Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bülbül: ‘Saray’ın çevresine hendekler kazılmalı’

05 Ocak 2016 - 498 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bülbül: ‘Saray’ın çevresine hendekler kazılmalı’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) eski Başkanı Kemal Bülbül, hem DTK kongresini ve tartışılan “özyönetimi”, hem de hendekleri ve yaşananlara dair Türkiye’deki demokratik sol güçlerinin yaklaşımını değerlendirdi. DİHA’da yer alan habere göre, bu güne kadar DTK’nin tüm kongrelerine katıldığını ancak bu kadar insicamlı, ahenkli, uyumlu ve birbirini tamamlayan konuşmalara, ifadelere tanık olmadığı yönündeki sözleriyle kongrenin atmosferini aktaran Bülbül, alınan kararların ise, 2012’de alınan kararın daha da pekiştirilip, geliştirilip güncellenmesi olduğunu vurguladı.

“SELMAN-I FARİSİ’DEN DOLAYI HENDEKLERİ ÖNEMSERİZ”

Bugün siyasi iktidar ve medyasının algı yönetimi ile “özyönetim” talebini hendeklerle sıkıştırmak istediğine dikkat çeken Bülbül, aslında hendeklerin basit bir vaka olmadığını vurgulayarak, Hz. Muhammed döneminde Medine’de yapılan Hendek Savaşı’nı hatırlattı. Savaşın kazanılmasını sağlayan hendekleri Selman-ı Farisi’nin önerdiğini belirten Bülbül, Alevi toplumu olarak kendilerinin de Kırklar’dan biri olarak saydıkları Selman-ı Farisi’den dolayı hendekleri önemsediklerini söyledi. Bülbül, bugün de Selman-ı Farisi’nin yaşama geçirildiği bir süreçle karşı karşıya olduklarını düşündüğünü ifade etti.

“MERKEZİ OTORİTEYE KARŞI DA HENDEK”

İçinde bulunulan süreci bu şekilde tanımlayan Bülbül, bölge kentlerinde “demokratik özerkliği” savunmak üzere kazılan hendekler gibi Ankara ya da Saray’ın çevresine de demokrasiyi izole eden, bitirmeye çalışılanlara karşı hendekler olması gerektiğini söyledi. Bülbül, bunu da “Ankara’nın çevresine de bir hendek kazmak lazım ki, merkezi otorite oradan çıkamasın. Havadan giderler derseniz, havadan giderken bazen es kaza ayakları yerden kesilince uçakta doğruyu söylüyorlar, belki doğru bir şeyler söylerler” sözleriyle dile getirdi.

“HERKES İÇİN ÖZYÖNETİM”

Bugün bölgede olup biten her şeyin siyaseten değerlendirildiğinde Ortadoğu’ya, Türkiye’ye ve dünya halklarına yaşamsal anlamda model olabilecek nitelikte olduğunu kaydeden Bülbül, üstelik sunulan “özyönetim” modelinin sadece Kürtler için olmadığının da altını çizdi. Kendisinin de zaten bir Kürt Alevi olarak kongreye katıldığını belirten Bülbül, şunları söyledi:”Kongrede sadece etnik bir özerklikten değil inançsal bir özerklikten, sosyal bir özerklikten vs. bütünüyle tartışılıyor. Öyle kabaca Kürtler özerk olsun deyip, kenara çekilen bir şey değil. Bunu kimileri basitleştiriyor, karikatürize ediyor. Burada siyaseten, felsefi olarak, siyaset felsefesi açısından da çok büyük bir tartışılma yapılıyor ve parlamentodaki kimi şeylerin AKP’nin buna aklı yetmiyor, anlayamıyor, kavrayamıyor. Zaten kavramak da istemiyor.”

“KÜRTLER ‘SİZ NERDESİNİZ?’ DEMİYOR!”

Türkiye demokratik sol hareketlerinin geçmişten beri siyaset yaparken alışılageldik bir tarzı olduğunu ve bu duruma ilişkin bir takım şeylerin anlaşıldığını düşünmenin çok olanaklı olmadığını söyleyen Bülbül, Gezi örneğini verdi. Gezi eylemlerinde bazı kesimlerin “Kürt halkı nerede?” şeklinde basit bir yaklaşım içerisine girdiğini belirten Bülbül, şimdi içerisinde bulunulan sürece rağmen Kürtlerin “Siz nerdesiniz?” demediğini vurguladı.

TÜRKİYE DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ELEŞTİRİ

Demokrasi güçlerini, “Kendi siyasi tarihlerine bakarlarsa, kendi siyasi ideolojik görüşlerini tekrar incelerlerse, kendi yazdıklarını tekrar okurlarsa şunun farkına varacaklar ki bu süreçte çok büyük bir eksiklikle yetmezlikle karşı karşıyalar” sözleriyle eleştiren Bülbül, bunu aşabilmek için ise hem eylemsellik, hem dayanışma, hem de moral-motivasyon gerektiğini ifade etti. Bu eleştirilerle birlikte Bülbül’e göre, anne karnında bebeklerin katledildiği, yaşlıların ve gençlerin katledildiği, evlerin topa tutulduğu yerde başka bir sorunu tartışmak olanaklı olmadığı gibi etik de değil.

Kemal Bülbül

330 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika