Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cizre’de sokağa çıkma yasağının kalkması için dava açıldı

07 Eylül 2015 - 516 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Cizre’de sokağa çıkma yasağının kalkması için dava açıldı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve avukat Muhammed Neşet Girasun, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 4 günden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Mardin İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde cuma günü saat 20.00’den itibaren uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle yakınlarına ulaşamadığını belirten Tahir Elçi ve Muhammed Neşet Girasun, Şırnak Valiliği’nin kararını mahkemeye taşıdı. Sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Şırnak Valiliği aleyhine Mardin İdare Mahkemesi’ne başvuran Elçi ve Girasun dilekçelerinde sokağa çıkma yasağının telafisi imkansız zararlar doğacağından davalı idarenin savunması alınmadan yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Dilekçede 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na atıfta bulunan Elçi ve Girasun, kanunun Vali’ye sokağa çıkma yasağı gibi belli bir yerleşim birimindeki tüm yurttaşların hak ve özgürlüklerini kısıtlayan yetki vermediği görüşünü savundu. Dilekçede, dava konusu işlem ile sokağa çıkma yasağı uygulamasına gidilmesinin anayasal ve yasal hükümlerin ihlaline neden olduğundan kuşku bulunduğu kaydedildi.

Sokağa çıkma yasağının hukuka aykırı olduğu ileri sürülen dilekçede, 150 bin nüfuslu ilçede 4 gün geçmesine rağmen yasağın ne zaman sona ereceğinin belirsiz olduğu, yaralıların hastaneye götürülemediği, definlerin yapılamadığı da vurgulandı. Dilekçede, “Bu sebeple davalı idarenin savunması alınmadan yürütmenin durdurulması kararının verilmesini sayın mahkemeden talep etmekteyiz” denildi.

elçi

330 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika