Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş Kürdistan İslami Birlik Partisi’ni ziyaret etti

23 Eylül 2016 - 742 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Demirtaş Kürdistan İslami Birlik Partisi’ni ziyaret etti

57721

Irak Kürdistanı’ndaki temasları kapsamında Kürdistan İslami Birlik Partisi’ni ziyaret etti. Burada basın açıklaması yapan Demirtaş, Kürtler arasında elde edilen imkan ve kazanımların yitirilmemesi için Kürtlerin ittifak ve birliklerini güçlendirip oluşturmaları gerektiğini söyledi. Siyasi temaslarda bulunmak üzere Güney Kürdistan Bölgesi’ne giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki parti heyeti, programlarının üçüncü gününde temaslarını sürdürmeye devam ediyor. Eş Genel Başkan yardımcıları Fatma Kurtalan ve Nadir Yıldırım ile milletvekilleri Osman Baydemir, Besime Konca, İmam Taşçıer ve Celal Doğan’ın yer aldığı heyet, 21 Eylül’de başkent Erbil’de başladıkları programları çerçevesinde farklı siyasi çevrelerle bir araya geldi. Yapılan tüm görüşmelerde sonrası verilen mesajlarda ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve ittifak kurulması yönünde vurgular yer aldı. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş liderliğindeki HDP heyeti, dün Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başbakanı Nêçirvan Barzani ile gerçekleştirilen görüşme ardından Kürdistan İslami Birlik Partisi’ni ziyaret etti. HDP heyetini Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtuya İslamiya Kürdistan) Genel Başkanı Salahaddin Bahaddin ve partinin diğer Politbüro üyeleri karşıladı. Parti yöneticileri ile görüşen HDP heyeti, daha sonra temaslarına İslami Topluluk Partisi’ne (Komeleya İslamiya Kurdistan) yapılan ziyaret ile sürdürdü. Demirtaş ve baraberindeki heyeti, İslami Topluluk Partisi Genel Başkanı Ali Bapir ve bazı Politbüro üyeleri karşıladı. İki taraf arasında yapılan görüşme ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve İslami Topluluk Partisi Genel Başkanı Ali Bapir tarafından ortak basın açıklaması düzenlendi.

“KÜRTLERİN İTTİFAKI KİMSEYE KARŞI DEĞİLDİR”

Basın açıklamasında konuşan Selahattin Demirtaş, Kürtlerin ittifakının kimseye karşı olmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “İslami Topluluk Partisi, Başur Kürdistan’da gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin amacına büyük destek sundu. Bu nedenle kendilerine teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kürt partileri arasında çözülemeyecek hiçbir sorunun olmadığını düşünüyoruz.”

“HER YÜZYILDA BİR KEZ TARİHİ FIRSAT ELE GEÇİRİLİR”

Her yüzyılda yalnızca bir kez tarihi fırsatların ele geçtiğinin altını çizen Demirtaş, elde edilen imkan ve kazanımların yitirilmemesi için Kürtlerin ittifak ve birliklerini güçlendirip oluşturmaları gerektiğini söyledi. Demirtaş, bu sözlerinin devamında ise “Komşu ülkeler de biz Kürtlerin gerçekleştireceği ittifaklardan korkmamalıdır. Bizim ittifakımız ne Arap, ne Fars, ne Türk ne de başka bir devlete karşıdır” diye konuştu.

BAPİR: “BİRLİK YÖNÜNDEKİ ÇABA VE GİRİŞİMLER KUTSALDIR”

Öncelikle HDP heyetinin ziyaretinden son derece memnun olduklarını dile getiren İslami Topluluk Partisi Genel Başkanı Ali Bapir ise, heyetin birlik yönündeki çaba ve girişimlerinin çok anlamlı ve kutsal olduğunu ifade etti. Bapir, “Kürdistan’ın genel çıkarları için kendi küçük çıkarlarımızdan vazgeçmeliyiz” dedi. Bu görüşmelerle Erbil’deki programlarını tamamlayan HDP heyeti, temaslarına bugün Süleymaniye kentinde devam edecek

744 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika