Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14143 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Davutoğlu: “Onlar hesap sorma değil, hesap verme makamındalar”

05 Ocak 2016 - 366 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Davutoğlu: “Onlar hesap sorma değil, hesap verme makamındalar”

Başbakan Davutoğlu, yeni anayasa için, “En geniş mutabakatın sağlanacağı ortak zeminin oluşturulması için çalışacağız” dedi. Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, seçim vaatlerini hayata geçirmek için dün bir takvim hazırladıklarını belirterek, “Verdiğimiz sözlerden bir milim dahi olsa geri adım atmayacağız. Geçtiğimiz hafta asgari ücret komisyonu çalışmalarını tamamladı. Asgari ücret söz verdiğimiz gibi net bin 300 Türk Lirası’na yükseltildi. Asgari ücrette işverene ek maliyetin 115 lirasını hazineden karşılayacağız” dedi.

Cuma günleri ile öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde kullanılabilmesi için Başbakanlık genelgesi taslağı hazırlandığını belirterek, “Bu hepimizin karşı karşıya kaldığı bir güçlüktü. Bundan sonra herkes huzur içinde cuma namazına gidecek. Gitmek isteyen gidecek istemeyen gitmeyecek. Mesaiden bir kayıp yaşanmayacak” dedi.

YENİ ANAYASA

Davutoğlu şöyle devam etti:

“Türkiye’nin ana meselelerinin başında anayasa sorunu var. Yürürlüğe girdiğinden bu yana tartışılıyor. Tüm kesimler bu anayasanın Türkiye’ye dar geldiğini ifade ediyor. Milletimiz yıllardır siyaset kurumundan bu yönde adım atmasını bekliyor. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Türkiye’nin bir anayasa ve sistem sorunu olduğunu ifade ediyoruz. Anayasan kaynaklanan zaafları gidermek için birçok adım attık.

‘ÖYLE BİR ANAYASA İSTİYORUZ Kİ…’

“Türkiye’nin aradan geçen bunca yıl sonra bu anayasa değişikliğini yapması bir ihtiyacın ötesine geçerek zorunluluk halini almıştır. Biz yamalı bohça gibi değil, bütünlük perspektifiyle hazırlanmış bir anayasa istiyoruz. Öyle bir anayasa istiyoruz ki üzerinde darbe gölgesi olmasın, insan onurunu esas alsın ve geleceğimizin büyük hedeflerine yürüyecek şartları olsun. Biz Türkiye’ye yakışan bir anayasa istiyoruz. Bu kapsamda Meclis Başkanlığı öncülüğünde çalışma yapılmıştı. Türkiye’nin yeni anayasaya olan ihtiyacı ortadan kalkmadı. Bu haliyle bu anayasa ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Tartışılması gereken husus bu anayasanın hangi ilkeler üzerinde inşa edileceğidir. Türkiye’nin yeni anayasaya olan ihtiyacı daha fazla ertelenemez. Biz iktidar partisi olarak bu görevden kaçmıyoruz.”

CHP VE MHP’YE TEŞEKKÜR

“Aynı sorumluluk diğer partilerin de omuzlarındadır. Biz tüm partilerimizin sorumluluk temelinde adım atmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda geçen hafta ilk adımımızı attık. Yeni anayasa sürecini başlatmak üzeri Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşme talebinde bulunduk. Olumlu yaklaşımlarından dolayı kendilerine teşekkürlerimiz sunuyorum. Üçümüzde 12 Eylül Anayasası’ndan memnun olmadığımızı ifade ettik. Yaptığımız görüşmelerde yeni anayasa, iç tüzük değişikliği ve AB ile ilişkilerde muhalefetin katkısında mutabık kaldık.”

‘ORTAK ZEMİN İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

“TBMM Başkanı ile görüşmemizde bundan sonraki sürece öncülük etmesini isteyeceğim. Elbette farklı görüşler olacak ama burada önemli olan Türkiye’nin yararını gözetmek. En geniş mutabakatın sağlanacağı ortak zeminin oluşturulması için çalışacağız.”

HDP’YE: HESAP SORMA DEĞİL VERME MAKAMINDALAR

“Yeni anayasa ile görüşmek için kendilerine oy veren seçmenlere duyduğumuz saygı nedeniyle HDP’den de randevu talep etmiştik ancak kendilerinin aynı ciddiyetle yaklaşmadığını gördük ve randevu telabimizi iptal ettik. Biz HDP ile görüşmek istedik ama onlar aynı ciddiyette olmadıklarını gösterdiler. Biz randevu talebinde bulunduğumuzda ‘Başbakan gelsin Cizre’de Sur’de neler olduğunu soracağız’ dediler. Onlar hesap sorma değil, hesap verme makamındalar. Hiç şüpheniz olmasın, HDP, savunduğu bu hendek siyasetinin bedelini kendi ödeyecek, kazdığı hendeğe mutlaka kendi düşecektir. Onca insanın canına kastetmenin, onca insanı evinden etmenin, mahalleleri işgal etmenin teröristlere bir bedeli olduğu gibi onu savunan HDP’ye de siyasi bir maliyeti olacaktır. Çocukları okul yerine hendeklere göndermenin bedelini ödeyeceksiniz. Neden sizin oturduğunuz lüks sitelerin önünde hendek yok?”

Ahmet DAVUTOĞLU

246 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika