Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: Başbakan’dan rica ediyorum, cenazeleri içeri alın

01 Ağustos 2015 - 565 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş: Başbakan’dan rica ediyorum, cenazeleri içeri alın

Suriye’nin Rojava bölgesinde IŞİD ile girdikleri çatışmalarda ölen 13 YPG’linin cenazesinin Habur’da bekletilmesine değinen HDP’li Demirtaş, Davutoğlu’na çağrıda bulundu.

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Davutoğlu’na çağrıda bulunarak “Sayın Başbakan’dan özellikle rica ediyorum; 6 gündür sizin emrinizle cenazeler Habur Sınır Kapısından içeriye alınmıyor. 50 derece sıcakta bir tırın soğutuculu dorsede bekliyor. Cenazelere hakaret, saygısızlık bizim inancımızda, dinimizde, kültürümüzde yoktur. Ölünün üzerine hüküm kalkar artık. Ölünün suçu, günahı artık Allah’a emanettir” dedi.

“EVLATLARIMIZIN ÖLÜMÜN DURDURMAK ZORUNDAYIZ”

Demirtaş, Meclis’te, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki oda ve borsa başkalarından oluşan heyeti kabulünde, bu girişimin siyasetçilere güç ve destek verdiğini söyledi. Demirtaş, “Evet, savaşta önce insanlar ölür, sonra vicdanlar ölür. Sonra ekonomi çöker, yaşam alt üst olur. Bizler savaşın, silahın konuştuğu yerde siviller olarak sesimizi yükseltmezsek vicdanımız ölecek. Şimdi evlatlarımız ölecek, bir müddet sonra hepimizin vicdanı ölecek. Vicdanların da ölmesine izin vermemek için evlatlarımızın ölümünü durdurmak zorundayız” diye konuştu.

“BENİM PARTİMDEN DE OLSA ÇİRKİN SİYASETTİR”

Siyasetçilerin birbirini suçlayıp, sert eleştirebildiklerini, bunu anlaşılır görmediğini ve değişmesi gereğine işaret eden Demirtaş, “Siyaset koltuk, ikbal için yapılmaz. Halka hizmet etmeyen siyaset, çirkin siyasettir. Kim yaparsa yapsın. Benim partimden de olsa çirkin siyasettir. Tek bir adımımız, hamlemiz halka yarar getirmiyorsa orada çirkin siyaset vardır. Sandık demokrasinin gereğidir diyoruz, sandık kuruyoruz. Halk sandığa gidiyor, bir sonuç çıkıyor. Ona saygılı olmamak, halkın iradesine saygı duymamak da çirkin siyasettir” görüşünü savundu.

“ÖNCE SİLAHLARIN SUSMASI LAZIM”

Bütün bu çirkinliklerden kurtulmanın yolunun halkın kime oy vermiş olursa olsun sesini yükseltmesi olduğunu dile getiren Demirtaş, şu görüşleri savundu: “Biz ‘bu savaş, çatışma ülkemize zarar veriyor, bunun derhal durdurulması lazım’ şeklinde sesimizi yükseltirsek sonuç alınabileceğine inanıyorum. Açıklamalardan anlaşılıyor ki maalesef Hükümet bizim çağrılarımıza henüz olumlu, sıcak yanıt verebilmiş değil. Karşılıklı ellerin tetikten çekilmesi lazım. Önce silahların karşılıklı susması lazım. Yeniden müzakere, diyalog masasına dönüş için bizlerin ısrarcı olması ve sesini yükseltmesi lazım ama Sayın Başbakan’ın ‘biz sonuna kadar gideceğiz, bir kez daha kökünü kazıyacağız’ şeklindeki yaklaşımlarını, doğrusu biz tedirginlikle karşılıyoruz. Böyle bir yaklaşım olmaz.”

“BU İŞTEN KİM KARLI ÇIKACAK?”

Demirtaş, Kandil’e yapılan hava operasyonları sırasında, bombanın bir köye isabet ettiğini, aralarında hamile kadın, çocuk ve bebeğin de bulunduğu 10 kişinin öldüğünü ileri sürdü. “Polis, asker, PKK’lı, sivil ölecek, bu işten kim karlı çıkacak peki?” diye soran Demirtaş, bunların aklıselimle masaya yatırılması gerektiğini söyledi.

“ARAÇLARIN YAKILMASINI KABUL ETMİYORUZ”

Demirtaş, “Tırlar, otobüsler, araçlar yakılıyor, bunların hiçbirini kabul etmiyoruz, edemeyiz. Asla. Bu araçlar kimin? Benim; senin aracın. Zararını biz görüyoruz, halk görüyor. Halka zarar veren hiçbir şeyin HDP arkasında durmaz, durmayacak. Bunların hepsinin derhal düzeltilmesi için siyasetçiler olarak inisiyatif de alması lazım. Sizlerin bu ve benzeri girişimi barış arayışında bizlere güç veriyor. Umut ediyorum ki ‘evlatlarımızı gerektiğinde feda edeceğiz’ diyen siyasetçiler yerine, ‘hayır, biz evlatlarımızın yerine gerekirse kendimizi, koltuklarımızı feda edeceğiz’ diyen anlayış hakim kılınsın.”

“SAYIN BAŞBAKAN’DAN RİCA EDİYORUM”

Bir annenin ve babanın acısının, çocuğunun siyasi düşüncesine, giydiği üniformaya göre değişmeyeceğini belirten Demirtaş, annenin Kürt, Türk, Arap olması acısını değiştirmeyeceğini, bunlar arasına ayırım koyamayacaklarını belirtti.

Demirtaş, Habur’da 13 cenazenin bekletildiğini de öne sürerek, “Sayın Başbakan’dan özellikle rica ediyorum; 6 gündür sizin emrinizle cenazeler Habur Sınır Kapısı’ndan içeriye alınmıyor. 50 derece sıcakta bir tırın soğutuculu dorsede bekliyor. Cenazelere hakaret, saygısızlık bizim inancımızda, dinimizde, kültürümüzde yoktur. Ölünün üzerine hüküm kalkar artık. Ölünün suçu, günahı artık Allah’a emanettir. Sizlerden ricam nerede ne yanmış varsa sesinizi yükseltin ama adaletten, hakkaniyetten ayrılmadan. Onu yaptığınız an barış daha kolay olacak. O zaman işte sesiniz güçlü çıkacak. O zaman bizim de Hükümet üzerinde de etki gücünüz olacak” diye konuştu.

“KARDEŞİZ, BU ACILAR HEPİMİZİNDİR”

Ülkede zor ve zahmetli günler yaşandığını belirten Demirtaş, “Birbirimizin elini tutarken Kürt müyüz, Türk müyüz birbirimize sormayacağız. AKP’ye mi, HDP’ye mi, CHP’ye mi oy vermiş sormayacağız. Önce kardeşiz, bu acılar hepimizindir, taziye hepimizin, cenaze hepimizindir. Başka türlü toplumdaki ayrışmayı, kutuplaşmayı, derinliği çözemeyiz. HDP’yi gece gündüz bütün bu ölümlerden sorumlu tutup, ondan sonra ‘hadi gelin kardeşlerim’ dediğin zaman HDP’ye oy vermiş 6 milyon insan ‘bana bu hakareti yapıyorsun, nasıl kardeş olacağız?’ diye sorar. Partiler arası düşmanlık olmaz. Şu partiye, bu partiye oy verdi diye insanları düşmanlaştıramayız. Siyasi rekabet ayrıdır, kardeşlik ayrı bir hukuktur demek ve buna ısrarcı olmak zorundayız” dedi.

demirtas-basbakan-dan-rica-ediyorum-cenazeleri-7561824_x_7464_300

328 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika