Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP’li Başkanlardan ‘Kayyum’ tepkisi

28 Haziran 2016 - 857 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DBP’li Başkanlardan ‘Kayyum’ tepkisi

 

DBP’li Başkanlardan Kayyum tepkisi

DBP’li Belediyelere kayyum atanacağı iddialarına karşı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediye eşbaşkanları hafta sonu Diyarbakır’da düzenledikleri toplantıda nasıl bir yol izleyeceklerini ele aldı. Toplantı sonrası DİHA’ya konuşan seçilmişler, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kayyum tehditlerine direneceklerini söyledi.

KADIRHAN: FAŞİZMİN GELDİĞİNİ NOKTAYI GÖSTERİYOR

Bölgede AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın DBP’li belediyeleri çalışamaz hale getirmek için kayyumla belediyeleri tehdit ettiğini savunan Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) Eşbaşkanı ve Şırnak Belediyesi Eşbaşkanı Serhat Kadırhan, “topyekûn imha saldırılarına inat direneceklerini” söyledi. Kadırhan, kayyum atama tartışmalarının faşizmin geldiği noktayı da gözler önüne serdiğini dile getirdi.

DAĞ: SADECE MEMUR ATAMASI DEĞİL

Böylesi bir süreçte kayyum tartışmalarını sadece bir memur atanması olarak değerlendirmediklerinin altını çizen DBP PM üyesi Abdurrahim Dağ ise “Kürt halkına dayatılan, savaş, soykırım saldırılarıyla AKP ve Erdoğan’ın “Biz Kürtlerle yaşamak istemiyoruz’ mesajı taşıdığını” söyledi. Dağ, kayyum atamasının Kürt halkına dönük saldırının sadece bir parçası olduğunu dile getirdi. Dağ şöyle konuştu:

“HER DÜNYA SAVAŞINDA BİR HALK YOK EDİLİYOR”

“1’inci Dünya Savaşı’nda Ermeniler, 2’nci Dünya Savaşı’nda Yahudiler, 3’üncü Dünya Savaşı’nda da Kürtler kurban edilmek isteniyor. Fakat Kürtler eski Kürtler değildir. Kürt özgürlük hareketi olarak soykırıma karşı duruş bizim açımızdan nettir. Erdoğan’a çağrı falan yapmıyoruz. Direnen bir toplum ancak bunu başarabilir. Kayyum ataması da varlığımıza dönük bir saldırıdır. Biz varız ve özgür yaşamak için direneceğiz. Bedeli ne olursa olsun birlikte özgür yaşam için direneceğiz.”

ARSLAN: SONU HÜSRAN OLUR

Halkın kazanımları olan belediyelere kayyum atamanın halkı hiçe saymak olduğunu vurgulayan İdil Belediyesi Eşbaşkanı Mehdi Arslan, AKP’nin seçimle alamadığı belediyeleri şimdi “kayyum” adı altında halk iradesine saldırarak almaya giriştiğini ileri sürdü. Arslan, şunları söyledi: “Biz buradan onlara sesleniyoruz, kimse kusura bakmasın. Bize yüzde 80 oy veren halkımızın iradesine kimse el koyamaz. Buna girişenlerin sonu hüsran olur. Kayyumlara karşı halkımızla birlikte belediyelerimizi savunup sahip çıkacağız. Kimseye boyun eğmeyeceğiz.”

BAKIRHAN: BELEDİYELERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

AKP’nin Türkiye’nin demokratik muhalefetine karşı bir savaş yürüttüğünü anlatan Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı ve Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, saldırı dozunun HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla tavan yaptığını, DBP’li belediyelere kayyum tartışmasının ise saldırının son halkası olduğunu söyledi. Bakırhan, “Halkımız belediyelerine her zaman olduğu gibi yine sahip çıkacak. Saldırılar devam etse de halkımız belediyeleri için sonuna kadar direnecek. Kimse bizden belediyelerimizden vazgeçmemizi beklemesin” diye ifade etti.

TÜRK: BELEDİYELERİNE SAHİP ÇIKAN KAZANACAK

Bu dönemde bölgede yapılanların 12 Eylül 1980 faşist cunta darbesinden hiçbir farkının olmadığını ifade eden Mersin Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Fazıl Türk de belediyelere kayyum atama, görevden almanın devletin değil, halkın görevi olduğunu dile getirdi. Görevden alınması gereken biri varsa o da halkın hakkını yiyen, yolsuzluk yapanın olması gerektiğini söyleyen Türk, belediyelere kayyum atamayı bırakıp, merkezi yetkilerin yerele verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Türk, “Bu anlayışa halkımızla birlikte direneceğiz. Buna sessiz kalacak değiliz. Halkımız da belediyelerine sonuna kadar sahip çıksın. Belediyelerine sahip çıkan, karşı duran, direnen kazanacak” dedi.

SAKIK: SEÇİMLE ALAMADIKLARINI, KAYYUMLA ALMA PEŞİNDELER

Kürt halkının uzun yıllardır dişiyle, tırnağıyla kazandığı mevzileri şimdi devletin kayyum adı altında gasp etmeye çalıştığını söyleyen Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık da DBP’li belediyelerin hiçbirinde tek bir lira yolsuzluk ve hırsızlığın olmadığının altını çizdi. Devletin seçimle alamadığını, kayyumlar atayarak elde etmeye çalıştığını belirten Sakık, “Kürtlerin belediyeleri olduğu için kayyum atayabilirler. Ama buna karşı çıkılmazsa yarın öbür gün herkese dokunulacak” uyarısı yaptı.

İMRET: CİZRE HALKI KAYYUMLARI TANIMAYACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Leyla İmret ise belediyelerin kolay kazanmadığına vurgu yaptı. Birilerinin gelip belediyelerini gasp etmesini kabul etmeyeceklerini vurgulayan İmret, belediyelerin halkla birlikte yeniden inşayı sağladığı, halka sahip çıktığı için devlet tarafından bu kadar hedef alındığını söyledi. İmret, “Cizre’de bu kadar yaşanan vahşete rağmen halkın belediyelerine saldırı olursa Cizre halkı kabul etmeyecek. Cizre halkının artık bu devlete güveni kalmadı. Cizre halkı kayyumları tanımayacak” dedi.

DOĞAN: HER YERDE KARŞI DURACAĞIZ

Yaşanan savaş politikalarıyla paralel belediyelerine dönük yoğun saldırıların olduğunu söyleyen Urfa’nın Bozova Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Doğan, “devletin soykırım saldırılarına karşı halkla birlikte duracaklarını” söyledi. Doğan, halkın bulunduğu her alanda belediyelerine sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

478 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika