Dolar : Alış : 3.8176 / Satış : 3.8244
Euro : Alış : 4.0684 / Satış : 4.0758
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir9°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 11871 İçerik Bulunuyor.

Coşkun: KCK ve PKK ‘çözüm sürecini bitiririz’ ifadelerinden kaçınmalı

15 Temmuz 2015 - 328 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Coşkun: KCK ve PKK ‘çözüm sürecini bitiririz’ ifadelerinden kaçınmalı

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, KCK ve PKK’nin mevcut siyaseti tamamıyla terk etmesi gerektiğini ifade ederek, ‘’Yani iki de bir silahı gösterip, ‘işte şu olmazsa çözüm sürecini bitiririz’ şeklinde toplumu tehdit altına tutan ifadelerden kaçınmalılar. HDP’ye düşen önlemi bir nokta var. HDP seçimden önce ‘biz her koşulda sivil siyaseti yapacağız’ demişti. Seçimden sonra Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, ‘artık silahları tamamıyla Türkiye’nin gündeminden çıkması gerektiğinin bir zorunluluk’ olduğunu ifade etmişti. Ki bu koşulda HDP’nin de KCK’nin bu süreci bitirecek yönlü açıklamalarına karşı bir politika geliştirmesi gerekir. Yani sivil siyaseti mutlak manada savunması gerekir’’ dedi

 

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, başlatılan koalisyon hükümet görüşmeleri,  çözüm süreci, KCK/PKK’nin sürece yönelik açıklamaları ve HDP’nin tavrını sadece haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.

DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMASI SİYASETTEN YANLIŞ

Gazeteci Sait Bayram’ın sorularını yanıtlayan Coşkun, seçim bittikten sonra görevlendirilme yapılabilmesi için Meclis Başkanlık divanının oluşturulması beklendiğine belirterek, ‘’Başkanlık divanı oluşturulduktan sonra Davutoğlu görevlendirildi ve Davutoğlu bu görüşmelere başladı. İki ihtimal var. Aslında bir AKP-CHP koalisyonunun kurulması bir diğerinin ise AKP-MHP koalisyonunun kurulması. Davutoğlu zaten görüşmelere başlarken, HDP ile de görüşeceklerini ama bu görüşmenin usulen yapacaklarını ifade etti. Koalisyon görüşmelerinin daha yoğunluklu olarak CHP-MHP üzerinde yoğunlaşacağını ifade etti. Bu siyasette yanlış bir açıklamaydı. Yani MHP’nin milletvekilli sayısı ile HDP’nin milletvekilli sayısı aynı dolayısıyla nasıl MHP meşru bir parti ise ve onunla koalisyon kurulma ihtimali varsa HDP ile de var. Bunu önceden belirtmek doğru bir siyaset tavrı değildi. Şimdi MHP ile kurulabilecek koalisyonun çeşitli yazarların bu koalisyonun daha rahat kurulacağını söylüyor. MHP tabanıyla AKP tavanının birbirine yakın olduğunu aralarında herhangi bir sorun çıkmayacağını ifade ediyor’’ dedi.

MHP İLE KURULACAK KOALİSYON OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURUR

MHP ile kurulacak bir koalisyonun hem Türkiye için, hem AKP için aslında son derece olumsuz sonuçlar doğuracağını düşündüğüne değinen Coşkun, şöyle dedi:

‘’Türkiye açısından doğacak olumsuz sonuç çözüm sürecinin bitirilmesi olur. Çünkü MHP sürekli olarak çözüm sürecinin bitirilmesini temel bir şart olarak ortaya koyuyor. Dolayısıyla MHP’nin de içinde yer alacağı koalisyon da herhangi bir şekilde çözüm sürecinin devamlığı  söz konusu olmaz. Bu nedenle MHP ile koalisyon Türkiye de Kürt meselesinin çözülmesinde,  hem de demokratikleşmenin daha da derinleştirilmesinde çok ciddi manada problemler oluşturacaktır. Ak parti açısından da ciddi bir problem. Çünkü AK Parti 2015 seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çok ciddi bir oy kaybına uğradı. Ama halen bölgenin 2. partisi konumunda ve tabanını halen koruyor.

MHP İLE KOALİSYON AKP’NİN OYLARINI ERİTECEKTİR

Eğer MHP ile bir koalisyon yapma yoluna giderse bu AK parti açısından çok ciddi bir erimenin başladığı bir nokta olacaktır. Yani bölgede ak parti aldığı oyların çok altına düşecek. Hatta eğer bu MHP ile oluşacak koalisyondan kaynaklanacak olumsuzluklar fazla olursa AK partide bölgede bir CHP, bir MHP’nin seviyesine düşme tehlikesi gösterebilir. O nedenle bu ihtimalin AK Parti–MHP iktidarının hem Türkiye açısından hem AK Parti açısından olumlu bir sonuç üretmeyeceğini düşünmüyorum. Buradaki ikinci ihtimal ise, AK Parti ile CHP arasında kurulacak bir koalisyon. Şimdi bu koalisyonun kurulması ile bir takım zorlukları var yani her iki tarafın tabanı da birbirlerinden uzak tabanlar. Dolayısıyla birbirleriyle bir koalisyon yapılmasına sıcak bakmıyorlar.

SÜREÇ İÇİN EN MANTIKLI KOALİSYON AKP-CHP

Ama diğer taraftan baktığımız da bu tür bir koalisyon kurulmasını kolaylaştıracak bir takım etkenlerde var. Birincisi hem Avrupa, hem Amerika Birleşik Devletleri nötr koalisyonun kurulmasını istiyor. İkincisi iş dünyası ve iş çevreleri, AK parti ve CHP arasındaki bir koalisyona seçimden sonraki bir iklimden başlamak üzere sürekli olarak yeşil ışık yakıyorlar. 3.’sü iki büyük parti koalisyon oluşturacak olması çok büyük bir tabana oturan bir iktidarın olması demek. Yüzde 70’leri aşan bir desteğin arkasında bulunan bir iktidar söz konusu olacak. 4.’sü ve en önemlisi AK parti ile CHP arasındaki bir koalisyon da çözüm sürecini yürütmek daha mümkün olacak. Nitekim HDP’de eğer AK parti ve CHP arasında bir koalisyon kurulursa buna dışardan destek vereceğini ifade etti. Dolayısıyla içinde bulunan şartlar arasından baktığımızda bir AK Parti-CHP  koalisyonu gerek çözüm sürecinin sürdürülmesi, gerek ekonomik istikrarın devam ettirilmesi açısından iyi olan bir seçenek olduğunu söylemek mümkün’’

7 HAZİRAN’DAN SONRA AKP-HDP KOALİSYONUNU DÜŞÜNÜYORDUM

7 Haziran’dan sonra bir AK Parti-HDP koalisyonunun olmasının son derece doğru olacağını düşündüğünü belirten Coşkun, ‘’Çünkü AK parti-HDP arasındaki bir koalisyon hem çözüm sürecinin yürütülmesini sağlayacak hem iki yıldan beri birlikte çalışan partilerin belli bir program üzerinde anlaşmasını sağlayacaktır. Ama iki tarafta buna herhangi bir şekilde hevesli değiller. O nedenle bu koalisyon şu anda gündemden kalkmış durumda. Dolayısıyla bu koşullar altında bir CHP–AK Parti koalisyonu olabilecek en iyi ihtimal olabileceğini söylemek mümkün.

 ERKEN SEÇİM İHTİMALİ VAR

Eğer buda olmazsa Türkiye kısa bir süre içinde erken seçime girecek. Bu ihtimal var yani masaya baktığımız da erken seçimde bir ihtimal olarak devamlılığını koruyor. Diğer olanak bir koalisyonun oluşması da bir ihtimal olarak bağlılığını koruyor. Ben gerek Davatoğlu’nun gerekse Kılçdaroğlu’nun bir koalisyon kurmayı istediklerini düşünüyorum. Her birinin farklı gerekçeleri var. Davutoğlu bir koalisyon kurarak Başbakan sıfatıyla kongreye gitmeyi, parti içerisinde ki etkinliğini artırmayı, partiye kendi vizyonunu kendi kadrosunu hakim kılmayı istiyor. Bir erken seçimde aslında bunlar olmayacak. Diğer taraftan Kılçdaroğlu çok uzun süreden beri iktidar olmayan bir partiyi yönetiyor dolayısıyla bu sürekli bir gizli muhalefet sıfatından kurtulup iktidarın bir parçası bir unsuru haline gelmek. Kılıçdaroğlu ya da CHP yede iyi gelecek. o nedenle iki tarafta bence koalisyonun kurulmasını zorlayacaklarıdır ama bundan bir uzlaşma bir tabaka çıkar mı onu önümüzdeki günlerde göreceğiz’’ diye konuştu.

HÜKÜMET BELİRSİZLİĞİ SÜRECİ ETKİLİYOR

Coşkun, Süreç seçimden sonra durdurulduğunu belirterek, ‘’Hem ak parti tarafından hem hdp tarafından hem pkk tarafından açık bir şekilde belirtildi. Tabi bir hükümet belirsizliğinin  olması sürecin nasıl sürdürüleceği konusunda da bir politika oluşmasını engelliyor. O nedenle oluşacak olan hükümet kompozisyonuna bağlı olarak sürecin devam edip etmeyeceğini söyleyebiliriz. AKP- MHP koalisyonu da böyle bir süreç yürütme ihtimali ortadan kalkar ama AK Parti-CHP koalisyonunda bu süreci yürütme ihtimali devam ediyor’’ dedi.

KCK’NİN AÇIKLAMASI TAMAMEN YANLIŞ

KCK’nin yaptığı açıklamanın tamamıyla yanlış bir açıklama olduğunu düşündüğünü vurgulayan Coşkun, ‘’Bu konjektörde yapılması pekiyi olamayan bir açıklama bu. Çünkü seçimler yeni bitmiş HDP seçimlerden büyük bir başarı elde etmiş. Daha bir koalisyon oluşmuş. Buradan yola çıkarak bir takım bahanelerin ardına sığınılıyor’’ şeklinde konuştu.

SÜRECİ BİTİRMEK DOĞRU DEĞİLDİR

Şimdi çözüm sürecini bitirmek doğru bit tavır değil. Ben bunu toplumda kabul göreceğini düşünmüyorum. Bu aynı zamanda HDP yi de zor duruma sokacak bir tablodur. Her ne kadar HDP, ‘bizim PKK ile aramızda organik bir bağ,  herhangi bir ilişki yok diyorsa da HDP’nin yapacağı her türlü etkinlik, her türlü eylem HDP’nin hesabına yazılacaktır. Dolayısıyla bu partinin Türkiye siyasetinde etkin bir faktör olma şansını ortadan kaldıracaktır.

KCK VE PKK ‘ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİRİZ’ İFADELERİNDEN KAÇINMALI

Coşkun, KCK ve PKK’nin mevcut siyaseti tamamıyla terk etmesi gerektiğini ifade ederek, ‘’Yani iki de bir silahı gösterip, ‘işte şu olmazsa çözüm sürecini bitiririz’ şeklinde toplumu tehdit altına tutan ifadelerden kaçınmalılar. HDP’ye düşen önlemi bir nokta var. HDP seçimden önce ‘biz her koşulda sivil siyaseti yapacağız’ demişti. Seçimden sonra Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, ‘artık silahları tamamıyla Türkiye’nin gündeminden çıkması gerektiğinin bir zorunluluk’ olduğunu ifade etmişti. Ki bu koşulda HDP’nin de KCK’nin bu süreci bitirecek yönlü açıklamalarına karşı bir politika geliştirmesi gerekir. Yani sivil siyaseti mutlak manada savunması gerekir’’ dedi

HDP’NİN PKK’YE SİLAH KULLANMAMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTME GÜCÜ VAR

Demirtaş’ın yaptığı bir açıklamasında ‘Bizim PKK’ye silah indirtme gücümüz yok’ dediğini hatırlatan Coşkun, ‘’Ama silahı kullanmaması gerektiğini belirtme gücü var. Yani bunu belirtmek durumda bu konuda bir tavır ortaya koymak durumda bizim sözümüzü dinlemeyecekler veya bizim onlara bunu yaptırma gücümüz yok deyip bir politik duruş sergileme gibi bir şansları yok bundan sonra. HDP 6 milyon oya sahip yani 6 milyon insanın sorumluluğunu üzerinde taşıyor. Sivil siyasetin alanını genişletmek üzere kendi politikasını oluşturdu ve bunun için halktan oy istedi. Bunun gereklerini yerine getirmeli. Devlette PKK’de biran önce çözüm sürecine dönmeliler. Devlet bu süreci koyduğu dondurucudan çıkartarak gerekli adımları atmalıdır. PKK ise artık bu konudaki tavrını netleştirmeli. İki de bir ‘biz bu süreci bitiririz’ şeklinde toplumu tehdit eden ifadelerden vazgeçmelidir’’ diye konuştu.

IMG_4764

127 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
maltepe escort
izmir escort- izmir escort