Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Darbe’ye karşı toplumsal barış!

31 Temmuz 2016 - 1.328 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Darbe’ye karşı toplumsal barış!

Şükrü adanır

OSGİAD Başkanı Şükrü Adanır, Darbeye karşı, Türkiye Halklarının bir bütün olarak başkaldırışı, toplumsal barış adına özlenen bir umudu tahakkuk ettirdiğine işaret eden Adanır, “Bu durum yaşanan acıyı hafifletme adına oluşan en önemli unsurdu ve bu unsurun işletilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

OSGİAD Başkanı Şükrü Adanır, 15 Temmuz Darbe girişimini, Bölgedeki çatışmalı ortam ve çatışmalı ortamın ekonomiye yansımaları ile önerilerini www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. 15 Temmuz Gecesi, herkesin üzerinde uzun süre etki bırakacak bir şaşkınlık yarattığına değinen Adanır, Darbeye karşı, Türkiye Halklarının bir bütün olarak başkaldırışı, toplumsal barış adına özlenen bir umudu tahakkuk ettirdiğini söyledi.

İşte OSGİAD Başkanı Şükrü Adanır ile yapılan röportajın tamamı;

15 Temmuz’daki darbe girişimini kısaca değerlendirebilir misiniz?

DARBE GİRİŞİMLERİNİ ŞİDDETLE RED EDİYORUM

15 Temmuz Gecesi, herkesin üzerinde uzun süre etki bırakacak bir şaşkınlık yarattı. Askeri darbelerin, iddia edildiği gibi, yeniden dizayn etme çabaları hangi gerekçeler ile olursa olsun, hangi taraftan gelirse gelsin haklılığı hiç bir dil ile izah edilemez. Bu tür girişimleri şiddetle red ediyorum. Ayrıca, darbenin oluş şekli ile ilgili halen kafamda oturtamadığım bir çok unsur var. Böylesi amatörce tasarlanmış bir darbe girişimi başarısız olmasına rağmen ülkeye orta vadeli bir kaos yarattığını görür iken, amaçlarına ulaşmaları durumunda ülkenin yaşayacağı uzun vadeli kaosu düşünmek bile istemiyorum.

Darbeye karşı halkın sergilediği tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

TOPLUMSAL BARIŞ ADINA ÖZLENEN BİR UMUDU GETİRDİ

Darbeye karşı, Türkiye Halklarının bir bütün olarak başkaldırışı, toplumsal barış adına özlenen bir umudu tahakkuk ettirdi. Bu durum yaşanan acıyı hafifletme adına oluşan en önemli unsurdu ve bu unsurun işletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Toplumun buna şiddetle ihtiyaç duyduğunu ve bu konu ile ilgili atılacak ilk adım bile toplumsal parametreler arasında bir bütünleşme sağlayacağını kısa vadede görebiliriz.

Darbe’nin ekonomiye yansımaları nasıl oldu?

EKONOMİK AÇIDAN BÖLGEDE SIKINTI OLUŞTU

İşin ekonomik boyutunu değerlendirecek olursak, bu tür beklenmedik ve sert siyasal şokların ekonomi piyasalarında aşırı harekete ve belirsizlikler yaratması doğaldır. Olayı bölgesel düzeyde ele alacak olursak birkaç kat daha fazla sıkıntının olduğu çıplak gözler ile görebiliriz. Darbe girişimi öncesi bölgede yaşanan çatışma ortamı bölgenin var olduğu sanılan ekonomisini tamamen süpürmüştür. Önlem alınmadığı takdirde asıl sıkıntı bundan sonra başlayacağını her geçen gün daha fazla hissedilecektir.

BAŞKANLIK REJİMİ SİNYALİ!

Kanlı darbe girişimi karşısında oluşan toplumsal tepkinin verdiği en önemli mesaj ise, bir daha bu tür girişimlerde bulunabilecek hiçbir kuvvetin olamayacağıdır, Halkın isteği dışında olan bu tür kalkışmaların halka kabul ettirilemeyeceği açıkça anlaşılmıştır. AKP iktidarı darbe girişimine karşılık kuvvet birliği üzerine kurulu bir başkanlık rejimi yerleştirmek için girişimlerde bulunacağı sinyallerini vermeye başladı, toplumun farklı kesimleri arasında yeterince dillendirilmeyen, tartışılmayan başkanlık sisteminin böyle bir hengamede getirmek istemesi durumunda toplumsal gerginlikleri daha da derinleştireceği ve özellikle AB ile ilişkileri kopma noktasına getirecektir. AB bu yöndeki endişelerini dillendirmeye başlamıştır. AKP iktidarı bu durumu fırsat sayıp bu yönde yaptırımlar yapmaya başladığı anda toplum, yeni bir siyasal darbe ile karşılaşacaktır ve bu darbenin püskürtülmesi de öyle kolay olmayacaktır.

Önerileriniz nelerdir?

“DARBEYE KARŞI TOPLUMSAL BARIŞ… ŞİMDİ”

Ülkenin ekonomisi ve iş dünyasının duruşunu belirleyecek asıl unsur; Hükümetin darbe girişimini soruşturması esnasında uygulayacağı hukuk ve demokrasi kriterleri belirleyecektir. Diğer bir unsur ise, ABD ile AB ilişkilerine bağlı olarak şekillenecektir. Uygulayacağı bu kriterler ve geliştireceği ilişkiler bölge ekonomisi ve iş dünyasında da etkisi olacağı gibi, bölgedeki çatışmaların sonlanması için toplumsal barışın bir an önce başlaması ile mümkün olacaktır. Toplumsal barış için bu gün gerekli zemin oluşmuştur. “Darbeye Karşı, Toplumsal Barış… Şimdi”

(www.haberdiyarbakir.gen.tr)

1285 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..