Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP: “Çatışma alanları afet bölgesi olsun”

02 Mayıs 2016 - 461 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»CHP: “Çatışma alanları afet bölgesi olsun”

79 GÜNLÜK YASAÐIN ARDINDAN CÝZRE ÝLÇEDE YASAK KALKTI ENKAZ ORTAY

Yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük bir tahribatın yaşandığı Cizye’ye giderek incelemelerde bulunan ve bir rapor hazırlayan CHP heyeti, Cizre’nin hızla afet bölgesi kapsamına alınması gerektiğine dikkat çekti. Diğer çatışma alanlarının da aynı kapsamda değerlendirtmesi gerektiğinin altını çizen CHP, bölgeye psikolojik danışmanlık hizmetleri verecek uzman heyetlerin gönderilmesi gerektiğini vurguladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu tarafından görevlendirilen  Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok başkanlığında, İstanbul Milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan’dan oluşan bir heyet sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından yoğun çatışma altında kalan mahallelerde incelemeler yapmak üzere Cizre’ye gitti. CHP’de Cizre heyeti, Cudi, Sur, Nur ve Yafes mahallelerinde incelemelerde bulundu.  Heyet, Cizre’de yaptığı incelemeler sonunda rapor hazırladı. Raporda, bölge halkına psikolojik danışmanlık hizmeti verecek uzman heyetlerin Cizre’ye gönderilmesi gerektiğinin altı çizildi.

“CİZRE’YE İHTİYAÇ MERKEZLERİ KURULMALI”

Cizre’nin hızla AFET bölgesi kapsamına alınması gerektiği ve bölgedeki tüm çatışma alanlarının da aynı kapsamda değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda şu ifadeler yer aldı; “Cizre’de yaşamını sürdürmeye çalışan veya oluşan şartlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yurttaşların, yaşam koşullarını kolaylaştırmak için yiyecek, ilaç, giyecek, barınma gibi her türlü yardım yapılmalı, Aşevleri ve ihtiyaç merkezleri kurulmalıdır. Halen tamamlanmamış DNA tespitlerinin bir an önce yapılması, belirsizliğin giderilmesi, sağlıklı bilgi akışı için bağımsız insan hakları izleme heyetleri ve basına olanak sağlanmalıdır. Vatandaşların ve özellikle çocukların içinde bulunduğu duygusal travma göz önünde bulundurularak bölgeye psikolojik danışmanlık hizmetleri verecek uzman heyetler gönderilmelidir. Vatandaşların içinde bulunduğu kopuş ve yokluk duygusunun giderilmesi için kamu çalışanları ve güvenlik güçlerinin özel eğitim ve tutum içinde olmaları sağlanmalıdır. Yurttaşların güvendiği, halkla yerel bağlantıları olan kişilerle koordinasyon sağlanmalı ve mağdur durumdaki yurttaşlara ulaşması konusunda işbirliği yapılmalıdır.”

“HALKA GÜVENCE VERİLMELİDİR”

Terörle mücadele sırasında hukuk dışına hiçbir biçimde çıkılmayacağı yönünde halka güvence verilmesi gerektiği savunulan raporda, “Bölgede terörle mücadele gerekçesiyle insan hakları ihlallerinde bulunan, hukuk dışına çıkan güvenlik görevlileri varsa bu konuda gerekli idari ve hukuki soruşturmalar derhal açılmalı, gerekli işlemler yapılmalıdır. Terörle mücadele sırasında, hukuk dışına hiçbir biçimde çıkılmayacağı yönünde halka güvence verilmelidir. Cizre’de yaşananlarla ilgili olarak kamuoyuna bilgi aktarılırken iç politikaya yönelik propaganda anlayışı terk edilmelidir. Objektif bilgi akışı sağlanarak, bölge halkının toplumsal düzeyde ayrımcılığa uğramasına neden olan, diğer bölgelerimizde yaşayan yurttaşlarımızın bölge insanına karşı ön yargı geliştirmesi sonucunu doğurabilecek propaganda amaçlı yayınlara son verilmelidir” denildi.

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI”

Cizre raporunda şu ifadeler yer aldı: “TBMM çatısı altında, bölgedeki yurttaşlar ve STK temsilcilerinin görüşleri de alınacak biçimde Meclis Araştırma Komisyonu kurulmalı ve sağlık, eğitim, insan hakları ihlalleri, yeniden imar gibi konularda sistemli bir çalışma yürütülmelidir. Ekonomik koşulların geldiği noktada bölge insanına nefes alanı açacak önlemler ve olanaklar sağlanmalı, yardım ve teşvik paketleri uygulanmalıdır. CHP tarafından daha önce gerçekleştirilen ziyaretler sırasında yapılan tespitler göz önünde bulundurularak hazırlanan kanun teklifleri ve önergelerin Gündeme alınarak yürürlüğe girmesi için adımlar atılmalıdır. 25 Aralık 2015 tarihinde, CHP Merkez Yönetim Kurulu tarafından görevlendirilen ve kadın milletvekillerinden oluşan heyet, Diyarbakır Sur’da sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde duruma dikkat çekmek ve yaşanan mağduriyetleri yerinde incelemek üzere gerçekleştirdiği ziyaretin ardından çözüm önerilerini paylaştığı raporla birlikte 17 adet kanun teklifi sunmuştur. Çatışma bölgelerindeki yaşayan insanlarımızın sorunlarının çözümü adına verilen bu kanun teklifleri, AKP tarafından gündeme alınmamakta, Meclis çalışmaları sistemli şekilde askıya alınarak parlamentonun işlevsizleştirilmesine yönelik karşılıklı ‘sataşma diyalogları’ ile gündem meşgul edilmektedir. CHP heyeti olarak, Cizre’de yaşanan çatışmalar sonucunda, bölgede işlenen insan hakları ihlallerini tespit etmek ve çözüm önerileri getirmek adına hazırladığımız rapor ve somut önerilerin hızla gündeme alınmasını talep ediyoruz.”

318 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika