Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: ‘’Partileri halk açar halk kapatır’

28 Temmuz 2015 - 473 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş: ‘’Partileri halk açar halk kapatır’

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş “Partileri halk açar, halk kapatır. Bugün bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Partileri halk açar, halk kapatır. Bugün bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız. Ama bugüne kadar hiçbir mahkeme kararı, yeryüzünde hiçbir partiyi kapatamamıştır. Takdir sizindir. ‘Dokunulmazlık’ mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla birlikte yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz dilekçe veriyoruz Parlamentoya. Siz var mısınız? Korkmuyorsanız sizin de dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım” dedi.

Demirtaş, partisinin Meclisteki grup toplantısında, seçmenin kendilerini adalet, demokrasi ve barış ilkelerinden; ezilenden, sömürülenden, yoksuldan, kadından, gençten yana tutum almaları için kendilerini Parlamento’ya gönderdiğini bildirdi.

Parti olarak zorlu bir seçim kampanyasından geçtiklerini belirten Demirtaş, “Milletin iradesinin üzerinde beşeri irade yoktur diyenler, ‘Biz milletin iradesiyle geldik, milletin iradesiyle gideriz’ diyenler, 13 yıldır, ‘millet, sandık’ diye her yerde bunu temcit pilavı gibi tekrar ısıtıp önümüze getirenler, bugün halkın tercihi karşısında bir darbe, bir cunta devleti, hükümeti kurmak yolunu tercih etmişlerdir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin 7 Haziran’dan alnının akıyla çıktığına ve toplumun, üzerine düşeni yaptığına işaret eden Demirtaş, şunları söyledi:

“Fakat 13 yıldır, ‘Ben darbelerle, 28 Şubat’la mücadele ettim, ordu içinden, dışından her türlü vesayete karşı mücadele ederek geldim’ diyenler, HDP’nin başarısı karşısında bugüne kadar savunduğunu zannettiği ilkeleri bir tarafa bırakıp ülkeye darbe yapmışlardır. 7 Haziran sonrası halkın iradesine açıkça bir Recep Tayyip Erdoğan darbesi yapılmıştır. Şu anda sivil cunta yönetimi Türkiye’de hükümete, devlete açıkça el koymuştur. Yetkisiz, hukuksuz, gayrimeşru. Nereden alıyorlar yetkilerini? Şu anda aldıkları kararların, ülkeyi savaşa götürecek kararların, üst düzey bürokratik atamaların, yaptıkları olağanüstü, gizli, örtülü ödenekten yaptıkları harcamaların yetkisini nereden alıyorlar? 7 Haziran’da bu yetki elinizden alındı. Siz artık tek başınıza iktidar değilsiniz. Artık bu ülkede kararları tek başınıza veremezsiniz. Bunu yapmaya çalışanlar 7 Haziran sandık sonuçlarına açıkça darbe yapmışlardır.”

 

Demirtaş, mevcut durumun bu şekilde gerçekleştiğini savunarak, “Darbenin bir de kuyrukçuları vardır, kendilerine ‘Milliyetçiyim’ diyenler. Şimdi bu darbenin ortağı olmaktan utanç, sıkıntı duymadan şakşakçılığını yapmaktadırlar. Hatırlarsanız ne diyordu? ‘Partimizden saraya gideni partiden atarım diyordu’ değil mi milliyetçiler. Bak, dün sarayda el pençe divandılar. Hani Bilal’i istiyordunuz? Bak, Bilal’i alamadınız, hilali verdiniz” diye konuştu.

 

Parti olarak suçlarının yüzde 13 oy almak, halkın taleplerini parlamentoya yansıtmak olduğunu ifade eden Demirtaş, “Bunun dışında tırnak içerisinde, bize atfedilebilecek tek bir suç yoktur. Biz demokrasi gelişsin, ülkede adaletsizlikler giderilsin, eşitlik, özgürlük bizim kalıcı sistemimiz, yaşamımız, yeni yaşamımız olsun diye mücadele ettik” dedi.

“AHLAKSIZ, GAYRİMEŞRU BİR İŞ YAPMADIK”

“Dolmabahçe mutabakatı”na ilişkin heyetlerinin ve hükümet yetkililerinin ortak açıklama yaptığını hatırlatan Demirtaş, “O açıklama Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinin en önemli siyasi işlerinden biridir. Küçümsenecek bir belge, bir açıklama değildir. Çok kutsal, saygın, ahlaki bir iştir” diye konuştu.

“Dolmabahçe açıklaması vatana ihanet değil, bölünme, parçalanma beyannamesi değil, bir kardeşleşme, özgürlük, demokrasi manifestosu, yol haritası ve silahsızlanmanın da çağrısıydı” diyen Demirtaş, söz konusu “mutabakattan nasıl cayıldığının ibretle izlendiğini” ileri sürdü.

“BİZ, SANA BU ÜLKEDE SAVAŞ YAPTIRMAYACAĞIZ”

“Barış mı istiyorsunuz? Bir günlük iş” diyen Demirtaş, “barış için savaş uçaklarının değil İmralı kosterinin kalkması gerektiğini” savundu.

Demirtaş, barış dilinden asla vazgeçmeyeceklerine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Tek başına iktidar olmalarının yolu HDP’nin tasfiyesinden geçiyor. Partileri halk açar, halk kapatır. Bugün bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız. Ama bugüne kadar hiçbir mahkeme kararı, yeryüzünde hiçbir partiyi kapatamamıştır. Takdir sizindir. ‘Dokunulmazlık’ mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla birlikte yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz dilekçe veriyoruz Parlamentoya. Siz var mısınız? Korkmuyorsanız sizin de dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım. Bizim korkacak, çekinecek bir şeyimiz yok. Çalmadık, çırpmadık, öldürmedik, ihanet etmedik. Neysek ortadayız. Yargı, senin elinde. Buna rağmen, hadi hep birlikte 550 milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldıralım. Biz, evet oyu vereceğiz. Kendi dokunulmazlıklarımızın kaldırılmasına evet oyu kullanacağız. Sizden korkan sizin gibi olsun. Azrailin can dağıttığını nerede gördük ki zaten. Biz, halkımıza bel bağladık, umut bağladık. Her zaman dedik ya, Allahımız var, bir de halkımız var. Bu da bize yeter. Biz, buna dayanarak mücadele ettik, bugünlere böyle geldik ve böyle direnerek bu savaşı durduracağız. Biz, sana bu ülkede savaş yaptırmayacağız.”

HDP TÜRKİYE’NİN VİCDANINI TEMSİL EDİYOR

HDP’nin parlamento grubunun Türkiye’nin vicdanını temsil ettiğini belirten Demirtaş, şunları kaydetti:

“Bu vicdanı ayaklar altına aldırmayacağız. Bedel neyse biz ödeyeceğiz. Halkımıza, gençlerimize, kardeşlerimize bedel ödetilmesine izin vermeyeceğiz. Biz, ne dağdakinin ne askerdekinin ne polisin öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbirini normal karşılamayacağız. Onlar bedel ödemesin. Biz, bedel ödemek için halkımızdan yetki aldık. Bize bunun için oy verdiler. Ne bedel ödenecekse biz hazırız ama  bizimle mücadele edenler de, bize düşmanlık yapanlar da en az bizim kadar cesur olmalılar. Yoksa kaybederler, kaybedecekler. Bunu hep beraber göreceğiz. Onlar bu direniş karşısında yenilecekler. Türkiye’nin barış duygusu kazanacak.”

Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçeleri yarın hazırlayacaklarını söyledi.

demirtaşşş

347 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika