Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP: “Savaş politikalarını teşhir edeceğiz”

26 Haziran 2016 - 517 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DBP: “Savaş politikalarını teşhir edeceğiz”

bld eş bşk top.sonuç (1)

Belediye eş başkanları toplantısının sonuç bildirgesini açıklayan DBP, dokunulmazlıkların ve belediyelere kayyum girişimlerinin Kürtlerin kazanımlarının yok edilmeye yönelik olduğuna dikkat çekti. DBP sonuç bildirgesinde, “AKP’nin savaş politikalarının teşhir edileceği kararını aldıklarını” açıkladı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediye eş başkanları toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede şu ifadeler yer aldı; “Belediye eş Başkaları, il genel meclisi eş başkanlarımız ile Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz toplantımızda son siyasal gelişmeler değerlendirilmiş, yerel demokrasi ve yerel demokrasinin geliştirilmesi önündeki engeller tartışılarak, önümüzdeki dönemin planlaması yapılmıştır.  Toplantımızda Öz Yönetim Direniş alanlarında yaşamını yitirenler anılarak, bir haftadır Lice’de  artarak devam eden yaşam alanlarına yönelik saldırılar, insan ve doğaya karşı kapsamlı katliam  yine bölgeyi insansızlaştırma politikaları kınanmıştır. Toplantımızda Dünya ve Ortadoğu’daki gelişmeler değerlendirilmiş, Kürt sorunun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda en temel engelin AKP’nin savaş politikası olduğu tespiti yapılmıştır. Ortadoğu’da sınırları gizli anlaşmalarla yapay olarak çizilmiş ulus-devletlerin yaşadığı kriz derinleşerek devam ettiği bu süreçte toplumların kendi statülerini belirleme ve demokratik yönetim haklarına ulaşma çabaları halkların, inançların geleceği açısından oldukça önemlidir.  Yaşanan kriz ve kaos halklar açısından yeni olanaklarda açığa çıkarmıştır. Geçmişten bu güne kapitalist modernitenin sömürge amaçlı geliştirdiği yapay sınırların ve kukla devletlerin eliyle halklara savaş ve çatışma ile kölelik dayatılmıştır. Bu bağlamda 2012’de Kadın öncülüğünde gelişen Rojava devrimi başta 4 parça Kürdistan olmak üzere tüm dünya halkları açısından özgürlüğün umudu ve cesareti olmuştur. Ortadoğu’da demokratik özerk yönetimler, demokratik cumhuriyet perspektifti ile Suriye’de sorunların çözümüne katkı sunacağı kesindir.

“TÜRKİYE’DE YAPISAL DEĞİŞİKLİKLERE İHTİYAÇ VAR”

Türkiye’nin  Ortadoğu’da yaşanan bu krizden etkilendiği kesindir.  Türkiye’de yapısal değişikliklere ihtiyaç vardır. Tekçi otoriter ulus devlet Türkiye’de de yaşanan savaşın sorunların temel kaynağını oluşturmaktadır. Türkiye’nin bu süreçten çıkışı kapsamlı bir demokrasi hamlesi ile mümkün olacaktır. Ancak mevcut yönetim AKP hükümeti kendi iktidarını sürdürebilmek için demokratik yönetim direniş mücadelesini veren halkımıza  karşı topyekün savaş konseptini devreye koymuştur. Son bir yılda yaşanan süreç AKP’nin bu savaş politikasının bir sonucudur. AKP geleneksel güvenlikçi politikaları güncelleyerek askeri ve polis gücünü devreye koyarak Kürt sorunun müzakere ile çözüm olanaklarını heba etmiştir. AKP yıllardır çözümsüz bırakılan Kürt sorununun çözümü noktasında adım atmak yerine Kürt halkının kazanımlarını kendine tehdit olarak görmüş ve buna dönük 2014’te hazırladığı çöktürme planını devreye sokmuştur.  Elindeki bütün savaş araçlarıyla saldırıya geçmekle yetinmemiş, Kürt karşıtı gruplarla kirli ittifaklar geliştirerek halkın açığa çıkardığı irade ve direnişi boğmak istemiştir. 90’lı yıllarda  kırsal alanlara dönük saldırıların, yıkımların  yönünü kentlere çevirerek fiziksel, kültürel, siyasal, sosyal, psikolojik algı operasyonlarıyla, politikalarıyla katliamlarına meşruiyet kazandırarak toplumu yönlendirmek istemektedir. AKP’nin bu politikalarına karşı duran tüm toplumsal muhalefet baskı ve zor politikalarıyla susturulmaya çalışılmaktadır.

“KÜRTLERİN KAZANIMLARI EDİLMEK İSTENİYOR”

AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geliştirmiş olduğu yıkım politikalarını Kürt Halkı Sur, Gever, Silvan, Silopi, İdil, Nusaybin, Cizre ve Şırnak’ta görkemli bir direnişle boşa çıkarmıştır. Çökertme planı dâhilinde kentlere dönük katliam yıkım ve göçertme politikaları ile birlikte demokratik siyaset alanlarına aynı şekilde yine demokratik yerel yönetimlere dönük saldırılarını genişletmiştir. Bu süreçte, içerisinde PM üyelerimizin de olduğu 1425 insan katledilmiş, 2583 kişi yaralanmıştır. Yine bu süreçte başta Eş Genel Başkanımız Kamuran Yüksek olmak üzere onlarca parti meclis üyemiz, MYK üyelerimiz ve yerel yönetimlerde görev alan halkın iradesiyle seçilmiş 21 belediye eş başkanlarımız, 92 belediye ve il genel meclis üyelerimiz tutuklanmış, görevden alınarak uzaklaştırılmıştır.  Bu kapsamda gelişen saldırıların parlamento, yerel yönetim alanlarında Kürtlerin demokratik mücadelelerinin kazanımları yok etmek istenmektedir. Demokratik siyaset, milletvekillerine dönük dokunulmazlıkların kaldırılması ve tutuklama tehdidi, demokratik yerel yönetimler de belediye eşbaşkanlarımızın tutuklanması, görevden alınması, uzaklaştırması ve kayyum atama tartışmaları AKP’nin savaş politikasının bir parçasıdır. AKP halkımızın tüm kazanımlarına göz dikmiştir. Öz güce dayalı, yerel yönetimlere alternatif bir model olan demokratik özerk yönetim anlayışımız ve demokratik, ekolojik kadın özgürlükçü politikamıza yönelik bir saldırı vardır. Yerel demokrasinin gelişmesi, çoğulculuğu esas alan kadın özgürlükçü politikamız AKP’nin tekçi hiyerarşik erkek eğemem politikalarına alternatiftir ve AKP bunu kendisi için tehdit olarak görmektedir.

“DAYANIŞMA KAMPANYALARI BÜYÜTÜLECEK”

Sonuç olarak toplantımız AKP’nin topyekun savaş politikasına karşı topyekun bir duruş sergileyerek halkımızın kazanımlarını ve iradesini korumak için mücadele kararlığını vurgulamıştır. Yerel demokrasinin gelişmesi konusunda belediye eşbaşkanlarımıza büyük görev ve sorumluluk düştüğü tespiti yapılarak demokratik özerk yönetim anlayışı ile halkın öz örgütlülüğünü geliştirmek için azami çaba içerisinde olunacağı, eş başkanlık sistemimize yönelik geliştirilen saldırılara karşı eş başkanlık sistemini kurumsallaştırılması için mücadelenin sürdürüleceği vurgulanmıştır. AKP’nin bu savaş politikalarını teşhir etmek belediyelerimize yönelik baskı politikalarına karşı uluslarası kurum ve kuruluşlarla temasa geçmek, Kürdistan ve Türkiye’de demokrasi güçleri, STK’lar ile bir araya gelme ve süreci birlikte değerlendirme kararı alınmıştır. AKP’nin yıkım politikası sonucu yıkıma uğrayan kentlerle dayanışma büyütülecek kardeş aile kampanyasına katılımı kararlaştırılmıştır.”

bld eş bşk top.sonuç (3)

375 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..