Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14169 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Davutoğlu: ‘’Sığınmacılara kapımız açık’’

19 Nisan 2016 - 479 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Davutoğlu: ‘’Sığınmacılara kapımız açık’’

davutoglu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi’ne hitaben yaptığı konuşmasında sığınmacılara yönelik açık kapı politikasının devam edeceğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Küreselleşmenin hayatın her alanını etkilediği böyle bir ortamda, adalet ve merhameti de küreselleştirmek zorundayız. Aksi halde dünyanın hiç bir bölgesinde, ne adaletten ne özgürlükten ne de güvenlikten söz edebiliriz.” dedi. Davutoğlu, Suriyeli sığınmacılara ilişkin, “Bizim, mazlumlara, masumlara kapımız açıktır, ülkemiz açıktır ama en önemlisi yüreğimiz ardına kadar açıktır ve açık kalacaktır. Önümüzdeki dönemde de bu insani tutumu sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SIĞINMACILAR

“Kültürleri ve coğrafyaları üzerinden biz insanları ayrı tutamayız. Terör karşısında yek vücut olmalıyız. Bugün Avrupa tarihinin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıya. Bu göç üzerinden bütün Avrupa’yı yeni bir sınavla karşı karşıya bırakıyor. Türkiye dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülkedir. Tek bir mülteci karşıtı gösteri toplumda egemen olmadı. Savaştan, baskıdan kaçanlara el uzatmak tüm insanlığın ortak sorunudur. Bizim, mazlumlara, masumlara kapımız açıktır, ülkemiz açıktır ama en önemlisi yüreğimiz ardına kadar açıktır ve açık kalacaktır. Önümüzdeki dönemde de bu insani tutumu sürdüreceğiz. Göçmenlere ev sahipliği yaptığımız süre boyunca en ufak bir yabancı düşmanlığı yaşanmamıştır. Avrupa’daki kötü uygulamaları yadırgadığımı da buradan ifade etmek isterim. Hepimiz kayıp nesillerin farkına varmalıyız. Sığınmacı çocuklar için acil dersliklere ihtiyaç var. Aldığımız uluslararası katkı yarım milyar doları bile bulmamaktadır. Dostlarımız maalesef külfet paylaşımında gereken sorumluluğu üstlenmemiş, bölge ülkeleri yalnız bırakılmıştır. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, Suriyeli kardeşlerimiz için yaptıklarımızdan ve yapacaklarımızdan, takdir edilmek için bahsetmedim ve buraya da takdir edilmek için gelmedim. Biz sadece sorunun ciddiyeti, boyutları ve külfet paylaşımının önemine dikkat çekmek için bunları uluslararası kamuoyuyla paylaşıyoruz. AB ile vardığımız mutabakat uygulanabilirse göç ile ilgili önemli bir aşama kaydedilecektir. Ama kalıcı çözüm için sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Kitlesel göç dalgalarını önleyebilmek için bu insanların ülkelerinde kalmalarını sağlamak gereklidir.

“TERÖRÜN İSLAM İLE ANILMASINI KINIYORUZ”

“Terörü herhangi bir din veya etnik grupla ilişkilendirmek tamamen yanlıştır ve bu tam aksine teröristlerin amaçlarına hizmet etmektedir. Özellikle de terörün İslam ile yan yana zikredilmesini şiddetle kınıyoruz.

“ESAD REJİMİ ŞAM’DA DEVAM ETMEMELİ”

“DAEŞ ile etkili mücadele için Suriye’de ihtilafın bir an önce sona erdirilmesi gerekmektedir. İhtilafı sona erdirmek için Suriyelilerin kendilerini tam anlamıyla özgürce ifade edebileceği yeni bir anayasa, adil ve hür seçimleri sağlayacak gerçek bir siyasi geçiş olmalıdır. Bunun Esad rejimi Şam’da oturmaya devam ettiği müddetçe mümkün olmayacağı da çok açıktır.

ANKARA SALDIRISI

“Kızılay’da, Ankara’nın göbeğinde otobüs beklemekte olan ve akşam barış içinde ailesine kavuşmak isteyen gençleri, çocukları, torunlarına kavuşmak isteyen yaşlıları canlı bomba ihtiva eden bir arabayla kendisini patlatarak katledenleri, DEAŞ’ın teröründen ayırt edip, onları insancıl bir örgüt gibi gösterme çabalarına karşı insanlık adına buradan haykırıyorum, terör terördür ve kim yaparsa yapsın, hepimiz omuz omuza durmadıkça terörle başa çıkamayız. Bu saldırıları yapanlar belliyken ve o belgeler bütün dünyaya ifşa edilmişken, PKK ya da PYD’yi meşrulaştırma çabaları DEAŞ’ı meşrulaştırma çabalarından farklı değildir. PKK veya YPG, PYD için Avrupa’nın ortasında para toplama kampanyaları ve propaganda toplantıları düzenlenirken ve bunlar silahla takviye edilirken, terörle mücadele konusundaki dayanışma mesajlarının anlamı kalmamaktadır. DEAŞ’ın Avrupa’daki faaliyetleri bizi ne kadar endişelendiriyorsa PKK’nın Avrupa’daki faaliyetleri de bizi ve sizleri o kadar endişelendirmelidir.”

364 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika