Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatışmalar bağımlılığı artırdı!

17 Temmuz 2016 - 869 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Çatışmalar bağımlılığı artırdı!

uyusturucu

Büyükşehir Belediyesi Hevra Danışmanlık Merkezi Koordinatörü Fırat Düzgün, Çatışmalı ortam ve süreçlerin her zaman uyuşturucu madde kullanımını tetiklediğine işaret ederek, yaptıkları araştırmada Diyarbakır’da 14 bin madde bağımlısının olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Madde kullanım artışının küresel ve bölgesel bağlamda artan, hem bireysel hem de toplumsal yönü olan bir sorun olduğunu vurgulayan Düzgün, “Artış nedenleri bölgeden bölgeye değişebilir. Her bölgede kullanım ve artış nedenleri faklılık içerebilir. Ama konuştuğumuz yer Diyarbakır. Biz Diyarbakır için bazı nedenler sayabiliriz. Öncelikler tek bir neden değil birçok etken var” diye konuştu.

2015 yılında yapılan Diyarbakır Madde Bağımlılığı Risk Alan Araştırmasının verilerinden yola çıkarak hizmete açılan Büyükşehir Belediyesi Hevra Danışmanlık ve Destek Merkezi sorumlusu Fırat Düzgün, www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye HEVRA’yı, Diyarbakır’daki madde bağımlılığının geldiği boyutu değerlendirdi.

Oldukça çarpıcı açıklamalarda bulunan Düzgün, , Çatışmalı ortam ve süreçlerin her zaman uyuşturucu madde kullanımını tetiklediğine işaret ederek, yaptıkları araştırmada Diyarbakır’da 14 bin madde bağımlısının olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

İşte, Düzgün ile yapılan röportajın detayı;

Hevra destek merkezinin kuruluş amacı?

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADALE İÇİN KURULDUK

HEVRA Danışmanlık ve Destek Merkezi,  toplumda öncelikli olarak çocuk ve ergenleri hedef alan Madde Bağımlılığı ile mücadelede etkin çalışma yapmak üzere açılmış bir merkezdir. Madde bağımlılığının toplumsal arka planlarına ulaşmaya çalışarak, Yerel yönetimler nezdinde sosyal politikaların oluşmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. 2015 yılında yapılan Diyarbakır Madde Bağımlılığı Risk Alan Araştırmasının verilerinden yola çıkarak hizmete açıldı.

HEVRA olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

PSİKOSOSYAL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

15-25 yaş arası çocuk ve genç yaş grubuna hitap eden HEVRA danışmanlık ve destek merkezi, psikososyal çalışmalar kapsamında koruyucu önleyici hizmetler, psikolojik destek, danışmanlık, araştırma, mobil ekip faaliyetleri, eğitim, atölye çalışmaları, yönlendirme hizmetleri, sosyal kültürel aktiviteler, farkındalık ve kamuoyu çalışmaları yürütmektedir.

BAĞIMLILIK SADECE BİREYLERİN TEDAVİ EDİLMESİNDEN İBARET DEĞİL

Bağımlılıkla mücadele sadece bağımlı bireylerin tedavi edilmesinden ibaret değildir. HEVRA olarak bağımlı kişilerin yeniden maddesiz bir yaşama dönmesi için tedaviye yönlendirme başta olmak üzere psiko sosyal destek görüşmeler yapılmaktadır. Ancak toplumun genel olarak bağımlılık ve bağımlılığa yol açan etmenler konusunda yeterince bilgi sahibi olmaması bizler için daha çok üzerinde durulan bir noktadır. Çünkü toplumda aileler, eğitimciler başta olmak üzere konuya dair yeterince bilgi sahibi olunmaması sorunun büyümesine sebep olmaktadır. Bağımlılığın ne olduğu konusunda toplum bilgi sahibi olmayınca bağımlılığa ve bağımlılara yaklaşım da çoğu zaman sorunu derinleştirebilmektedir. HEVRA olarak bizler koruyucu ve önleyici çalışmaları ortaya çıkarmak üzere çalışma yapmaktayız. Üç temel çalışma olarak özetlersek HEVRA’yı, bir: bizler tedavi kurumu olmadığımız için tedaviye yönlendiriyoruz. AMATEM, ÇAMATEM gibi tedavi merkezleri ile yaptığımız görüşmelerle tedavi sonrasındaki yaşamına yönelik programlar yapıyoruz.

MÜCADELEDE TOPLUMUN BİLİNÇLİ OLMASINA ÖNEM VERİYORUZ

İki: Bağımlılık ile mücadelede toplumun bilinçli olmasına önem veriyoruz. Bunun içinde eğitim kurumlarında ailelere, eğitimcilere yönelik eğitim seminerleri gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmamız kurumların yaklaşımlarından dolayı biraz aksamış olsa da merkez ve ilçe belediye  personellerine  (zabıta, güvenlik, park bahçe, kültür, sosyal, sağlık kadın birimleri) yönelik eğitim seminerleri gerçekleştiriyoruz. Mahalle çalışmalarında doğrudan mahalle sakinlerini ziyaret ederek, kahvehanelerde insanların bilinçlenmesine yönelik farkındalık içeren çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaları yaparken sekretarya görevini üstlendiğimiz Amed Madde Bağımlığı ile Mücadele Platformu ile yapmaktayız.  Üç: Bağımlılıklarla mücadelede bilimsel temelli  yaklaşımlar çerçevesinde  hareket etmek, Madde bağımlılığını   sosyal problem olarak   görüp,  kullanım  riskini  ve  artışını,  neden  olabileceği  faktörleri sosyal – çevresel   çerçevede değerlendirmek,

OKUL BAHÇELERİN MADDE KULLANIM YUVASI OLMASI ÖNEMLİ BİR SORUNDUR

Diyarbakır’da madde kullanımının yüksek olduğu düşünülen pilot bölgeler belirleyip, saha/alan araştırmalarını raporlaştırıyoruz. Bu bölgelerde eğitim kurumları, Aile Sosyal Politikalara bağlı kamu kurumları, sağlık kuruluşları, muhtar, mahalle meclisleri, mahalle sakinlerinden genç, yaşlı, kadın grupları ile derinlikli ve odak görüşmeler yaparak, madde bağımlılığına dair algılarını anlamaya ama aynı zamanda bu grupları da bağımlılıkla mücadele programlarının bir parçası haline getirmeye çalışıyoruz.  Çevresel faktörlerin de bağımlılığı tetiklediğini biliyoruz. Bir mahallede nüfusun yüzde 55’ni çocuk ve ergen gruplar oluşturuyorsa, ama aynı zamanda bu grupların yaşam kalitelerine yönelik donatılar az ise bu tetikleyici bir faktör olarak değerlendiriyoruz. 4 bin 750 öğrencinin olduğu bir okulda rehber öğretmenin ya olmaması ya da bir kişi olması, sınıf mevcudunun 45-60 olması tetikleyici bir sorun olarak görüyoruz.  Okul bahçelerinin madde kullanım yuvası olması keza önemli bir sorundur. Bu ve benzer tespitleri saymak mümkün.

Diyarbakır’da madde bağımlılığının artışına neler etken olmuştur?

HEM BİREYSEL HEM DE TOPLUMSAL YÖNÜ OLAN BİR SORUN

Madde kullanım artışı küresel ve bölgesel bağlamda artan, hem bireysel hem de toplumsal yönü olan bir sorun. Artış nedenleri bölgeden bölgeye değişebilir. Her bölgede kullanım ve artış nedenleri  faklılık içerebilir. Ama konuştuğumuz yer Diyarbakır. Biz Diyarbakır için bazı nedenler sayabiliriz. Öncelikler tek bir neden değil birçok etken var. Sosyo kültürel ve toplumsal yapı, eğitim, sağlık, ekonomik, güvenliği içeren devlet kurumlarının yapısı. Diyarbakır ve bölgenin öznel sorunları önemli etkenler silsilesidir.  Çatışmalı süreçlerin ortaya çıkardığı göç hareketliliği, merkezi bölgelerdeki  nüfus artışı, beraberinde ekonomik ve sosyal sorunları da getirmektedir. Diyarbakır özelinde de çocuk ve genç nüfus yoğunluluğunun fazlalığı, işsizlik v.b sorunlar, madde bağımlılığı riskini arttırmaktadır.

2015 yılında hazırladığınız rapordan çıkan sonuçlarda 14 bin bağımlı olduğu belirtiliyor? Bu gerçek sayımı ayrıca bu rapor kentin madde bağımlılığı haritasıdır diyebilir miyiz?

14 BİN MADDE BAĞIMLISI VAR

2015 yılında çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdik. Madde bağımlılığının bir sorun olduğunu biliyorduk. Ancak sorunu diğer boyutları ile anlayabilmek önemlidir. HEVRA bu araştırma sonucunda açılmış bir merkezdir. 10 bin 362 kişi ile yapılmış bir anket Türkiye’de bağımlılıkla ilgili bu denli bir çalışma yoktur. Hem Diyarbakır ama aynı zamanda 17 ilçenin de ayrı ayrı verilerine ulaşıldı. TUİK nüfus verileri baz alınarak bilimsel yöntemle en doğru sonuca ulaşılmıştır. Bu araştırmada 14 bin rakamı önemli ancak çok daha önemlisi toplumun ve kurumların bağımlılıkla ilgili algısı, bilgisi,  yaklaşımı, beklentileri, çalışmaları (kurumların) da bir o kadar önemlidir. Bu araştırmanın sadece yerel yönetimleri değil aynı zamanda tüm kamu kurumlarını çok yakından ilgilendirdiğini düşünüyoruz. 14 bin bağımlının olduğu bir kentte yetişkinlere yönelik bir donanımlı bir tedavi merkezinin olmaması soruna dair yaklaşımı ortaya koymaktadır.

Bağımlılığın sonlandırılması için kurumların ortak hareket etmeye yönelik çağrınız olacak mı?

İŞBİRLİĞİNE HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR

Problemlerin çözümünde bağımlılıkla mücadelede toplumsal algı yaratan diğer kurumlarla işbirliği içerisinde çalışıp bütünsel bir yaklaşım sergilemek gerekiyor.  Bağımlılığı önlemeye yönelik faaliyetlerin yerel düzeyde toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilmesini ve sürdürülebilirliğini sağlayacak uygulamalar gerçekleştirmek gerekir.

Çatışmalı süreç bağımlılığı artırdı mı? Esrar yerine eroinde artış olduğu doğru mu? Önerileriniz nelerdir?

EROİN KULLANIMINDA ARTIŞ VAR

Çatışmalı ortam ve süreçler her zaman uyuşturucu madde kullanımını tetikler. Çatışmalı ortamın ortaya çıkardığı göç hareketliliği, ekonomik dengesizlik, işsizlik, eğitimin aksaması vb. Eroin kullanımında artış var demek çok doğru olmayabilir ama HEVRA’ya ya da ÇAMATEM’e yapılan başvurularda eroin kullanımı 2016 yılı için daha fazla diyebiliriz. Bizler tedavi için başvuran kişileri Diyarbakır dışındaki uzak şehirlere yönlendirmek zorunda kalıyoruz. Öncelikle Diyarbakır’da bağımlı kişilerin hem tedavi olabilecekleri merkez; bununla beraber bağımlıların tedavi sürecinde sosyal yaşama motivasyonlarını sağlayacak merkezler çok önemli.

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

uyusturucu1

590 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..