Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatışmalar son bulsun Yürüyüşü!

29 Eylül 2015 - 1.260 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Çatışmalar son bulsun Yürüyüşü!

Diyarbakır’da yaşanan çatışmaları ve operasyonlara karşı binlerce kişi yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Silvan, Varto, Silopi, Ağrı, Amed, Bismil ve Cizre’de yaşamın adının direnmek olduğuna dikkat çekerek, direnenlerin mutlaka kazanacağını ifade etti.

Diyarbakır’da yaşanan polis saldırılarına ilişkin DBP, HDP, DTK, KJA, MEYA-DER, TAY-DER, belediye eş başkanları ve sivil toplum kurum yöneticilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi tarafından Koşuyolu Parkı’ndan İstasyon Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi. 5 Haziran Meydanında açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 24 Temmuz’dan itibaren AK Parti eliyle ülkenin savaşa sürüklendiğini söyleyerek, 7 Haziran seçimlerinin ardından iktidara gelemeyen AK Parti’nin ülkeyi içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklendiğini kaydetti.

‘YAŞAMIN ADI ARTIK DİRENMEKTİR’

Silvan, Varto, Silopi, Ağrı, Amed, Bismil ve Cizre’de yaşamın adının direnmek olduğuna dikkat çeken Nursel, direnenlerin kazanacağını ifade etti. AKP’nin 7 Haziran’dan sonra iktidara gelemeyişini çözüm sürecine bağladığına dikkat çeken Nursel, tüm Türkiye’nin asıl nedenin cemaata yapılan operasyondan kaynaklandığının farkında olduğunu söyledi. Nursel, AKP’nin 13 yıllık iktidarlığı sürecinde yaptıklarının hesabını ödeyeceğine vurgu yaparak, 1 Kasım seçimlerinin de ödeyeceği hesabın zemini olacağını kaydetti.

‘İÇ GÜVENLİK PAKETİ YARGILANMALARIN ÖNÜNÜ KAPATIYOR’

Ülkenin dört bir tarafından gelen cenazeler üzerinden HDP’nin oy oranının düşürülmeye çalışıldığına vurgu yapan Nursel, Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını ve AKP’nin hezimete uğrayacağını kaydetti. Nursel, “Türkiye halkları artık barış istiyor. Kimin barıştan kimin savaştan yana olduğunu bu halk gördü ve size diyorlar ki ‘sizin oyunlarınızı gördük ve size yaptırmayacağız’ ve bu halk ne istiyorsa o olacaktır” dedi. Öz yönetim ilan eden Kürt halkına savaş ilan edildiğini dile getiren Nursel, bu savaşın kendine demokrat diyen iktidarlar tarafından hayata geçirildiğini söyledi. AKP hükümetinin sivilleri katletme adına iç güvenlik paketini çıkardığını belirten Nursel, çıkarılan ‘iç güvenlik paketi’ ile güvenlik güçlerinin sorgulanmasının önünün kapatıldığını kaydetti.

‘YA İMRALI KAPILARINI AÇACAKSINIZ YA DA ÇÖM ÇÖM GİDECEKSİNİZ’

Cizre’de yaşanan 8 günlük sokağa çıkma yasağının ve hak ihlallerinin hesabını soran Nursel, AKP’nin sıkıştığı her alanda insanları özgürlüklerinden mahrum ettiğini vurguladı. Cizre’de yaşananların kabul edilmeyeceğini insanlık suçu olduğuna dikkat çeken Nursel, kim olursa olsun herkesin uluslar arası mahkemelerde yargılanacağını ifade etti. İktidarların saray ve bulundukları mevkilere çok güvenmemesinin altını çizen Nursel, “Halkın yargısından kurtulamayacaksınız. Birçok ilçemizde AKP eliyle sivillerimiz katledilmekte ve bu katliamlar sona ermeyene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Türkiye’nin tek şeye ihtiyacı var, oda Kürt sorunun çözümüdür. Ya İmralı kapılarını açacaksınız ya müzakere masasına oturacaksınız ya da çöm çöm gideceksiniz” diye konuştu.

770x500cc-dyb-29-09-2015-dbp-hdp-yuruyus-manset

430 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika