Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilici: Öcalan olmadan, süreç ilerlemez

24 Temmuz 2015 - 562 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bilici: Öcalan olmadan, süreç ilerlemez

Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecride dikkat çekmek amacıyla Öcalan’ın avukatları tarafından 27 Temmuz’da Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapılacak olan protesto eylemine, İHD Diyarbakır Şubesi düzenlediği basın toplantısı ile destek açıklamasında bulundu. Toplantıda konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici “Süreci okuyan, izleyen ve süreç konusunda gerçekçi yaklaşan herkes, Sayın Öcalan olmadan bu sürecin ilerlemeyeceğini biliyor” dedi.

 

Sait BAYRAM

27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan ile çeşitli bahaneler ile görüştürülmeyen Öcalan’ın avukatları,  görüş yasağının başlamasının üzerinden geçen 5 yılın ardından büyük bir protesto eylemi gerçekleştirecek.  27 Temmuz’da Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapılacak protesto eylemine, İHD Diyarbakır Şubesi de, şube binasında düzenlediği basın toplantısı ile destek açıklamasında bulundu. İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD MYK Üyesi ve Diyarbakır Şube Yöneticisi Av Gamze Yalçın ve Diyarbakır Şube Yönecisi avukatlar Rehşan Bataray, Pınar Dalkuş ile Abdullah Zeytunun katıldığı basın toplantısında, şube avukatlarının eyleme katılacağı belirtilerek, Öcalan üzerinde uygulanan tecride derhal son verilmesi çağrısı yapıldı.

‘ÖCALAN VE KÜRT SİYASAL HAREKETİ ÇÖZÜM KONUSUNDA ISRARLI’

Basın toplantısında konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, çözüm sürecinin yaşadığı tıkanma, gerileme ve bölgede cereyan eden çatışmalı duruma yönelik değerlendirmelerde bulundu. Yıllardır süren çatışmalı ortamın hiçbir dönemde bu kadar diyalog ve müzakere ile çözüme götürülmediğine dikkat çeken Bilici, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ve Kürt siyasal hareketinin çözüm konusundaki ısrarlı tutumuna dikkat çekti. Ancak ısrarlara rağmen çözüm süreci konusunda devlet ve hükümet yetkililerinin,  siyasal çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve bunun var olan sürece zarar verdiğinin ifade etti.

HÜKÜMET POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

Hükümet politikalarını eleştirerek konuşmasını sürdüren Bilici “ Bireysel ve kolektif hakları rafa kaldıracak gelişmelerle karşı karşıyayız. Seçim sonrası ortaya çıkan tabloyu hazmedemeyen iktidarın, direk çözüm sürecini hedef aldığını ve bitirmeye doğru götürdüğünü görüyoruz. Bunu nerden anlıyoruz. İşte en açık örneği Sayın Öcalan’a uygulan tecrittir” diye konuştu.

‘ÖCALAN OLMADAN SÜREÇ İLERLEMEZ’

“Süreci okuyan, izleyen ve süreç konusunda gerçekçi yaklaşan herkes, Sayın Öcalan olmadan bu sürecin ilerlemeyeceğini biliyor” diyen Bilici, Öcalan’ın örgütü tarafından başmüzakereci olarak belirlendiğine vurgu yaptı. Dolmabahçe mutabakatı ile ilerleme gösteren sürecin, Cumhurbaşkanının tutumu sonucu “Kürt yoktur” noktasına geldiğin söyledi.

‘ÖCALAN YÖNELİK TECRİTE DERHAL SON VERİLSİN’

Türkiye’nin çok farklı siyasi bir mecraya kaydığın söyleyen Bilici, yeniden çatışmalı ortama dönülebileceğine yönelik gelişmelerin yaşandığının sinyalini aldıklarını kaydetti. Bilici “Acilen tarafları diyalog ve müzakere masasına davet ediyoruz. Sayın Öcalan üzerindeki tecrite derhal son verilmesi ve özgür koşullarda kendi örgütüyle, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerle çok rahatlıkla görüşebileceği imkanlar oluşturulmalıdır. Ayrıca yaşanan kaotik ortamın ve gelişmelere karşı Sayın Öcalan ile derhal bir görüşme yapılmalıdır” diye belirtti.

YALÇIN TECRİT UYGULAMASI HUKUKİ DEĞİL

Bilici’nin konuşması ardından İHD MYK Üyesi ve Diyarbakır Şube Yöneticisi Av Gamze Yalçın, İmralı Cezaevinde yaşanan tecrit uygulamalarının hukuki olmadığını söyledi. Ailesi ve avukatları ile görüştürülmesinin yasal sınırlar içersinde mümkün olabileceğini dikkat çeken Yalçın, tecrit uygulamalarının kabul edilebilir olmadığın belirtti.

‘İHD OLARAK 27 TEMMUZ’DA GEMLİK’TEYİZ’

Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecride dikkat çekmek amacıyla,  Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) ve Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından 27 Temmuzda Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapılacak olan protesto eylemine şube avukatları olarak destek vereceklerini belirten Yalçın, “İHD Diyarbakır Şubesi avukatları olarak 27 Temmuz’da tecrite yönelik yapılacak protesto eylemine katılım sağlayacağız” diye belirtti.

24-07-2011-dyb-ihd-öcalan-tecrit-gemlik-protesto-destek-aciklama (2) 24-07-2011-dyb-ihd-öcalan-tecrit-gemlik-protesto-destek-aciklama (3)

382 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika