Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14159 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Barışın ne kadar kıymetli olduğu iki ay içinde bir kez daha öğrenildi’

20 Eylül 2015 - 549 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘Barışın ne kadar kıymetli olduğu iki ay içinde bir kez daha öğrenildi’

Suruç, Cizre, Lice, Silvan ve daha birçok il ve ilçe merkezinde onlarca sivil insanın yargısız infaza kurban gittiğini kaydeden Atay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oysa ki, üç yıl süren çatışmasızlık sürecinde, Türkiye toplumu kısmen de olsa barış fikrini bilince çıkarmıştır. Barış içinde yaşamanın ne kadar kıymetli olduğunu son iki ay içinde yaşadıklarımızdan bir kez daha öğrenmiş bulunmaktayız.”

Kent Konseyleri Platformu olarak Türkiye halklarının yararına olmayan savaşa derhal son verilmesini talep eden Atay, “Devlet askeri ve siyasi operasyonları durdurmalı, PKK ise derhal ateşkes ilan etmelidir. Meselenin barışçıl çözümü için demokratik mekanizmalar işletilmelidir.” şeklinde konuştu.

‘KUNDAKLAMA, YAĞMA VE LİNCE SON VERİLMELİDİR’

Hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınan, tutuklanan ve görevden alınan yerel yöneticilerin derhal serbest bırakılması ve görevlerine iadesini isteyen Atay, Türkiye’nin Batı illerinde başta Kürt yurttaşlara olmak üzere muhaliflere yönelik; kundaklama, linç ve yağmalama kampanyalarına katılan kişilerin derhal tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını ve cezalandırılmasını istedi. Bizzat hükümet mensubu bir milletvekili ve bazı basın yayın organlarının kışkırtma, hedef gösterme ve nefret söylemleri sonucunda, muhalif  basın yayın organlarına yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıları da  kınayan Atay, bu saldırıların azmettiricileri ve faillerinin hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep etti.

‘SAVAŞA KARŞI BARIŞI KENDİ İL VE İLÇELERİMİZDE HAYKIRACAĞIZ’

Son dönemde düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılara dikkat çeken Atay,  şunları söyledi: “Demokratik yaşamın vazgeçilmezlerinden olan düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik tehdit ve kısıtlamalara son verilmelidir. Kent Konseyleri olarak ve aynı zamanda bireyler olarak; bu savaş konseptinin bir an önce durdurulmasını talep etmekteyiz. Bizler kent konseyleri olarak savaşa karşı barışı savunamaya devam edeceğiz. Örgütlü bulunduğumuz il ve ilçelerde barış meclisleri kurarak savaş karşıtlığımızı, tüm yurttaşlarımızla birlikte haykıracağız. Son olarak uluslararası sözleşmelerle de korunan ve en temel hakkımız olan barış hakkımızı Diyarbakır’dan haykırıyoruz.”

3 5

339 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika