Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP heyeti; Halk endişeli

24 Nisan 2016 - 533 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»CHP heyeti; Halk endişeli

chp (1) chp (2)

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’a gelerek çeşitli temaslarda bulunan ve Sur’da “acele kamulaştırma” kararı verilen yerlerde inceleme yapan CHP’li Veli Ağbaba başkanlığındaki heyet, konuyla ilgili bir rapor hazırlayarak Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na sundu. “Acele kamulaştırma kararı” nedeniyle halkın endişeli olduğu tespitine yer verilen raporda, Sur’un “büyük bir belirsizlik içinde olduğu” görüşüne yer verildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile birlikte, Ankara Milletvekilleri Murat Emir ve Necati Yılmaz ile İstanbul Milletvekilleri Gülay Yedekçi, Didem Engin ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Saniye Barut’tan oluşan CHP heyeti, 14-15 Nisan tarihlerinde Diyarbakır genelinde çeşitli ziyaretler ve incelemelerde bulunarak, acele kamulaştırma kararının öncesi ve sonrası gelişmeleri değerlendirdi. Devlet kurumları, odalar, Sivil Toplum Örgütleri ve halkla görüşmeler yapan heyet, görüşme ve izlenimlerinin yer aldığı bir rapor hazırladı.

“HALK İKİ ATEŞ ARASINDA”

Heyetin alan çalışması kapsamında bölge halkıyla bir araya geldiği belirtilen Raporda, “Vatandaşlar sıklıkla ve belirgin biçimde CHP’nin süreçte daha etkin rol oynaması ve barış söylemini daha güçlü biçimde dile getirmesi gerektiğini ifade etmiştir. CHP’nin bundan sonraki süreçte bir şeyler yapması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, bölge halkının iki ateş arasında kaldığını, ilk yapılması gerekenin daha fazla can kaybı yaşanmasının önlenmesi olduğunu ısrarla dile getirmişlerdir” denildi.

“MOLOZLARIN TAŞINMASI HUKUKA AYKIRI”

Raporda, bölge halkının, Diyarbakır Valiliği’nin güvenlik gerekçesi ile gereğinden daha uzun süren bölgeye giriş-çıkış yasağı uygulamasının, bölgede yapılan yol açma ve hafriyat çalışmalarını kamuoyunun gözünden kaçırma amacını taşıdığını belirttikleri ifade edildi. Bu çalışmaların bir sonucunun da, imar durumunun geri dönülmez bir biçimde bozulması olduğunu ifade eden vatandaşların, “iktidara yakın kesimlere arsa verileceği” konusunda kaygı duydukları da aktarıldı. Raporda, “Bölge halkı evleri yıkılırken refakat etmek ve varsa kullanılır durumdaki eşyalarını almak istediklerinde bu olanağın kendilerine tanınmamasından şikayetçi olduklarını iletmiştir. Bölgedeki molozların taşınmasının da hukuka aykırı olduğu ve bu molozlar arasında olması muhtemel ceset parçalarının gizlenmek istendiğinin düşünüldüğü belirtilmiştir” ifadeleri yer aldı.

“İNSAN ODAKLI BİR ÇALIŞMA YAPILMALIDIR”

Raporun sonuç bölümünde ise “konut ve barınma ihtiyacı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin tam olarak verilememesi, ticarethanelerin zarar görmesi, bölgede hijyenin sağlanamaması, sosyal yaşam alanları ve ibadethanelerin ortadan kalkması, zarar gören binaların ve altyapı sorunlarının tamiri, tarihi dokunun gördüğü zararın giderilmesi ve korunması”nın öne çıkan sorun alanları olduğu vurguladı. Bölgenin tarihsel kültür mozaiği yapısının korunması, tek tipleştirmeye gidilmemesi gerektiğini belirten raporda, “Sur, şu anda büyük bir belirsizlik içindedir ve bu durum bir an önce son bulmalıdır. Okula gidemeyen çocuklarla ilgili çalışma acilen başlatılmalıdır. Bölge halkı geçmişini ve anılarını kaybetme endişesi içindedir. Bu konuda bir an önce insan odaklı bir çalışma yapılmalıdır” diye belirtildi.

“EVLERİNİN ELLERİNDEN ALINACAĞI ENDİŞESİ VAR”

Halkın ciddi bir geçim sıkıntısı içinde olduğu, küçük esnaf, tüccar ve sanayicinin de ekonomik anlamda kötü durumda olduğunun altı çizildiği raporda, “Yaşananlardan dolayı halkta psikolojik bir travma hali söz konusudur. Sur için çıkarılan acele kamulaştırma kararı nedeniyle herkes kaygılıdır. Yöre halkı mülkiyet haklarının zarar göreceği, evlerinin ellerinden alınacağı endişesini yaşamaktadır. Çatışmalar nedeniyle kentin kendine özgü kimliğini yansıtan tarihi ve kültürel doku büyük oranda zarar görmüştür. Diyarbakır, Selçuklu mimarisinin etkili olduğu dokuz ayrı medeniyetin izlerini taşıyan bir kentimizdir. Kentin kültürüne ve geçmişine saygılı olunmalı ve bu konuda adım atılırken sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve halkın görüşleri alınmalıdır. Bu çalışmaların sürekliliği, özellikle de bu çalışmalarda milletvekillerinin de bulunması önemli olmaktadır.” Kamulaştırma öncesi ve sonrasına dair haritaların da yer aldığı rapor, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na da sunuldu.

372 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika