Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş’tan ‘tahkim edilmiş ateşkes’ çağrısı

08 Ağustos 2015 - 608 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş’tan ‘tahkim edilmiş ateşkes’ çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, çatışmalı sürecin sona ermesi için taraflara çağrı yaparak, “PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını açıklamalı. Hükümet operasyonlarını durdurmalı ve müzakere için hazır olduğunu açıklamalı. Türkiye’nin beklentisi budur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van’da Barış Mitingi öncesi Akdamar Otel’de basınla bir araya geldiği kahvaltıda konuştu.

Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘BARIŞ SÜRECİ HALKA MAL OLMUŞ BİR SÜREÇ’

“Hepimizin bu çabası tüm Türkiye’nin beklentisi olan barışa vesile olur, elbette şu zorlu zahmetli günleri ilk defa yaşamıyoruz. Van halkı çatışmaların acısını, sancısını yaşamış, bedelini ödemiş kentlerimizden biri. Depremden sonra Van ayağa kalkarken, inşa süreci yaşarken, bizler bunu kalıcı bir barışla taçlandırmaya çalışırken, hızla çatışmalı bir sürece girdik. Edirne’ye, Akdeniz’e, Karadeniz’e giderseniz herkes şu soruyu soruyor: ‘7 Haziran öncesine göre ne değişti?’, ‘Neden çatışmalar başladı?’ Bunun tek nedeni HDP yüzde 13 oy aldı ve AKP bu nedenle iktidardan düştü. Seçimin hemen ardından ‘Çözüm sürecinin filmini çekerseniz’ dediler. Biz ise seçimden çıkar çıkmaz hızlı bir biçimde görüşmelerin başlaması gerektiğini söyledik. Oysa barış süreci denilen şey bir partiye mal olmuş, tekel olan bir şey değil. Barış süreci halka mal olmuş bir süreç.

‘HERKESİN BARIŞ SESİNİ YÜKSELTMESİ LAZIM’

“Bugün hükümet operasyonlarını durdurmazsa, PKK eylemlerini durdurmazsa tek taraflı bir ateşkes olmaz. Bugün taraflara güçlü bir şekilde barış çağrısı yapacağız. Bu ses yükselirse yarın bugün önemli gelişmeler olabilir. Neye güveniyorum, toplumun barış sesine güveniyorum. Türkiye’nin bir yanında herkesin barış sesini yükseltmesi lazım. Lütfen rica ediyorum, evladı askerde olan, polis olan anneler, babalar. Siz bu evlatlarınızı kolay yetiştirmiyorsunuz. Sesinizi yükseltin iktidar uğruna evlatlarımızı ölüme göndermeyin, ‘Bu işi masada, diyalogla çözün’ deyin. Halkın emri, talimatı olursa çatışmalar durur. Barış için elimizden gelen ne varsa bu çabanın içindeyiz. Biz buna hazırız.

TARAFLARA ÇAĞRI

“Bugün iki tarafa da çağırımız, PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını açıklamalı. Hükümet operasyonlarını durdurmalı ve müzakere için hazır olduğunu açıklamalı. Türkiye’nin beklentisi budur. Dolmabahçe mutabakatı Türkiye’nin önünü açacak çok önemli bir belgedir. HDP olarak biz bu noktadayız, seçim olur veya olmaz ama en acil görevimiz barıştır. Net olarak söylüyoruz, talep değil, mecbursunuz Sayın Davutoğlu, barış için bunu yapmaya mecbursunuz. Biz kişisel bir talepte bulunmuyoruz, mecbur olduğunuz bir şeyi söylüyoruz. 400 savaş uçağı kaldırıp operasyonu yapabiliyor, Kandil’i günlerce bomboş bombalıyorsunuz, o günden beri yüzlerce milyon Tl dağa taşa heba ediyorsunuz, sadece oylarınızı arttırmak için bunları yapabiliyorsunuz. Peki İmralı kosterini neden kaldıramıyorsunuz? Daha önce defalarca söyledik bu vatan hepimizin diye. Silah bırakmak isteyen bir örgüt var, masada seni bekliyor. Dolmabahçe mutabakatı budur. Çözüm varken, neden dağlar taşlar bombalanıyor, insanlar ölüyor.

‘TOPLUM HDP’Yİ İYİ ANLASIN’

“Kuru hamasete ayıracak zamanımız yok. Barışa dair en somut adımların bu hafta atılmasını istiyoruz. Her yerde savaş isteyenlere inat el ele barış için sokaklara çıkalım, bir MHP’li HDP’li ile CHP’li AKP’li el ele versin sokağa çıksın. ‘Biz saray için evlatlarımızı feda etmeyiz’ desin. HDP olarak bütün bu süreci iyi bir noktaya getirdiğimizi düşünüyoruz, bu nedenle inanıyorum çok gerçekçi sonuçlar elde edeceğiz, kimse karamsarlığa, umutsuzluğa kapılmasın, artık barışamayız diye düşünmesin. İç savaş adım adım gelirken Suriye bugün harabe haline geldi, bütün dünyada aç perişan mülteci konumuna düştüler. Halep, Humus, Şam… Suriye’de ayakta kalan tek bir bina yok. Neden biliyor musunuz, böyle günlerden geçerken el ele veremediler, onların bir HDP’si yoktu, her şeye rağmen savaşa karşı çıkan siyasetçileri yoktu. Lütfen toplum HDP’yi iyi anlasın. Biz onların kullandığı dili kullansaydık ülke ne hale gelirdi, ben çıkıp ‘Buna oy veren şerefsizdir’ deseydim ülke ne hale gelirdi, ellerini ovuşturuyorlar, hayır.

‘BARIŞ PROJELERİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ’

“Biz bu ülkenin her yurttaşını inancı, fikri ile seviyoruz, biz insanlarımızı seviyoruz. Hangi partiye oy verirse versin her yurttaşımız şereflidir, onurludur. Oy verdiği partiye göre insanları şerefsiz ilan eden böylesi bir aşağılık politikaya teslim olmayacağız. Daha yanı başımızda Suriye’de olan biteni okuyamayanlar ülkeyi yönetemezler. Neden bizi tahrik ediyorlar, aynı aşağılık dille cevap verelim ki iç savaş çıksın. İşte biz buna izin vermeyeceğiz. Biz siyasete bunun için girdik. Benim siyaseti bırakmamla bu ülkeye barış geleceğini gelsem bugün bırakırım. Tek amaçları HDP’yi baraj altında bırakıp bedava milletvekili çıkarmak. Buna da ileri demokrasi diyorlar. Bunlardan nasıl barış gelecek. Biz HDP olarak artık barış projelerimizi ortaya koyacağız.

selahattin-demirtaş-8-ağustos

387 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..