Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: “Korkutmak istiyorlar”

10 Ocak 2016 - 502 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Demirtaş: “Korkutmak istiyorlar”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Konferansı’nı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve çok sayıda partilinin katılımı ile Çağlayan’daki Figaro Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi. Konferansın yapıldığı salona, “Faşizme karşı çoğulcu demokrasi özyönetim” ve “Yarını bugünden kuruyoruz” yazılı pankartlar asılırken konferans demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başladı. DİHA’da yer alan habere göre, açılış konuşmalarının ardından söz alan Demirtaş, konuşmasının başında Ortadoğu’daki gelişmelere değindi. Ortadoğu’da yeni bir emperyal paylaşım süreci yaşandığını belirten Demirtaş, “Önemli olan bizim için yarını bugünden kurabilmemizdir. Bütün parti kadrolarımız, Ortadoğu siyasetini tahlil etme niteliğine sahip. Eksik olan, tahlillerin pratikleşmesinde yaşanıyor. Devasa bir ahtapotla okyanus ortasında mücadele eden kırmızı balıklar gibiyiz. Bu ahtapotun zaafları var. Tıpkı 7 Haziran’da olduğu gibi bu ahtapotu işlevsiz kılabiliriz, o kollarını kırabiliriz” dedi.

“ESKİ ÇALIŞMA TARZI UNUTULSUN”
Eski çalışma tarzına ait ne varsa unutulması gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Karşımızdakiler ahlaksızca orantısız bir gücü bize karşı kullanırken, biz eski tarzda mücadele edersek onlara hizmet ederiz. Onların toplumsal alanı kullanmasına fırsat veririz. HDP çok kritik bir kararlaşma ve kongre sürecine gidiyor” diye konuştu. HDP’nin yüzde 10 barajını aşmasının hükümet ve Erdoğan’dı çarptığını dile getiren Demirtaş, “Adam yüzde 50’ye yakın oy almış, bizden korkuyor. Bu yüzde 50’nin nasıl elde edildiğini biliyorlar. Ergenekon ve MGK’yı bize karşı kullanarak bizi yok etmeye çalıştılar Bu çizgi artık Ortadoğu dengelerini, siyasetini belirliyor. Dünyanın ezilenlerine umut olacak şekilde bir etki yaratıyor. Rakiplerimizin bizi ciddiye aldığı kadar bizim de kendimizi ciddiye almamız lazım. Yeni eylem tarzlarını yeni söylemleri geliştiremezsek bir kez daha onlara kendi ellerimizle ‘Buyurun halklarımızı sömürün’ demiş olacağız” dedi.

“HEPSİNİN TEKERİNE ÇOMAK SOKTUK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli olarak kullandığı “Polisleri alnından öpüyorum” cümlesini hatırlatan Demirtaş, bunun “Sivilleri katledin size bir şey olmayacak, yargılanmayacaksınız” anlamına geldiği değerlendirmesi yaptı. Uluslararası kamuoyunun suskunluğuna ilişkin de konuşan Demirtaş, “AKP’nin mülteci sorununu üstüne almasından dolayı, Avrupa Birliği, insan hakları konusunu pazarlık konusu yapmıştır. Türkiye’ye insan hakları ihlallerini satmıştır. ‘Sen istediğin kadar hak ihlali yap, ama mültecileri sen alacaksın’ yönünde bir anlaşma yapmıştır. Amerika ile de İncirlik üzerinden pazarlık yapmıştır. HDP’nin geriletmesi için hepsi uzlaşmış. Ancak biz hepsinin tekerine çomak sokmayı hep başardık” ifadelerini kullandı.

“IRKÇILAR SALDIRIYA GEÇTİ”
Türkiye’deki medyayı da eleştiren Demirtaş, Beyaz Show’a katılan Ayşe öğretmenin bölgedeki katliamlara batının sessiz kaldığını söylemesi üzerine hemen ırkçıların saldırıya geçtiğine değindi. Demirtaş, “Bir TV’den barış çağrısı yapan bir kadını hemen linç ediyorlar ve programı yapanı linç ediyorlar. ‘İnsanlar ölmesin’ diyen birini neden bu kadar korkutmak istiyorlar. Ayşe öğretmeni değil geri kalanları korkutmak istiyorlar. Saldırının bu kadar yoğun ve orantısız olmasının anlamı bu” diye konuştu. Hiçbir seçim döneminde medyadan asla destek almadıklarını ve hiçbir çıkar antlaşması yapılmadığını belirten Demirtaş, hiçbir şekilde anlaşma yapılmadığını, eğer bu kanıtlarsa tüm halklardan özür dileyeceğini söyledi. Demirtaş, “Doğan Medya başta olmak üzere hepsi bize saldırdı. Ben 7 Haziran seçimleri öncesi 6 programa çıktım. Rakiplerimiz 170’e yakın programa çıktı. Sanki Doğan Medya ile aramızda bir anlaşma varmış gibi bir operasyon başlattılar operasyon devam ediyor. Partimize bu kadar yoğun medya saldırısı yapılmasının nedeni AKP’nin medyaya verdiği talimattır” değerlendirmesinde bulundu.

“MEDYA VE AKP ARASINDA ANLAŞMA”
Medya ve hükümet arasındaki ilişkilere değinen Demirtaş, “Doğan Medya ile yapılan anlaşma ile Ahmet Hakan’ı işten atmayacaksınız. Ona gece gündüz AKP propagandası yaptıracaksınız. Böyle bir anlaşma yaptılar. Muhalif medyayı da susturmaya çalışıyorlar. DİHA muhabirini tutukluyorlar, Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmenini tutukluyorlar” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BATISINA GAZ VERİYORLAR”
“Biz her zaman umutlu olmak zorundayız” diyen Demirtaş, önümüzdeki dönemde karşılarındaki gücün daha da pervasızca saldıracağını belirtti. AKP’nin en çok harcadığı alanın inanç alanı olduğunu savunan Demirtaş, “AKP’nin inancında cenazeye işkence serbest, her türlü zorlama serbest. İslam’ı kendisine göre yaşıyor. Kendi işine göre planlıyor. Yalan yanlış fetvalarla yapıyor bunu. Cemaat tarikat işleri ile toplumun bütün hücrelerine kadar girip inanılmaz bir değişikliğe neden oluyor. AKP dininde her türlü ahlaksızlık serbest. Onlara göre bunu yapmak bırakın suç, günah olması bir yana, aksine takdir edilmesi gereken davranışlardır. ‘Bunu dinin için, vatanın için yapıyorsun’ zihniyetindeler. Çocukları, bebekleri katlediyorlar. Cenazeler sokaklarda çürümeye terk edilmiş. Ama bunlar ‘Haçlı ordularına karşı Müslüman güçler saldırıyor’ diye Türkiye’nin batısına gaz veriyorlar. Bunun adı din olabilir mi?” diye sordu. Cenazelere ilişkin konuşan Demirtaş, “Cenazeler yerde kalmalı ve toplum bu cenazeler üzerinden itibarsızlaştırılmalı. Bu çok bilinçli bir politikadır. Cenazeler kime zarar veriyor. Kürt halkına cenazeleri üzerinden onursuzluk dayatılıyor. Mücadele azmi kırılsın istiyorlar. Bu örnekle neleri yapabileceklerini göstermek istiyorlar. ‘Biz gerektiğinde insanlığımızdan çıkarız, milliliğimizden faşistliğimizden çıkmayız’ demek istiyorlar” dedi.

“HER YERDE ÖRGÜTLENMELİYİZ”
“Bizim bu zihniyete karşı her yerde örgütlenmemiz lazım” diyen Demirtaş, şöyle devam etti: “Geçmiş dönemlerde toplum kendisini savunabilecek durumda olmadığı için katliamlar oldu. Bu kez Ortadoğu halkları ona göre hazırlanmalıdır. Bizi sokmak istedikleri cendereye biz sığmayız. Eskiye dair direniş adına görkemli duruş adına ne varsa onları koruyarak ama eskiye dair çalışma tarzımızla ne varsa onu unutarak yolumuza devam edelim.”

DEMİRTAŞ DTK KONGRESİNDE KONUŞTU HDP EŞ GENEL BAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ: “HDP OLARAK BU DEKLARASYONU YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ” “MÜCADELE EDENLERİN YANI BAŞINDA VE İÇİNDE OLACAĞIZ”

305 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika