Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14156 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cizre’ye giremeyen avukatlar oturma eylemi yaptı

11 Eylül 2015 - 676 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Cizre’ye giremeyen avukatlar oturma eylemi yaptı

Diyarbakır Barosu, Cizre’de uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Mardin İdare Mahkemesine açtığı davada mahkemenin 5 gün içinde herhangi bir işlem yapmaması üzerine davayı bu kez bireysel başvuru kapsamında AYM’ye taşıdı. Baro Başkanı Tahir Elçi, AYM’nin sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile ilgili tedbir talepleri reddettiğini söyledi ve konuyu AİHM ‘e taşıyacaklarını ifade etti.

Midyat çıkışında araçlarıyla Cizre’ye geçişlerine izin verilmeyen avukatlar, bunun üzerine yaya olarak çevredeki arazilerden yürüyerek gitmek üzere yola çıktı. Avukatlar HDP milletvekilleri Nursel Aydoğan, Hüda Kaya, Zilan Taşdemir ve Edibe Şahin’in de bulunduğu 7 milletvekili de eşlik ediyor.

CİZRE’YE GİTMELERİNE İZİN VERİLMEYEN AVUKATLARDAN OTURMA EYLEMİ

Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne gitmek isteyen Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen yaklaşık 300 avukat, izin verilmeyince bazı HDP’li milletvekiller ve vatandaşlarla oturma eylemi yaptı. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi uygulamaya tepki göstererek, Cizre’deki sokağa çıkma yasağını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını söyledi.

Şırnak’ın sokağa çıkma yasağı süren Cizre İlçesi’ne gitmek üzere bugün Türkiye’nin çeşitli barolarından gelen yaklaşık 300 avukat Mardin’in Midyat’ta toplandı. Cizre’ye gitmek üzere hareketen avukatların önü Midyat çıkışında önlem alan güvenlik güçleri tarafından kesildi. Güvenlik güçleri Mardin Valiliği kararıyla Midryat çıkışında zırhlı araçlarla önlem alarak Cizre yönüne geçişlere izin vermiyor. Cizre’de yaşananları görmek ve raporlamak için Türkiye’nin değişik barolarından gelen yaklaşık 300 avukat ve İdil’e gitmek isteyen 7 HDP vekilinin de geçişine de izin verilmiyor. Avukat ve milletvekilleri barikatın önünde oturma eylemi yapıp, Mardin Valiliği’nin kararını alkışlarla protesto etti.

ELÇİ: YASAL DAYANAĞI YOK

Burada konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Cizre’deki sokağa çıkma yasağıyla Mardin Valiliği’nin aldığı kararın yasal ve anayasal hiçbir dayanağının olmadığını ve Cizre’deki sokağa çıkma yasaklanma kararını Mardin İdare Mahkemesi’nin işlem yapmaması üzerine Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını söyledi. Elçi, Mardin Valiliği’nin Cizre’de 80 kilometre uzaklıkta olan karayolunu kapatmasına da tepki gösterdi. (DHA)

mardin-cizre-ye-gitmelerine-izin-verilmeyen-7682368_x_300

336 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika