve savaş dışında bir şanslarının olmadığını gösteriyor. AKP bunda ısrar edecek gibi duruyor.”

idris-baluken-27122015

276 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika