Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Cinsel istismardaki artışın nedeni eğitim politikaları”

18 Mayıs 2016 - 964 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»“Cinsel istismardaki artışın nedeni eğitim politikaları”

istismar egitim politikaları

Diyarbakır’daki bazı okullarda son günlerde sık sık çocuğa yönelik cinsel istismar olayları yaşanıyor. Çocuklara istismarda bulunan öğretmenlerin birçoğu cezasız kalırken, konuyu değerlendiren Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, istismar artışının eğitim ve genel politikalarının doğrudan sonucu olduğunu savundu.

Son günlerde çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarında ciddi artış görüldü. Bir hafta içinde sadece kent merkezinde yaşanan farklı farklı olaylarda, 3 öğretmen ve bir esnafın çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Vakalardaki artışı değerlendiren Eğitim Sen Amed 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, “Cinsel istismar olayları çoğunlukla yurt ve pansiyon gibi kapalı ortamlarda yaşanıyor. AKP’nin mevcut siyaseti devam ederse bu tür olaylar daha da artacak” dedi.

“17 BİN KÖY OKULU KAPANDI”

Toplumdaki ahlaki çözülmelerin AKP iktidarı ile arttığını iddia eden Zorlu, AKP hükümetinin oluşturduğu rejimin cinsiyetçiliği ve ideolojik farklılıkları derinleştirdiğini ileri sürdü. 4+4+4 eğitim sisteminin cinsiyetçi yaklaşımın bir ayağı olduğunu savunan Zorlu, “Bu sistemle 17 bin köy okulu kapandı. Okulların kapanmasıyla çocuklar taşıma sistemi ile pansiyonlarda ve yurtlarda kalmaya başladı. Zaten taciz ve istismar olaylarının çoğunluğu kapalı ortamlarda yaşanıyor” diye konuştu.

“İSTİSMAR OLAYLARI İDEOLOJİKTİR”

Taciz ve cinsel istismar olaylarına ideolojik olarak baktıklarını belirten Zorlu, “AKP iktidarı erkeği merkeze alıp kadına ve çocuğa biat ile itaati öğretmeye çalışıyor. Değer olarak sadece bunu gören çocuklar ilkokuldan itibaren itaat ve biati öğreniyor. Bu sistem de çocuklara susmayı, büyüklerin ve yetişkinlerin tüm olumsuz davranışları karşısında tepkisiz kalmasına neden oluyor” şeklinde konuştu. AKP’nin cinsiyetçi ideolojisini teşhir etmek için eğitim sisteminin önemli olduğunun altını çizen Zorlu, okulların kontrol edilemez derecede büyük ve kalabalık olduğunu dile getirdi. Rehberlik servislerinin buna karşılık yetersiz kaldığını söyleyen Zorlu, okullarda gerekli bilgilendirmelerin yapılamadığını belirtti. AKP hükümetinin oluşturduğu sistemin kadın ve erkek arasında inanılmaz bir gerginlik yarattığına da iddia eden Zorlu, birbiriyle aynı mekânı bile paylaşamayan iki cinsin yaratıldığını ve özellikle erkeğin bir yerden sonra sapkın davranışlarda bulunmaya başladığını söyledi. Zorlu, insanların toplumsal, tarihsel ve kültürel değerlerinin AKP hükümeti tarafından manipüle edildiğini ve bugün de yaşanan taciz ve istismar olaylarının bu politikaların sonucu olduğunu ileri sürdü. Zorlu, AKP’nin mevcut ideolojisinin devam etmesi durumunda taciz ve istismar olaylarının artarak devam edeceğini, eldeki sonuçlara göre taciz ve cinsel istismar olaylarının muhafazakâr çevrede daha fazla yaşandığını savundu.

“AKP KADINLARA ŞEKİL VERMEYE ÇALIŞTI”

Bir toplumun kendi ahlaki değerlerini tartışmaya başladığı zaman o toplumun çözülme aşamasında olduğunu aktaran Zorlu, “Bu toplumun çözülmesine izin vermemek gerekiyor. Çünkü tarihsel ve kültürel değerleri yüksek bir toplumuz. Eğer bu halk bu noktaya geldiyse bu siyasi iktidarın sorumluluğunda olan bir durumdur” diyerek, hükümeti eleştirdi. AKP hükümeti öncesinde de cinsel saldırı ve taciz olayları olduğunu, ancak bu boyutta olmadığını kaydeden Zorlu, “Biz bunu AKP hükümetine bağlıyoruz. Çünkü karşımızdaki AKP iktidarı, iki cinsin bir arada olmasını risk ve tehlike olarak görüyor. Kadınların nasıl yaşaması gerektiğini anlatarak, kadınları bir hizaya sokmaya çalıştılar. Erkeğin ise ahlaki yapısına dönük hiçbir söz sarf etmediler” dedi.

“HER YERDE YAŞANABİLİR”

Cinsel istismar olaylarının toplumun tüm kesimlerinde yaşandığına dikkat çeken Zorlu, “Bu tarz olaylar gerek ailede, gerek okullarda yani her yerde yaşanıyor. Bazen açığa çıkıyor, bazen ise çıkmıyor. Örneğin ailede yaşanan cinsel istismar ve saldırı olayları çok zor açığa çıkarken, okullarda nispeten daha kolay açığa çıkıyor” değerlendirmesi yaptı. (DİHA)

613 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika