Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirel: ‘’Bu belediyeler halkındır’’

15 Temmuz 2016 - 481 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirel: ‘’Bu belediyeler halkındır’’

Cağla Demirel

Mazıdağı Belediyesi eşbaşkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasını ve belediyelere kayyum atama tartışmalarına sert tepki gösteren siyasetçiler, AKP’nin bölge belediyelerine atayacağı kayyumları halkın tanımayacağını söyledi. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Bu belediyeler halkın belediyeleridir. Onu geri alacak AKP değil, halktır. Hiçbir güç belediyelerimize el koyamaz” diye konuştu

DBP’li belediyelere yönelik kayyum tartışmaları sürerken, en son Mardin’in Mazidağı Belediyesi Eşbaşkanları Necla Yıldırım ve Ali Özkan’ın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması tepkilere yol açtı. DİHA’ya konuşan siyasetçiler, DBP’li belediyelere dönük saldırının kabul edilmez olduğunu ve bu hukuksuzlukların karşısında duracaklarını söyledi.

“YASA KORSAN”

Yerel yönetimlerde DBP’nin kazandığı belediyelerle halka çok değerli hizmetler yaptığını söyleyen HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel, AKP’nin bölgedeki başarısızlığını örtmek için halkın belediyelerine merkezden birini atayarak halkın iradesinin gasp edilmek istendiğini ileri sürdü. Belediye eşbaşkanlarının görevden alındığı, gözaltına alınıp, tutuklandığı bir dönemde AKP’nin korsan bir yasa tasarısıyla kayyum hazırlığında bulunduğunu savunan Demirel, bu yasayla belediye meclisinin yetkilerini ve belediye başkanın yetkilerini atayacağı kişiye vermenin peşinde olduğunu ifade etti. AKP’nin atayacağı kayyumları asla kabul etmeyeceklerini, Meclis’te ve alanlarda defalarca dile getirdiklerini anlatan Demirel, halkın iradesine dönük saldırıyı Kürt halkının da kabul etmeyeceğini ve tanımayacağını söyledi. Demirel, “AKP tekçi bir anlayışla Kürdistan’da yürüttüğü saldırılarla hiçbir şey kazanmazken, belediyelere dönük saldırıdan da bir şey elde etmeyecek. Belediyelere kayyum ve dokunmazlıkların kaldırılması AKP’nin Çöktürme Planı’nın bir parçasıdır. Şırnak, Sur, Cizre, Yüksekova’yı yakmakla yıkmakla başaramadığını, belediyeleri gasp ederek halkı cezalandırmak istiyor. Ama Kürt halkı iradesine dönük bu saldırıyı kabul etmeyecek” diye konuştu.

“MAZIDAĞI HALKI BU KARARI TANIMAYACAK”

Mazıdağı Belediye eşbaşkanları Necla Yıldırım ve Ali Özkan’ın, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevlerinden alınması AKP’nin zoraki gaspı olarak değerlendiren Demirel, bu karara karşı büyük bir direniş içerisinde olacağını dile getirdi. Mazıdağı Belediye eşbaşkanlarının hukuksuzca görevden alınması büyük bir aymazlık olduğunu söyleyen Demirel, bu kararı Mazıdağı halkının da tanımayacağını ifade etti. Demirel, “Bu belediyeler halkın belediyeleridir. Onu geri alacak AKP değil, halktır. Hiçbir güç belediyelerimize el koyamaz. İlçelerde Vali, Büyükşehir Belediyeleri’nde de İçişleri Bakanı güdümünde belediyelere el konulup yönetilmek isteniyor. Böyle bir durum olamaz, böyle yasa olamaz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Halkın özyönetimle kendi kendini yönetmesiyle bütünleşen yerel yönetimler anlayışına karşı bu tekçi anlayışı dayatan zihniyet mahkum edilecek. Bu saldırı belediye eşbaşkanlara dönük bir saldırı değil halka dönük bir saldırıdır” dedi.

“KAYYUM YASASINA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ”

Demirel, “Halkımız belediyelerine sahip çıkacak. Gerekirse halkımız kendi hizmetini kendisi yapar. Tanımadığı, seçmediği bir kişinin emriyle hareket etmeyecek. Kendi yönetimini ortaklaşa hayata geçirecek. Halk belediyelerini kimseye kaptırmayacak. Vali, İçişleri Bakanı biri kayyum diye atarsa bu halk onu tanımaz. Onun için bu saldırıları kabul etmiyoruz. Meclise gelmesi planlanan Kayyum Yasası’na karşı duracağız” diye ifade etti.

“BELEDİYE EŞBAŞKANLARINI GÖREVDEN ALMAK FELAKETTİR”

DBP’li belediye eş başkanlarının hukuksuz ve anti demokratik bir şekilde tutuklandığını, görevden uzaklaştırıldığını savunan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan ise, AKP ve Erdoğan’ın yeni bir konseptle belediyelere kayyum adı altında el koymak istediğini ileri sürdü. Kürt halkının bin bir emekle seçimle kazandığı belediyelerini atanmış birine teslim etmeyeceğinin altını çizen Arslan, halkın asla bunu kabul etmeyeceğini söyledi. Arslan, “21 belediye eş başkanımız tutuklandı, birçoğu görevden uzaklaştırıldı. Bugün de asılsız iddialarla hukuksuz bir şekilde Mazıdağı Belediye eşbaşkanlarımız, görevden uzaklaştırıldı. Bunu kabul etmiyoruz. Türkiye bir felakete doğru hızlı bir şekilde yol almaktadır. Bunun sonu felakettir. Bu yanlıştan bir an önce geri dönülmelidir. Halkın iradesini teslim almak istiyorlar. Halkımız bugüne kadar nasıl ki direnerek kendi iradesine sahip çıktı. Bundan sonra da iradesine sahip çıkacaktır. ‘Belediyelerimiz teröristlere hizmet veriyor’ diyorlar. Terörist dedikleri Kürdistan halkıdır” ifadelerini kullandı.

369 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika