Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP, Çözümde ısrarcı!

10 Temmuz 2016 - 565 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DBP, Çözümde ısrarcı!

sabahat tuncel

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Suriyeli mültecilerin yakılıp yıkılan Kürt kentlerine yerleştirilmesi yönünde iddiaların olduğunu söyleyerek, sınırda da tıpkı “Arap kemeri” gibi “AKP koridoru”nun kurulmasının hedeflendiğini ileri sürdü. Tuncel, Kürt sorununda gelinen aşamayı “Ya çözüm olacak ya çözüm olacak” sözleriyle özetledi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, yaşanan güncel gelişmeleri DİHA’ya değerlendirdi. Tuncel, iktidarın Kürt sorununda dayattığı çözümsüzlük politikasının bir tercih olduğunu söyledi. AKP’nin Ortadoğu’daki politik gelişmelere göre Kürt sorununda yeniden çatışmayı tercih ettiğini savunan Tuncel, Kürt sorunu sadece Türkiye açısından değil Ortadoğu açısından da kilit bir noktada olduğu dile getirdi.

“SAVAŞ İÇİN ÇÖZÜMSÜZLÜĞE YÖNELDİ”

Çözüm sürecinin barışa evirilmek yerine iktidar tarafından yeniden savaşa döndürüldüğünü iddia eden Tuncel, şöyle devam etti: “Aslında bir strateji değişikliği var. AKP hükümeti başından beri Kürt sorununun çözümünden ziyade çözüm beklentilerini kendi iktidarını güçlendirmek ve ‘demokratikleştireceğim’ adı altında kendisini devletleştiren bir noktaya geldi. AKP’nin iddia ettiği gibi hendeklerin açılması ile başlamadı bu süreç. Aksine AKP savaşı başlatmak için Kürt sorununda çözümsüzlük sürecine yöneldi. Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi olayını hep kullandı. Sonrasında ortaya çıktı ki bu olayda başka şeyler var. AKP savaş ve militarizm söylemleri ile kendi iktidarını güçlendiren siyasi bir sürece girmiş oldu.”

“CİDDİ YAKLAŞIM OLMADAN ÖCALAN GÖRÜŞMEZ”

Çözüm sürecine devletin ciddi bir yaklaşım sergilemediğinin altını çizen Tuncel, gelinen bu süreçte devlet görüşmek istese bile Öcalan’ın devlet ile görüşmek istemeyeceğini düşündüğünü kaydetti. Devletin demokratikleşme adına ciddi bir yaklaşımı olmadığı sürece görüşmelerin yeniden başlamayacağını belirten Tuncel, çözüm süreci için ciddi bir iradenin ortaya konulması gerektiğini söyledi. “Ciddi bir çözüm iradesi olmadan görüşmelerin yeniden başlayacağını düşünmüyorum” diyen Tuncel, gelinen süreçte bu savaşın halkların çıkarı için değil sadece AKP’nin çıkarı için olduğunun anlaşıldığını vurguladı.

“AKP TEKÇİ ANLAYIŞA TESLİM OLDU”

AKP’nin savaş politikaları kapsamında Kürt toplumunun öncü isimlerine yönelik ciddi bir savaş da yürüttüğünü savunan Tuncel, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve yine DBP’li belediyelere kayyum atanacağı iddialarının bundan bağımsız olmadığını belirtti. AKP’nin kendi tek tipçi, diktatörcü yapılanmasına sadece Kürt hareketini engel olarak gördüğünü dile getiren Tuncel, AKP’nin mevcut tekçi anlayışa teslim olduğunu söyledi. Tuncel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem dış hem de iç politikada uyguladığı yanlış yöntemlerin kendisini bu Ergenekoncu-tekçi zihniyete mahkum bıraktığını kaydetti. Tuncel, “AKP, Türkiye’de derin devlet diye ifade edilen yapıya, militarist tekçi anlayışa, İttihat Terakki geleneğinden gelen anlayışa teslim olmuştur” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ ÇOK ZOR GÜNLER BEKLİYOR”

“AKP’nin DAİŞ ve El-Nusra ile olan işbirliğinin Türkiye’ye çok kötü sonuçlar getirdiğinin” altını çizen Tuncel, “Eğer AKP bu birlikteliğine devam ederse ve katliamcı zihniyetini sürdürürse, ülkeyi bölen AKP olacak” dedi. Kürtlerin kendi kaderini bir kez daha sürüncemede bırakılmasına razı olmayacağını dile getiren Tuncel, şöyle konuştu: “Kürtler için artık ya çözüm olacak ya da çözüm olacak. İlk olarak Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşturulması gerekiyor. Bu aşamadan sonra yeniden süreç başlar. Yok, eğer AKP eski politikalarında ısrarcı olursa, Kürt karşıtlığı politikası devam ederse, Türkiye’yi geri dönülmez noktaya getiren yine AKP olur.”

“DEVLET BELEDİYELERİMİZİN HİZMETİNİ ENGELLİYOR”

DBP’li belediyelere yasal yöntemlerle kayyum atanmasının imkansız olduğunu vurgulayan Tuncel, “Kayyum atayacağız” söylemlerinin sadece bir tehditten ibaret olduğunu dile getirdi. Bu söylemlerle DBP’li belediyelerin marjinalize edilmek istendiğini söyleyen Tuncel, devletin DBP’li belediyelerin çalışmalarını engellediğini belirtti. Suriyelilere yurttaşlık verilmesi söylemlerini de değerlendiren Tuncel, Esad’ın Suriye sınırında kurduğu “Arap kemeri”nin bir benzerinin, AKP tarafından sınır bölgesinde “AKP koridoru” olarak kurulmak istendiğini söyledi. Suriyelilerin yakılıp yıkılan Kürt kentlerine yerleştirilmesi yönünde iddiaların olduğunu belirten Tuncel, AKP’nin bu yerleştirmelerle toplumu cezalandırmak istediğini söyledi. AKP’nin bölgede olağanüstü hal ile yönettiğini savunan Tuncel, “tüm katliamlara karşı muazzam bir direniş sergileyen halkın yaşadığı toprakları terk etmediğini” kaydetti. Halkın devlet politikalarını artık çok iyi tanıdığını söyleyen Tuncel, “Halk devlete döndü” şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“DEMOKRATİK BİR SÜRECİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

DBP olarak en temel görevlerinin Kürt halkının haklarının güvence altına alınması konusunda çalışma yürütmek olduğunu söyleyen Tuncel, “Ortadoğu’daki demokratik çabalara destek vereceğiz. Kürt halkının yürüttüğü direnişi bir adım daha ileri taşıyarak, somut sonuçlar almaya çalışacağız. Hem Türkiye için hem de Kürdistan için demokratik bir süreci yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu. (DİHA)

337 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika