Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP: ‘Yasakları tanımıyoruz’

10 Kasım 2015 - 454 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»DBP: ‘Yasakları tanımıyoruz’

Demokratik Bölgeler Partisi eş genel başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, 8-9 Kasım’da gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantı sonuçlarını DBP Genel Merkezi’nde gerçekleştirdikleri basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştı. Seçim sonrası yapılan ilk toplantıda seçim sonuçlarının da değerlendirdiklerini belirten Yüksek, bölgede yaşanan savaş ortamını ve siyasal gelişmelerin tartışıldığını söyledi. Son 3 ay içerisinde çok yoğun saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını savunan Yüksek, AKP hegemonyasını kabul etmeyen halklara karşı kültürel saldırılar yaşanmaktadır” dedi.

“TUTUKLAMALAR İZAH EDİLEMEZ”

Belediye eş başkanları ve belediye meclis üyelerinin siyasi soykırım operasyonları ile tutuklanmasına tepki gösteren Yüksek, “Bölgede hakkında soruşturma açılmayan kimse yoktur. Belediye eş başkanları hakkında davaya dahi dönüşmeyen soruşturmalar kapsamında tutuklanıyor. Tutuklamalar izah edilemez. Atanmış hükümet, eş başkanları görevden alıyor ve buna demokrasi deniliyor. Kentler bombalanıyor, tanklar kentlere girerek sivil katliamlar gerçekleştiriyor. ‘Terörist’ diye topluma yutturulmaya çalışılan insanlar DBP’nin üye ve yöneticileridir. Bu ortamda demokrasi olduğunu söyleyemeyiz, bunun adı darbedir. Ülke sivil bir darbe ile karşı karşıyadır. AKP tekçi katı merkeziyetçi ulus devlet sistemini yeniden tahkim etmek istiyor. Ülkede rejimi kendi ekseninde kurmak istiyor ve biz buna karşı mücadele ettiğimiz için saldırılar yaşanıyor” diye konuştu.

“ÜLKE TEKÇİ ANLAYIŞLA YÖNETİLEMEZ”

Demokratik ulus anlayışı ile yeni bir sistem örmek istediklerini belirten Yüksek, Türkiye’nin çok inançlı ve kültürlü bir ülke olduğunu ifade etti. Yüksek şunları kaydetti:

“Bu anlamda ülke tekçi anlayışla yönetilemez. Bunun devam etmesi halinde Türkiye parçalanır ve bölünür. Halklar kendi kimlikleriyle özgür yaşam talep ediyor. Yeni demokratik sivil bir anayasaya gidilmelidir. Türkiye’de esas olarak iki çizginin mücadelesi söz konusudur. AKP’nin tekçi zihniyeti ve bizim çoğulcu anlayışımızdır. Halklar arasında yaşanan gerilim bundan kaynaklıdır. Halklar kendi kendini yönetmek istiyor ve biz de bu tutumu ortaya koyuyoruz. AKP buna tank ve toplarla karşılık veriyor. Biz özellikle bu ülkenin vatandaşı olarak kendi geleceğimiz hakkında söz söyleme hakkımız vardır ve politika üretme hakkımız vardır. Siyasi partiler bunun için vardır.” Ülkede başkanlık sistemini tartışmanın serbest, demokratik özerklik sistemini tartışmanın ise yasak olduğunu belirten Yüksek, “Bu ülkede nasıl bir rejim olmasını gerektiğini tartışamayacak mıyız? Bunun adı o zaman faşizmdir. Başkanlık sistemi dışında hiçbir alternatif tartışılamaz. Ülkenin geleceği ile ilgili söz söyleme hakkına sahibiz. Bizim projemiz demokratik özerkliktir ve bu sistemin Türkiye de çözüm olduğuna inanıyoruz. Bununla ilgili asla geri adım atmayacağız. Ülkenin geleceği buradan geçiyor. AKP kendi dışında hiçbir projeyi tartıştırmıyor. Ama biz mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.  HDP milletvekilleri dahil olmak üzere demokrat olarak geçinen aydın yazarların seçimden sonra ortaya koydukları tutumlarını kabul etmediklerinin altın çizen Yüksek, AKP’nin seçim sürecinde uygulamış olduğu katliamlar ve baskı politikaları görmeyerek, halkın demokratik mücadelesini anti propaganda olarak değerlendirilmesinin doğru bir tutum olmadığını vurguladı. Yüksek, “Halkı yanında olmaktır doğru olan. Halk yerel demokrasi istiyor. Halkın yanında olmak yerine, devletin şu an ki katliamlarını meşrulaştırmak üzere söylem kabul edilemez. Bir yandan başkanlık sistemine karşı olduklarını söyleyenler bunun panzehiri olan demokratik özerklik sistemine karşı tutum sergileyeceksin. Siz ne istiyorsunuz?” diye sordu.

“HERKES KENDİNİ NETLEŞTİRMELİDİR”

AKP’nin oluşturmaya çalıştığı hegemonyaya karşı halkın, demokrasi güçlerinin mücadelesini olumsuz etkilemeye yönelik tutum ve yaklaşımların olduğuna dikkat çeken Yüksek, herkes kendini netleştirmesi gerektiğini dile getirdi. Yüksek şöyle konuştu: “Önümüzdeki dönemde yeni bir anayasa şekillenecek. Bu anayasada bu kesimler nerede olacak. Ya çoğulcu bir anayasa gelişecek, ya da başkanlık sistemi ile ulus devlet sistemi gelişecek. Bu ülkede savaşı bitirecek bir fırsat olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu faşizan oluşumu engellemek gerekiyor. Halkların geleceği bu anayasadadır.” Mücadele ve hamle sürecine girdiklerini ve halkların geleceği için demokratik özerkliği her yer de anlatacakların belirten Yüksek, demokratik anayasadan yana olanların da bu kampanyaya dahil olmaya çağırdı. Bölge kentlerindeki operasyon ve çatışmalara karşı mücadele çağrısı yapan Yüksek, “AKP Kürtleri biat ettiremeyecektir. Herkes dönmüş olabilir. Ama biz baş eğmeyeceğiz. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Kazananlar mücadele edenler olacaktır. Biz kendi çıkarları için AKP ile çatışanlardan değiliz. Biz ilkeliyiz, derdimiz halkımızın sorunların çözümüdür. Halkları reddeden bir AKP ile karşı karşıyayız. Ancak AKP bu Kürt sorunu ve Rojava politikalarını değiştirirse, her türlü tartışma ve görüşmeye hazırız. İlkelerimizden ödün vermeyeceğiz. Halkımızın iradesini kırmalarına müsaade etmeyeceğiz. Bu anlamda bütün kentleri bütün kentler için seferberlik içerisinde olmaya çağırıyoruz. Halkımız nasıl Kobanê etrafında kenetlendiyse, bugün de Silvan ve Cizre etrafında kenetlenmelidir. Bu yüzyıl Kürtler açısından yeni bir yüzyıldır” diye konuştu.

“SİVİL İTAATSİZLİK EYLEMLERİ BAŞLATIYORUZ”

AKP’nin politikaların değiştirmemesi durumunda ülkeyi iyi bir geleceğin beklemediğini vurgulayan Yüksek, “Suriye’yi adım adım yaşatacak bir gelecek bekliyor ülkeyi. AKP’yi Sayın Öcalan üzerinde tecridi kaldırarak müzakerelere dönmesine çağırıyoruz. En sonunda müzakerelere dönülecektir. Sivil itaatsizlik eylemleri başlatıyoruz. Her gece gürültü eylemleri ile sivil itaatsizlik eylemlerini bu süreçte devreye koyacağız. ‘Yasakları tanımıyoruz’ sloganıyla sokaklarda olacağız. Hiçbir yasağı tanımayarak mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Yeni bir gelecek yaratma iddiasındayız ve bunu başaracağız. AKP bu politikaları ile tek başına iktidar olmuş olabilir. Saddam ve Esad’ın seçimlerde elde ettiği sonuçlara bakınız. AKP kendini en güçlü hissettiği dönemde bizim açımızdan en zayıf dönemdedir. Yüzde 49’la bu politikaları sürdürürse, kaybedecektir. Bütün demokrasi güçlerini AKP hegemonyasının yarattığı korkudan kopmaya davet ediyoruz” dedi.

 “SAVAŞ ORTAMI AKP TARAFINDAN BAŞLATILDI”

Bölgede devam eden savaş ortamının Haziran seçimleri öncesinde AKP hükümeti tarafından başlatıldığını iddia eden Eş Genel Başkan Emine Ayna ise şunları söyledi: “Barışın sembolü İmralı’da yürütülen müzakere masası, 3 yıllık karşılıklı ateşkes sürecini bitiren toplumu bugün ki kaosa sürükleyen masayı deviren askeri ve siyasi operasyonlara başlayan AKP hükümetidir. Hendekler savaşın sonucudur. Askeri ve siyasi operasyonların masayı devirerek barış asla demesi Kürtlere boyun eğdirmeye çalışan AKP hükümetidir. ‘Bir tek kişi bile kalmayacak hepsini ortadan kaldıracağız’ demesinin sonucudur. Bilim sosyoloji ve tarih diye bir şey var. Bunlar yokmuş gibi davranarak bir sorunun çözümü tartışılamaz. Haziran seçimleri sonrasında kent meclisinin ilanları ile başlamadı. Bugün yaşananlar savaşın sonucudur. Teslimiyet politikasının ve eşitliğe karşı olmanın sonucudur.”

 “GERÇEKLERİ VE HALKI GÖRELİM”

Seçimin savaş ortamında askerin ve polisin gölgesinde gerçekleştiğini savunan Ayna, “Asker ve polis sandık güvenliğini sağladığını ifade edemezsiniz. Buna kargalar güler. Biraz gerçekleri ve halkı görelim. Türk usulü başkanlık rejimi otokratiktir. Türkiye rejim değişikliği ile demokrasiye ihtiyaç duymaktadır. 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nde de bize inkarı dayattı. ‘Tek dil ve tek millet’ dedi. ‘Sen Türksün’ dedi bize. Tüm Kürdistan halkı otokratik sistemle mücadele etti. Kürtlere Kürt kimliğinden kültürel ve sosyal her ortam kapalıdır. Türkiye’nin demokratik geleceği için mücadele edenlere de biz rejimi değiştirdik diyecekler. Ne başkanlık sistemi nede cumhuriyet sistemi ademi merkezi sistem önünde engel değildir. Demokratik özerklik bizim olmazsa olmazımızdır. Bu anlamda mücadele veriyoruz. Masaları bunun üzerinden kimse devirmesin” dedi.

“ESKİ CAHİL HALKLAR YOK”

Anti demokratik uygulamalara yönelik mücadeleyi sürekli yürüteceklerine vurgu yapan Ayna, “Eski cahil halklar yok, her şey biliniyor ve görülüyor. Bugün tekçi sistemi Kürt halkına demokrasi diye yutturamazsınız. Kimsenin iznine tabi değiliz. Demokratik özerkliği inşa etmeye devam edeceğiz. Kararlılığımız asla teslim alınamaz. Bundan sonra yürüteceğiz çalışmalarda demokratik Türkiye’de hayat bulması anlamında olacaktır. Ana çalışma noktamız bu olacaktır” şeklinde konuştu.

ALINAN KARARLAR

PM ve MYK toplantısı sonuç bildirgesinde şu kararlar alındı:

“1- AKP’nin demokrasi bloğuna karşı geliştirdiği tüm yönelimleri il ve ilçe örgütlerimiz kendisine yapılmış olarak değerlendirmeli ve bu temelde teşkilatlarımız kendi yerellerinde olası saldırılara karşı demokratik eylemselliği yaygın bir şekilde anında cevap olabilmeli ve demokratik ulus tutumunun sahibi olunabilmelidir.

2- Silvan ilçemiz 8 günlük bir kuşatma içerisindedir. Partimizin demokratik eylem politikası gereği Silvan’a yakın ile ve ilçeler parti merkezimizin bilgilendirmesi temelinde Silvan’a hareket etmeli, diğer il ve ilçeler bulundukları yerlerde tüm kesimleri katarak ciddi demokratik eylemsellik geliştirmelidir. Bundan sonra Silvan benzeri ilçelerde gelişecek saldırılara karşı bu temel politika izlenmelidir.

3- Demokratik eylemin en gelişmiş biçimi olan sivil itaatsizlik eylem türünü düşünüp yaygınlaştırmak gerekmektedir. Sivil itaatsizlik eylem türünü yaygınlaştırmak dönem politikamızın bir gereği olarak görülüp; demokrasiyi büyütmenin yolu buradan geçtiğini öngörerek ele alınmalıdır. Devlet ve AKP’nin baskıcı, otoriter, militarist ve yasakçı zihniyetine karşı ‘Sokaklardayız, direniyoruz ve yasakları tanımıyoruz’ sloganı ile basitten karmaşaya sivil itaatsizlik eylem politikasını geliştirmeliyiz.”

TOPYEKÜN BİR ÇALIŞMA VURGUSU

Sonuç bildirgesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise, “Demokratik eylem planımızı il ve ilçe teşkilatlarımızı, Belediye eş başkan ve meclis üyelerini, ilgili meclis ve kamuoyunu bu demokratik eylem planına dahil edilerek yoğunca işlenmeli, tartışılmalı ve topyekün bir çalışmayla hayata geçirilmelidir. Bu demokratik eylem planımızı söylem olmaktan çıkartıp, pratikleştirme görevi başta MYK, PM üyelerimiz olmak üzere tüm seçilmişlerin görev ve sorumluluğundadır. Bu eylem sürecinin kamuoyu oluşturulması hususunda basının kullanılmasına azami hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca, il ve ilçelerde bulunan PM üyelerimiz, il eş başkanlarımız ve belediye eş başkanlarımız bu dönemi basında iyi işletip bizzat katılmalarını bir sorumluluk ve görev olarak görmekteyiz” ifadelerine yer verildi.

‘Yasakları tanımıyoruz’ (3)

252 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika