Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP il eşbaşkanları toplandı

26 Eylül 2016 - 478 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DBP il eşbaşkanları toplandı

dbp-ilbaskanlari-toplandi

Demokratik Bölgeler Partisi il eşbaşkanları, Eş Genel Başkan Sebahat Tuncel’in başkanlığında Diyarbakır’da toplandı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Kurulu ile il eşbaşkanlarının toplantısı, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in katılımıyla DBP Diyarbakır İl Örgütü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Siyasal sürece ve örgütsel duruma dair değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda konuşan Tuncel, 26 Eylül 1999 tarihinde Ulucanlar Cezaevi’nde yaşamını yitiren 10 tutukluyu andı. Açığa alınan öğretmenlere değinen Tuncel, eğitimcilerin bu defa tutuklama furyası ile karşı karşıya olduğunu savundu.

“AKP’NİN YAPTIĞI ETNİK TEMİZLİKTİR”

Belediyelere kayyum atanmasına ilişkin ise AKP hükümeti açısından Kürt halkı ve temsilcilerinin cezalandırıldığını ileri, süren Tuncel, “AKP’nin yaptığı etnik temizliktir. Aldığımız bilgiye göre, 40 bin memurun da görevden alınacağı yönündedir. Bir bütün olarak Kürtleri suçlu gören zihniyetin yaklaşımıdır bu. Ortada soruşturma yok, mahkeme kararı, delil yok. Sadece bu insanların örgütlü ve Kürt olmasından kaynaklıdır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

“DİRENME HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR”

AKP hükümetinin cemaate karşı bir operasyon yürüttüğünü söylediğini, ancak cemaatin hazırladığı dosyalar ile Kürtlere yöneldiğini iddia eden Tuncel, şunları aktardı: “Kürt halkının demokratik siyasetini engellemek için kullanıyor. Diyarbakır’da 800 kişilik bir dosya bekletiyorlar. Cemaat hazırlamış bu dosyayı. Mesele Kürtler olunca dosyayı kim hazırlamış fark etmiyor. Düşmanımın düşmanı dostumdur stratejisiyle hareket ediyorlar. Bunun karşısında direnmek en doğal haktır. Bugün bizim direnme hakkımızı elimizden alıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil.”  Türkiye’nin içine girdiği ekonomik sorunlara da değinen Tuncel, AKP’nin artık Türkiye’yi yönetemediğine işaret etti. Kredi Derecelendirme Kurumu’nun Türkiye’nin derecesini düşürdüğüne vurgu yapan Tuncel, “Türkiye yatırım yapılamaz bir ülke haline gelmiş durumda. Dolayısıyla ekonomik kriz daha görünür durumda. Bu ülkede 6 milyon insan açlık sınırında. İşsizlik her geçen gün artıyor. Bu ülkede 4 milyon insan işsiz. Zenginler giderek zenginleşiyor. Bütün bunların sürdürülebilir olması mümkün değil. Tüm bunlardan çıkışın yolu var. Kolombiya başkanı ‘Barış herkesin zaferidir. Yapılacak tek şey barış için adım atmaktır. Savaşın maliyeti çok daha büyüktür barıştan’ diyor. AKP’nin bu konuda bir gidişatı yok. Ana muhalefet ise AKP’nin kuyruğuna takılmış durumda. Çözüm değil sorunun bir parçası durumuna gelmiş. Cumhurbaşkanı, AKP, MHP ve CHP’yi esir almış durumda. Şu anda Ankara’da iki paket hazırlanıyor. Bir pakette 7 maddelik anayasa, bir pakette ise HDP’lilerin nasıl tutuklanacağı. Anayasa’da Aleviler yok, Kürtler yok, kadınlar yok. 3 beyefendi oturmuş Anayasa yapıyor. Bütün muhalefetin olmadığı bir Anayasa kabul edilebilir mi? CHP bu suça ortak olmamalı. Bu Anayasa olmaz, bu olsa olsa ‘Babayasa’ olur. Bunun Türkiye’yi daha da kaosa sürükleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE İTAAT KÜLTÜRÜ GELİŞTİRİLMEK İSTENİYOR”

Türkiye’de demokrasinin oturmaması halinde darbe dinamiğinin her zaman kapıda olduğunu her defasında dile getirdiklerini ifade eden Tuncel, şöyle devam etti: “Darbe hala bitmiş değil. Ortadoğu’da Kürtler olmadan demokrasinin olmayacağını bütün dünya gördü ama Türkiye görmedi. Türkiye şu anda güvenliksiz bir ülkedir. Notu düşmüştür. Cumhurbaşkanı şahsında dünya Türkiye’ye tepkilidir. AKP’nin 21’inci yüzyılda vereceği bir şey yok. Kadınlara yönelik politikalarına bakın. Bu ülkenin Başbakanı kadının şort giydiği için şiddete maruz kaldığına dair ‘mırıldansaydınız’ diyor. Kadınlara karşı bir saldırı aracı olarak kullanmasını teşvik ediyor. ‘Eşinin sözlerini uygulaması gerektiğini, erkeğe itaat ederse sorun çıkmayacağını’ söylüyor bu zihniyet. Kadınlar erkeğe itaat etmeli, Kürtler Türklere itaat etmeli, itaat kültürünü geliştiriyorlar. Türkiye halklarının buna artık ‘edi bese’ demesi lazım.”

“AYDINLIK GELECEĞİ KENDİMİZ KURACAĞIZ”

HDP’nin Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki temaslarını çok önemli bulduklarını ve ulusal birliğe vesile olmasını temenni ettiklerini dile getiren Tuncel, “Bu gelişmeler yaşanırken, bir yandan ise Güney Kürdistan Bölgesel yönetiminin aldığı bazı kararların kaygı verici olduğunu söyledi. Güney Kürdistan’a göç etmek zorunda kalan insanların zorla göçertilmesi tartışmaları kabul edilebilir bir durum değildir. Barzani’ye çağrı yapıyoruz. Kürtler arası birliği geliştirmek yerine karşı politikaları geliştirmek doğru değil. Kürtlerin birlikteliğine zarar verir. Her karanlığın bir aydınlığı vardır. Bizi karanlığa gömmek isteyenlerin zamanı bitiyor. Aydınlık geleceği kendimiz kuracağız. Kendi öz gücümüze dayanarak Türkiye’de barışı getirmemiz gerekiyor” dedi.

471 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika