Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Barışçıl ve demokratik diyalog çağrısı

26 Aralık 2016 - 613 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Barışçıl ve demokratik diyalog çağrısı

Diyarbakır’da 52 sivil toplum ve meslek örgütü ile ortak bir deklarasyon yayınlayan DİTAM, barışçıl ve demokratik diyalog kurulması çağrısında bulundu.

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM), “Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Ağı” projesi çerçevesinde sivil toplum ve meslek örgütleri ile kanaat önderlerinin katılımıyla Diyarbakır’da toplandı. DİTAM, hazırladıkları deklarasyonu, Diyarbakır ve çevre illerden katılan 52 sivil toplum örgütleri temsilcileriyle düzenledikleri ortak basın toplantısıyla açıkladı. Sivil Toplum Örgütleri adına kısa bir açıklama yapan DİTAM Başkan Yardımcısı ve “Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Ağı” Sözcüsü Mehmet Vural, son bir buçuk yıldır Türkiye ve bölgenin çok ağır bir savaş döneminden geçtiğini belirterek, bu savaşın bir an önce son bulması ve tarafların barışçıl ve demokratik bir şekilde bir araya gelmeleri çağrısında bulundu.

DİTAM’DA ÖNERİ VE TALEPLER

Konuşmasının ardından hazırlanan ortak deklarasyonu okuyan Vural öneri ve taleplerini sundu; “Farklılıkların zenginlik olarak algılandığı, Temel hak ve özgürlüklerin yasal güvence altına alındığı, Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışının benimsendiği, Eşitlikçi ve çoğulcu demokrasi kültürünün egemen olduğu, Din, dil, ırk, etnik köken ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıkların sona erdirildiği, Sorumlusu kim olursa olsun, tahrip edilen barışın yeniden tesis edildiği bir Türkiye için; Yasama, yürütme ve yargının bağımsızlığı ile birlikte, erkler arası denge ve denetleme mekanizmasının sağlandığı, eşitlikçi ve çoğulcu bir Anayasa hazırlanmalı, Kürt halkıyla birlikte hak talepkârlığında bulunan diğer etnik kimliklerin kolektif hakları Anayasal güvence altına alınmalı, Katılımcı ve şeffaf bir ademi merkeziyetçi yönetişim modeli geliştirilmeli, Din, dil, ırk ve etnik köken ayrımcılığı bir daha eski tekçi kimliklere dönülmemek üzere sona erdirilmeli, Kutuplaşma ve ayrımcılıkla mücadele için yasal düzenlemeler yapılmalı, Halklara, mağdur ve mazlum kimliklere yönelik nefret suçunun insanlığa karşı işlenmiş suçlar nevinden olduğu gerçekliğinden hareketle reddedilmeli, İşkence başta olmak üzere; cezasızlık ve kötü muamele ile etkin mücadele edilmeli, Karar verme süreçlerine halk ve sivil toplum örgütlerinin etkin katılımı sağlanmalı, Yönetim şeffaf olmalı ve halka hesap verebilir olmalıdır”

HAKLAR İÇİN ANAYASAL GÜVENCE İSTENDİ

Bu ilkeler çerçevesinde “Toplumsal Barış Ağı” üyelerinin insan hak ve özgürlüklerin garanti altına alınarak, barışın yeniden tesisini, azınlık ve kültürel hakların yasal güvence altına alınmasını talep ettiklerini dile getiren Vural, eşitlikçi ve çoğulcu demokrasi kültürünün hakim olması ile birlikte; temel hak ve özgürlüklerin garanti altına alındığı, Kürt halkıyla birlikte diğer tüm halkların kolektif haklarının güvenceye kavuşturulduğu, barışın yeniden tesis edildiği bir Türkiye’de yaşanabileceğinin altını çizdi.

‘ORTAYA ÇIKAN BİR SAVAŞ TABLOSUDUR’

Deklarasyonun ardından “Bir barış süreci deneyimi” başlığıyla Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu da bir konuşma yaptı. Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine dikkat çeken Bayramoğlu, “Kürt sorunu ülkemizin en temelli sorundur” değerlendirmesinde bulundu. Kürt sorununun hayati önemde olduğunu söyleyen Bayramoğlu, bu sorun çözülmediği için bölgenin tahrip edildiğini; öldürülen PKK’lilerin, askerlerin ve polislerin sayısının vahim bir savaş tablosu olduğunu dile getirdi. Bayramoğlu konuşmasında, “15 Temmuz’dan bu yana gelinen nokta insan hak ihlalleri oldukça fazla yaşandı” dedi.

Milletvekillerinin, yazarların, gazetecilerin ceza evinde olduğunu hatırlatan Bayramoğlu, Kürt toplumsal mücadelesinin imha edilmek istendiğini söyledi. Bayramoğlu, söz konusu tutuklamaların acı bir sonuçtan başka bir şey getirmeyeceğini dile getirdi.

607 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika