Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DEDAŞ’ta SOYGUN Dönemi!!!

27 Temmuz 2015 - 1.540 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DEDAŞ’ta SOYGUN Dönemi!!!

Diyarbakır’da binlerce kişinin DEDAŞ tarafından aynı sistem ve şişirilmiş fatura tanzim edildiği, sayaçları değiştirdiği abonelere ‘kaçak’ muamelesi yaparak, binlerce liralık faturalar çıkararak mağdur edildiği öğrenildi. DEDAŞ’ın bu yolla 200 trilyon liralık haksız kazanç sağladığı ileri sürüldü.

Sait BAYRAM

Son iki aydan buyana aboneleri şoka sokan yüksek rakamlı fatura tanzim eden DEDAŞ’ın bu uygulaması, “açıklarını mı” kapatıyorlar sorusunu gündeme getirirken, kuruma akın eden çok sayıda vatandaş dilekçe vererek “Biz bu kadar elektrik kullanmadık” diyerek şikâyetçi oldukları belirlendi. Bu arada, çok sayıda abone İlçe Kaymakamlıkları bünyesinde yer alan Tüketici hakem heyetlerine başvurduğu öğrenildi.

DEDAŞ’TA ŞİKAYET KUYRUĞU

Üç ay süreyle, Diyarbakır’da sayaç okuma işleminde bulunmayan ve son iki aydan buyana abonelere yüklü fatura gönderen DEDAŞ’ın yarattığı bu mağduriyete vatandaşlar veryansın ederken, yüzlerce abone ise kendilerine gönderilen şişirilmiş faturalar karşısında şikâyetçi oldu. DEDAŞ Diyarbakır İl Müessese Müdürlüğü’nün tahakkuk servisi ve fatura tanzim bölümü önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.

ONBİNLERCE LİRALIK FATURA

Çoğunluğu kentin varoş semtlerini oluşturan meskenlere 5 ila 75 bin lira civarında elektrik kullandığına ilişkin fatura gönderen DEDAŞ’a tepki gösteren Vatandaşlar, “ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” dedi. Ellerinde şikâyet dilekçesi sıra bekleyen vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getirdi:

“Şaşkın haldeyiz. Bu nasıl bir fatura. Binlerce lira borç yazılıyor. Biz bu kadar elektrik kullanmadık. Üç ay kimse kapıyı çalmadı, sayaç okunmadı. Daha iki aydır, ekipler gelip sayaç okuyor. İlk okumada, üç ayın parası birlikte alındı. Şimdi, akla hayale gelmeyen rakamlar yazılmış. Kimimize 5 bin lira, kimine 25 bin lira. Allahtan korkun. Bizimkisi ev. Fabrika değil. İşyeri değil. Bir ev bir ayda nasıl, 25 bin lira elektrik tüketir. Bunlarda hiç ki akıl, vicdan yok. Bakın şimdi burada elimizde dilekçe, gelin yanlış yapışsınız diyoruz. Ne zaman gelecekler, nasıl düzeltecekler bilmiyoruz. Perişan vaziyetteyiz. DEDAŞ eski kayıplarını bizim sırtımızdan mı çıkarmaya çalışıyor.”

DEĞİŞTİRİLEN SAYAÇLARA ‘KAÇAK’ MUAMELESİ

Bu arada, DEDAŞ’ın, Nisan ayında sayaçları değiştirdiği binlerce abonesine kaçak muamelesi yaparak, binlerce liralık borç çıkardığı öğrenildi. Binlerce liralık faturaları gören aboneler şok olurken, DEDAŞ’a yaptıkları başvuru sayısının küçümsenmeyecek derecede olduğu öğrenildi. DEDAŞ’ın, sayaç değiştirme hamlesi ile yaklaşık 200 trilyon liraya yakın ‘haksız kazanç’ elde ettiği ileri sürüldü. Kaçak muamelesine uğrayan özel bir bankaya 30 bin lira ‘kaçak’ borç çıkarıldığı da öğrenildi. DEDAŞ’ın bu uygulaması Diyarbakır’da büyük bir tepki görürken, abonelerin mağduriyeti giderek artıyor.

DEDAŞ ESKİ AÇIKLARINI MI KAPATIYOR?

Bu arada DEDAŞ’ın faturalara uyguladığı gecikme faizinin de, fahiş olduğundan şikâyet edilirken, üst üste yaşanan skandallardan sonra bazı çarpıcı iddialar ortaya atıldı. “Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde üstelik çok güvenilirdir denilen dijital saatlerde nasıl bu kadar sayaç okuma ve hesaplama hatası yapılır?” dedirten skandalın basit hatalardan kaynaklanmadığı, işin perde arkasında DEDAŞ’ın özelleştirilmesinden sonra gündeme gelen eski açıkların kapatılmaya yönelik olduğu öne sürülüyor.

Özelleştirmeden sonra açık vermekten çekinen kurumdaki bazı yöneticilerin ve üst düzey çalışanların bunun önüne geçmek için faturaları fazla gösterip bunun bedelini vatandaştan çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.

DEDAŞ

729 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika