Dolar : Alış : 4.5781 / Satış : 4.5863
Euro : Alış : 5.4043 / Satış : 5.4141
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başlangıç: “Büyük kırılmalara neden olur”

22 Mayıs 2016 - 640 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Başlangıç: “Büyük kırılmalara neden olur”

celal baslangıc

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yapılan geçici anayasa değişikliğini değerlendiren Gazeteci Celal Başlangıç, Kürtlere “Siyaset yapmayacaksınız, belediye eşbaşkanı olmayacaksınız, hatta parlamentoda olmayacaksınız” mesajı verildiğini ileri sürdü. “Erdoğan’dan korktular” dediği CHP’nin tutumunu da eleştiren Başlangıç, “Kürtlerde büyük kırılmalara neden olur. Kimse teslim olmayacak” dedi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Meclis Genel Kurulu’ndan geçen geçici anayasa değişikliği, ulusal ve uluslararası çevrelerden büyük tepki gördü. DİHA’da yer alan habere göre, Durumu değerlendiren Gazeteci Celal Başlangıç, uzun bir süredir Kürt siyasetçilerine dönük operasyonların düzenlendiğini, bunun DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’e kadar vardığını belirtti. Başlangıç, “Kürtlere ‘Siyaset yapmayacaksınız. Belediye eşbaşkanı olmayacaksınız, hatta parlamentoda olmayacaksınız’ denilerek Kürt halkı tasfiye edilmek isteniyor” dedi.

“HASAN HAYRİ BEY VE SIRRI SÜREYYA”

Başlangıç, HDP’liler hakkında hazırlanan fezlekelerin çoğunun komik ve fezleke konusu olmayacak türden iddialar olduğuna da savundu. Başlangıç, “Faysal Sarıyıldız hakkında hazırlanan fezlekede ‘Aracında silah taşımadığı anlaşılmasıyla birlikte dokunmazlığının kaldırılması’ deniliyor. Tarihsel benzer süreçler var ama ben 94’teki süreci örnek vermeyeceğim. 1923’teki benzerlik sürecini hatırlatmak istiyorum. 1923’te Lozan Anlaşması imzalanırken, Avrupalılar soruyor, ‘Kürtler ne olacak’ diye. Bunun üzerine Ankara ayaklanıyor. Kürt vekillerini de harekete geçirerek, Kürtlerle Türkler ortak meclistedir. Hatta Atatürk’ün isteği üzerine Dersim Mebusu Hasan Hayri Bey yöresel kıyafetlerle meclise geliyor. Sonra Şeyh Sait İsyanı sonrasında Hasan Hayri Bey hem Şeyh Sait İsyanı’yla alakası olduğu hem de ‘Kıyafet kanununa aykırı’ davrandığı gerekçesiyle idam ediliyor. Tıpkı Sırrı Süreyya Önder’in Öcalan’ın mesajını okuması gibi. Devlet tarafından teslim edilen bir mektup ama şimdi Önder o mektubu okuduğu için yargılanacak. İşin geldiği komiklik budur” diye konuştu.

“BENZER BİR AHMAKLIĞI YAŞIYORUZ”

Dokunmazlıkların kaldırılmasının tek amacının Kürtleri siyasi alandan tasfiye etmek olduğunu iddia eden Başlangıç, böylesi bir durumun çok ciddi kırılmalara yol açacağını ileri sürdü. Kürt halkına, seçtiği milletvekili meclisten atılarak, belediye eşbaşkanı, il, ilçe yöneticilerinin tutuklanarak siyasi alanda silinme ve boyun eğdirmenin dayatıldığını savunan Başlangıç, 94’te 8 DEP’li direndiği için bugün Kürtlerin 59 milletvekilini Meclis’e gönderdiğini, belirterek, Albert Einstein’in söylediği gibi “Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek ahmaklıktır” dedi.

“KİMSE TESLİM OLMAYACAK”

Dokunmazlıkların kaldırılmasıyla Kürtlerde büyük bir kırılmanın yaşandığına dikkat çeken Başlangıç, “kentlerde savaş, yıkım ablukaların sürdüğünü, Sur’da 6 aydır yasağını sürdüğünü” ifade etti. Başlangıç, “Zaten gençlerin demokratik siyasete inancı azdı. Dağın yolunu kısaltan bir durumdur. Böylesi bir dönemde kimse teslim olmayacak. Önümüzdeki süreçte daha yoğun çatışmaların yaşanabileceğini söylemek mümkündür” diye konuştu.

“CHP ERDOĞAN’DAN KORKTU”

CHP’nin tavrını yanlış bulduğunu vurgulayan Başlangıç, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözünü dokunmazlıklar konusunda kullanmak istediğini belirterek, “CHP yönetimi AKP önünde yatmıştır” dedi. CHP yönetiminin referandum ve Erdoğan’dan korktuğunu ileri sürüen Başlangıç, 12 Nisan’da Kılıçdaroğlu’nun “Anayasa’ya aykırı ama evet” diyeceklerini açıkladığında kendisinin de o zaman ilk olarak Kılıçdaroğlu’nun dokunmazlığının kaldırılmasını istediğini söyledi. Başlangıç, “Sadece HDP’lilerin değil CHP’lilerin de dokunmazlıkları kalktı. Bu parti içinde büyük tartışmalara neden olacak. Önümüzdeki günlerde tüm bunların sonuçlarını daha net bir şekilde göreceğiz” dedi.

402 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika