Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bu savaşın hem tanığı, hem sanığı ve mağduru olduk

16 Eylül 2016 - 828 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Bu savaşın hem tanığı, hem sanığı ve mağduru olduk

oturma-eylemi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açığa aldığı Eğitim Sen üyesi 11 bin 275 personelin 4 bin 500’ü Diyarbakır’dan. Diyarbakır’da açığa alınan öğretmenlerin 5 Eylül’de başlattığı oturma eylemi sürüyor. Oturma eylemine katılanlar arasında eşi ile birlikte açığa alınan Diyarbakır İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Raci Bilici ve eşleri ile birlikte açığa alınan öğretmenler de bulunuyor.

BİLİCİ, “BU SAVAŞIN HEM TANIĞI, HEM SANIĞI HEM DE MAĞDURU OLDUK”

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve eşi Nilüfer Bilici, Milli Eğitim Bakanlığının açığa aldığı 11bin 285 öğretmen arasında bulunuyor. Oturma eylemini sürdüren öğretmenlerle birlikte olan Bilici, Yaşanan savaşın hem tanığı, hem sanığı, hem de mağduru olduklarına değinerek, “Eşimle birlikte açığa alındık. İkimizde yine öğretmen ve emekçi arkadaşlarımızla, akademisyenlerle birlikte bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Hak ihlaline maruz kaldık” diye konuştu.

“ARKADAŞIMLA BİRLİKTE HAK MÜCADELESİNİ VERİYORUZ”

Mesaisinin bir bölümünü İHD’de bir bölümünü de Eğitim-Sen’deki oturma eyleminde geçiren Bilici, “Yine İHD’de de işimin başındayım. Oraya gelenlerin hakkını, hukukunu savunmak için arkadaşlarımla belli bir mesaimi orada harcıyorum, belli bir mesaimi de Eğitim-Sen’de harcıyorum. Arkadaşlarımla birlikte bu hak mücadelesini veriyoruz” dedi.

DAHA ÖNCE HUKUK DIŞINA ÇIKANLAR HUKUKA İHTİYAÇ DUYUYORLAR

Bilici, Bir dönem bölgede hukuk dışına çıkan insanların şimdi kendilerinden hukuk istediklerini ifade ederek, “Cemaat, darbe girişiminde bulunan insanlar sürekli hukuk dışına çıktılar. Ve şuanda bize başvuruyorlar. Hukuka ihtiyaçları var. İnsan haklarına ihtiyaçları olmuştur. Bize hakkımızı, hukukumuzu savunun diyorlar. Ama hukuk dışına çıkarak,şuan hukuka muhtaç oldular” şeklinde konuştu.

BİZİ ÖĞRENCİLERİMİZE SORUN!

Oturma eyleminde birlikte açığa alınan eşler de var. 29 Aralık 2015’teki greve katıldıkları için açığa alınan öğretmenler, “Çocuklarımızın eğitim hakkı ellerinden alınmasın diye greve gittik” dedi.

KIZI İLE BİRLİKTE OTURMA EYLEMİNİ KATILDI

Diyarbakır’da 14 yıldan bu yana öğretmenlik yapan Rıdvan Eyican eşi Seher Eyican ile birlikte açığa alınan öğretmenler arasında yer alıyor. Eyican küçük kızı Arjen ile birlikte Eğitim-Sen’de devam eden oturma eylemine katıldı.

EYİCAN: “AÇ KALIRIZ AMA ONURLU MÜCADELEMİZDEN TAVİZ VERMEYİZ”

Rıdvan Eyican, “Aç kalırız, susuz kalırız ama onurlu mücadelemizi sonuna kadar veririz” diyerek, “Çocuğumla buraya kadar geldim. Gelip bizi görsün. Eğer ben gidersem sonuçta kızımda gelecek. Kızımda aynı mücadeleye devam edecek. Sonuçta bizim amacımız onurlu bir mücadele, onurlu bir yaşam. Başka bir şey değil” dedi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde öğretmenlik yapan Birsen Boz ile Kayapınar’da öğretmenlik yapan İmran Boz da 29 Aralık’taki boykota katıldığı gerekçesiyle açığa alındı.

BOZ: “PİŞMAN DEĞİLİM”

İmran Boz, Sokağa çıkma yasağı yüzünden evinden hapsolup da okula gidemeyen binlerce öğrenci olduğunu vurgulayarak, “Onların haline üzüldüğümüz için, eğitim hakları ellerinden alındığı için greve gitme kararı aldık. Pişman da değiliz. Çünkü kötü bir şey yapmadık. Onurlu ve dik duruşumuz devam edecek” diye konuştu.

“OLAYLARIN ÖNÜNE GEÇİLSİN DİYE GREVİ SAVUNDUK”

Birsen Boz ise, Okulda psikoloji dersi işlediğini hatırlatarak, “Dersten sonra öğrenci yanıma geldi. 11 yaşındaki kardeşi Silvan’da Eylül’ün başında fırına giderken vurularak, öldürülmüştü. Öğrencimin o ruh halini gördükten sonra bu greve katılmama gibi bir lüksüm yoktu. Biz bu olayların önüne geçilsin diye savunduk bu grevi” şeklinde konuştu.

813 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika