Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Canlı bombanın sağlam kalan kimliği IŞİD’den bir mesaj mı?

23 Temmuz 2015 - 451 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Canlı bombanın sağlam kalan kimliği IŞİD’den bir mesaj mı?

Suruç patlamasında 32 kişinin ölümüne neden olan canlı bombanın nüfus cüzdanının sağlam olarak bulunması, IŞİD’in Türkiye’ye mesajı olarak yorumlandı.

Suruç katliamını gerçekleştiren canlı bombanın vücut bütünlüğü bozulacak kadar parçalandığı halde nüfus cüzdanının sapasağlam ve hızla bulunması tartışma yarattı. Nisan ayında “Türkiye Yabancı Savaşçılara Ne kadar Yabancı” başlıklı bir yazıyla IŞİD’i tartışan ve ocak ayında da IŞİD’le ilgili bir saha araştırması yaptıran Global Politika ve Strateji Başkanı Doç. Dr. Süleyman Özeren, avcilar escort nüfus cüzdanı tartışmasını, “Çok tipik bir IŞİD eylemi olduğunun göstergesi. Bununla IŞİD yeni bir mesaj veriyor. Saldırganın kimliğini saklamıyor ve ‘Türk vatandaşını kullandım’ diyor. Bu bir ilk ve saldırganın yabancı olmasından daha tehlikeli bir durum. Yeni kanlı eylemler yapılacağının ve bu eylemlerin de yine Türk vatandaşlarınca gerçekleştirileceğinin de mesajını veriyor.” diye değerlendirdi.

“SİZİN VATANDAŞINIZI KULLANDIM” MESAJI

Suruç saldırısı için “IŞİD’in tipik eylem profiline uygun” diyen Özeren’in değerlendirmeleri şöyle:

‘Sizin vatandaşınızı kullandım’ mesajı: Buna ilk kez tanık oluyorum. Canlı bomba bir Türk vatandaşı, üzerinde kendi kimliği var ve bu kimlik saldırıdan sonra sapasağlam ve hızla bulunabiliyor. IŞİD, son derece iyi hesap yaparak, hedefe dönük profesyonel eylem yapan bir örgüt. O nedenle acemilik olduğunu düşünmem, bence saldırganın kimliğinin bulunmasını istemişler. Üstelik saldırganın bir Türk vatandaşı olması olayı çok daha tehlikeli hale getiriyor. Nüfus cüzdanı ile açıkça mesaj veriliyor. IŞİD, “Türk vatandaşını kullandım” diyor.

Yüzlerce canlı bomba: IŞİD, bugüne kadar karşılaştığımız tehlikelerin hepsinden daha tehlikeli. Çünkü IŞİD, tam bir “yabancı savaşçılar” örgütü. Ve bu yabancı savaşçılar içindeTürkiye’den gidenlerin sayısı oldukça fazla. Araştırmalara göre 600 ile 100 arası.

Paralı eylemciler: IŞİD, saflarına katılanlara maaş da veriyor. Türkiye’den gidenler de başka ülkelerden gelenler de IŞİD’den 100-200-300 dolar maaş alıyor. Güvenlik kurumları IŞİD’i tanımıyor: Toplum gibi devletin güvenlik birimleri de IŞİD’in farklılıklarının farkında değil. Ne istihbaratın ne de diğer güvenlik birimlerinin IŞİD’e yönelik bir çalışması yok.

(Kaynak: Cumhuriyet)

IŞİD

312 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika