Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Buldan: “Onların yeri Parlamentodur”

14 Aralık 2016 - 617 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Buldan: “Onların yeri Parlamentodur”

Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın gözaltına alınmasına Meclis Başkanlık kürsüsünden tepki gösterdi. “Milletvekillerinin resimleri değil kendileri burada olmalı” diyen Buldan, Halkların Demokratik Partisi Grubunun Grup Başkanvekili Sayın Çağlar Demirel ve Siirt Milletvekili Sayın Besime Konca’nın gözaltına alınmalarını kınadığımı ifade etmek istiyorum. Milletvekillerinin bu gözaltı ve tutukluluk hâlllerine bir an önce son verilmesi gerekiyor” dedi.

“MANZARA PARLAMENTO’YA YAKIŞMIYOR”

Buldan, Bu manzaranın parlamentoya yakışmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Elbette ki bu manzara bu Parlamento’ya yakışmıyor. Buraya resimlerin getirilmesi, bu koltukların resimlerle doldurulması doğru bir şey değil. Ancak şu anda siyasi faaliyetlerini yürütemeyen, tutuklanarak cezaevine gönderilen milletvekillerinin resimleri var bu Parlamento’da. Bu Parlamento’ya fotoğraflarının değil, kendilerinin gelmesi gerekiyor. Bu koltuklarda onların oturması gerekiyor.

“ONLARIN YERİ PARLAMENTO’DUR”

Halkın iradesiyle seçilen temsilcilerin yeri Parlamento’dur. “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözüne yakışan şey, halkın iradesine saygı duymaktır. Dolayısıyla, şu anda tutuklu bulunan 12 milletvekilinin bir an önce bu ülkeye, bu Parlamento’ya yakışır şekilde, halkın iradesi esas alınarak serbest bırakılmaları gerekmektedir.

HANGİ MİLLETVEKİLİNİN BAŞINA GELSE AYNI TEPKİYİ VERİRİM

Bu, bize yakışan bir şey değil, Türkiye’ye yakışan bir şey değil. Bugün Halkların Demokratik Partisi’ne yapılmış olabilir ancak yarın hangi partiye, hangi gruba yapılacağı belli olmayan bir durumdan bahsediyoruz. Bu durum yarın öbür gün başka bir milletvekilinin başına geldiği zaman, aynı açıklamaları yapacağımdan herkesin emin olması gerektiğini ifade etmek istiyorum.

EL ELE VEREREK ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ

Türkiye’nin bir an önce demokrasiye, özgürlüklere, barışa kavuşması gerekiyor. Bu ülkenin toplumsal bir barışa ihtiyacı var, bu ülkenin özgürlüklere, kardeşliğe ihtiyacı var, bir an önce huzur ortamına kavuşmasına ihtiyacı var. Hep birlikte el ele vererek, omuz omuza vererek, göğüs göğüse vererek bunun üstesinden geleceğimizi belirtmek istiyorum”

617 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..