Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş ve Yüksekdağ için AİHM’e başvuruldu

20 Şubat 2017 - 420 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Demirtaş ve Yüksekdağ için AİHM’e başvuruldu

HDP’li vekillerden oluşan bir heyet, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın devam eden tutukluluklarına ilişkin AİHM’e başvurdu.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Strasbourg’da bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcı Saruhan Oluç, Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, milletvekilleri Osman Baydemir, Ertuğrul Kürkçü, Mithat Sancar, HDP Strasbourg Temsilcisi Faik Yağızay ve avukat Reyhan Yalçındağ’dan oluşan heyet, HDP Eş Genel Başkanlarının tutukluluklarına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.
yozgat escort
Başvuruda, Anayasa Mahkemesi tarafından bir inceleme yapılmamış olması sebebiyle AİHM’e başvuru zorunluluğu doğduğu belirtildi. Ülkenin en çok oy alan üçüncü partisi olan HDP’nin Eş Genel Başkanlarının seçmenlerini ve partiyi temsilen katıldıkları eylem ve düzenledikleri basın açıklamaları ile suçlandıkları kaydedilen başvuruda, özellikle referandum sürecinde tutuklu yargılanıyor olmalarının Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınan özgürlük, güvenlik hakkı, ifade özgürlüğü ve serbest seçim hakkının ihlal edildiği ifadelerine yer verildi.

BAŞVURUDA SALDIRI VE GÖZALTI VE TUTUKLAMALARA YER VERİLDİ

HDP’ye ait parti binaları, seçim büroları ve araçların 2014 yılında 22, 2015 yılında 7 Haziran seçimleri öncesi 106 ve 2016 yılında 36 kez saldırıya uğradığı kaydedilen başvuruda, 22 Temmuz 2015 tarihinden bu yana HDP, DBP ve bileşenlerine yönelik operasyonlar kapsamında 9 bin 796 kişinin gözaltına alındığı ve bunların 2 bin 906’sının tutuklandığı aktarıldı. Başvuruda ayrıca, Temmuz 2016’dan bu yana aralarında Eş Genel Başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da olduğu 12 milletvekili ile birlikte toplam 5 bin 471 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan 1 bin 482’sinin tutuklandığı belirtildi.

425 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..