Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Çıkarılan yasa hukuksuzluğun itirafı”

24 Nisan 2016 - 438 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Çıkarılan yasa hukuksuzluğun itirafı”

muhteremsüren

Diyarbakır’ın Sur ilçesi için verilen “Acele kamulaştırma” kararına karşı kentin sivil toplum örgütleri tarafında kurulan Suriçi Koruma ve Yaşatma Platformu bünyesinde oluşturulan Hukuk Koordinasyonu, mağdur yurttaşlara hukuki danışmanlık yaparak, iptal davaları açıyor. DİHA’da yer alan habere göre, yapılan çalışmaları değerlendiren komisyon üyesi Avukat Muhterem Süren, ilçe için “Acele kamulaştırma” kararının “gasp” anlamına geldiğini ileri sürerek, Sur’un açık bir şekilde insansızlaştırılmaya ve ranta açılmaya çalışıldığını iddia etti.

“DAVA SÜRECİNDE YASAL DEĞİŞİKLİK İLE KARŞILAŞTIK”

Yurttaşların başvurular neticesinde kararın iptali için davalar açmaya başladıklarını dile getiren Süren, dava açarken yasal bir değişiklik ile karşı karşıya kaldıklarını anlattı. Yasal değişiklikle daha önce Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen hükümlerin kanunlaştırıldığını dile getiren Süren, “İçeriğine baktığımızda söz konusu yasal değişiklikte afet riskli bölge ilanının uygulamasına geçilmesine yönelik olarak idari yola başvurulamayacağını, dava yoluna başvurulamayacağı hükmü içeriyor” dedi. Söz konusu yasanın afet riskli bölge ve “Acele kamulaştırma” kararlarına karşı yürütmeyi durdurma talebine başvurulamayacağını içerdiğini dile getiren Süren, çıkartılan yasa ile hükümetin mesajını şöyle tarif etti: “Yani ‘biz afet riskli bölge ilan edebiliriz ya da Kürdistan’da olduğu gibi ‘Acele kamulaştırma’ kararına gidebiliriz ancak siz yürütmeyi durdurma talebini talep edemezsiniz’ denilmek isteniyor. Bu aslında hükümetin yaptığı işin hukuksuzluğunu itiraf etmesidir. ‘Biz Kürdistan’da hukuksuz bir iş yapıyoruz bunun önünü de yasal olarak kapatıyoruz’ demektir.”

“ÇIKAN YASAYI DAHA ÖNCE AYM REDDETMİŞTİ”

AYM’nin daha önce bu hükümleri reddettiğine dikkat çeken Süren,”hükümetin Sur’un gasp edilmesi sürecini sona erdirmek için zaman kazanmaya çalıştığını” ileri sürdü. Danıştay’a bu hükümlerin AYM’ye aykırı olduğunu da hatırlatacaklarını belirten Süren, Danıştay’ın başvuruyu incelerken dikkat etmesi gereken hususlara işaret ederek şöyle devam etti:“Kamulaştırma kararında kamu yararı var mı yok mu? Danıştay’ın bir diğer kriteri yapılan işlem orantılı bir işlem mi? Bu kriteri de göz önünde bulundurduğumuzda yapılan işlemin orantısız olmadığı açık bir şekilde göreceğiz. Ve kuvvetle muhtemelde Danıştay bu hükümlerin AYM’ye aykırı olduğu iddiamızı görecek. En azından AYM’nin incelemesini bekleyeceğiz.”

300 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..