Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14159 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Buldan: ‘Bir bayramı daha kanla gözyaşıyla karşıladık’

25 Eylül 2015 - 639 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Buldan: ‘Bir bayramı daha kanla gözyaşıyla karşıladık’

HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, “Bayramlarda kan akmasın, gözyaşı dökülmesin isterdik fakat bir bayramı daha kanla, gözyaşıyla karşıladık” dedi.

‘AKP’NİN TEK BAŞINA İKTİDARI İÇİN ÜLKEYİ TEKRAR SEÇİME SÜRÜKLEDİLER’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, sözlerine “Bayramlarda kan akmasın, gözyaşı dökülmesin isterdik fakat bir bayramı daha kanla, gözyaşıyla karşıladık” diye başladı ve HDP’nin yüzde 13,2 oranında oy aldığına ve bu rakamın küçümsenecek bir rakam olmadığına dikkat çekti. HDP’nin aldığı oyları siyasi iktidarın kabul etmediğini dile getiren Pervin, “Kendi hırsları, çıkarları ve AKP’nin tek başına iktidarı için ülkeyi tekrar seçime sürüklediler” diye konuştu. Pervin, Kobanê’den hemen sonra Türkiye’de yaşananların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık hevesi sonucunda yaşandığını belirterek, aslında 7 Haziran seçimlerinin akşamında erken seçim kararının siyasi iktidar tarafından alındığını ve sonrasında yapılan koalisyon görüşmelerinin formalite olduğunu kaydetti.

‘AKP AMACINA ULAŞAMADI’

Cizre’de yaşananları değerlendiren Pervin, “Türkiye sivil, savunmasız insanların üzerine havan topları atan bir politika ile karşı karşıya kaldı” dedi. Pervin, Kürdistan’ın birçok yerinde sivillerin katledildiğini söyleyerek, AKP’nin yürüttüğü savaş politikası ile amacına ulaşamadığını ifade etti. Cizre’de yürütülen savaş politikalarını Cizre halkının direnişiyle boşa çıktığını belirten Pervin, “Kobanê’de nasıl halklar el ele verdiyse, Kürdistan’da da Kürt halkı ve demokrasi güçleri AKP’nin katliamlarına karşı birlikte hareket ettiler” şeklinde konuştu. Pervin, AKP’nin savaş politikalarına 1 Kasım’da gerçekleşecek olan seçime kadar devam edeceğine işaret ederek, mahallelerde seçim sandığı kurmama kararına değindi. Seçim sandıklarını kurmamalarındaki amacı halkı yıldırmak olarak değerlendiren Pervin, “Halk, sandıkları saraya da taşısanız, sarayın önüne gidip oy kullanacağız diyor” ifadelerinde bulundu.

‘SAVAŞ SARAYIN SAVAŞI, DÖKÜLEN KAN KARDEŞ KANIDIR’

7 Haziran seçimlerinde HDP’nin almış olduğu yüzde 13,2’lik oy oranını yükseltmesinin gerekliliğinden bahseden Pervin, “Eğer yüzde 13’ün altına düşersek AKP’nin katliam politikaları devam edecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle buzdolabına konulan müzakere süreci buzdolabında donmaya mahkum olacak. Ama eğer biz yüzde 13’ün üzerine çıkarsak, AKP Kürt sorununu, demokrasi sorununu, kardeşlik sorununu bir kez daha gündemine almaya ve bunu çözmeye mahkum olacaktır” diye konuştu. Pervin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü savaş politikalarının son bulması için mücadele etmenin öneminde değinerek, “Savaş sarayın savaşı, dökülen kan kardeşkanıdır” dedi.

770x500cc-ist-25-09-2015-hdp-ervin-buldan-bayramlasma-manset

388 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika