Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dicle’den Hükümete uyarı!

16 Kasım 2015 - 590 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Dicle’den Hükümete uyarı!

DTK 4. Olağan Genel Kurulu, Diyarbakır’da “özyönetim” gündemi ile toplandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) “Özyönetim” ana gündemi ile 4. Olağan Genel Kurulunu, Diyarbakır’da Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda topladı. Genel Kurul’a DTK Eş Başkanları Selma Irmak ile Hatip Dicle, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Barış Anneleri Meclisi ile DTK delegeleri katıldı. DTK Genel Kurulu’nda ilk sözü DTK Eş Başkanları’ndan Selma Irmak aldı.

IRMAK: EN ÖNEMLİ ÇALIŞMAMIZ ANADİLDE EĞİTİM OLMALI

“Yaşanan katliamlara sessiz kalamayız. Katliamların faili kimdir diye sormak zorundayız. 21. yüzyılda devam eden zihniyet, insanlık düşmanı olarak yaratıldı. Kan gölü buradan ortaya çıkıyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sunduğu felsefe ile çözüm yaratabiliriz. Türkiye halkları ve Ortadoğu liderlerine sesleniyoruz. Kişi özgürlüğü çözüm değildir. Çözüm, Demokratik Konfederalizm’den geçer. Ortak yaşam inşası ile çözüm sağlanabilir. Kürt halkı çözüm modelini yaratmaya çalışıyor. Kobanê’de insanlık mücadelesi sürdürüldü. Bu mücadeleye dünya kamuoyu izleyici kaldı. Amerika ve diğer ülkeler çok sonradan müdahale ettiler. Bunları AKP-DAİŞ ortaklığına sessiz kalmaları ile unutmayacağız. İnsanlığın katledilmesine seyirci kalanları unutmayacağız. DAİŞ çeteleri insanlık düşmanı dediğimizde, insanlık bize gülüyordu. Bugün bir kez daha gördüler. Bu anlamda dünya kamuoyu özgürlük savaşçılarını ve Kobanê zaferini bir kez daha kutlamalılar. DAİŞ zihniyeti ile saldırıların talimatı veriliyor. Silvan mücadelesi de Kobanê mücadelesi gibi onurlu bir mücadeledir. Bu savaşın yanında duranlar, insanlık onuruna yapılan saldırıların ortağıdır. Bu nedenle gün mücadele günüdür. DTK, bu süreçte sorumluluklarını yerine getirmelidir. Demokratik Özerk Kürdistan’ın inşası için önce örgütlü toplum inşa etmemiz gerekiyor. Meclis ve komisyonlarımız önce örgütlenmelidir. Halk bilinçlendirilmelidir. Bu temelde çalışmalarımızı yürütmeliyiz. Bunlardan biri anadilde çalışmalardır. Anadilimiz kimliğimizdir. Bu nedenle en önemli çalışmamız anadilde eğitim olmalıdır. Yerelde bulunan yöneticilerimize büyük sorumluluk düşüyor. Anadilde eğitimde çalışmalar yürütmelidirler.”

DİCLE: DOLMABAHÇE MUTABAKATINI TEKRAR YERİNE GETİRİLMELİ

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle de: ‘’Gerek Önderlik, gerek özgürlük hareketi, 90’dan beri Kürdistan’da 3. Dünya Savaşı’nın devam ettiğini söylemekte. Günümüzde bu analizin ne kadar doğru olduğu, gelişmelerle bir kez daha görülmüş oldu. Bu nedenle içinden geçtiğimiz süreci deyim yerindeyse hücrelerimizin en küçüğüne kadar hissetmekteyiz. 40 yılı aşkındır devam eden mücadelemiz içerisinde buna benzer zorlu yılların tanığı olduk. Bu sürecinde bir müddet daha devam edeceği görülüyor. Bu anlamda bize de tarihi görevler düşüyor. Köklü çözüm, sivrisineklerle uğraşmakla olmaz. Kürt sorununu görmeden, sadece hendeklere takılarak çözüm gerçekleştirilemez. Eğer bu süreci gözümüz gibi koruyamazsak, Irak ve Suriye gibi felaketler Türkiye coğrafyasında gelişecektir. Dünyanın her yerinden Kürdistan’a seferler olmuş ama zafer olmamıştır. Kürt halkı dağlarına yaslanarak bu işgal hareketlerini püskürtmüştür.”

MUHATAPLARIMIZI BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ

“Kürtler tüm güçleriyle 1925’lerden 38’lere ve günümüze kadar kan revan içinde kalmışlardır ama mücadeleden vazgeçmemişlerdir. Bu tarihten çıkaracağımız dersleri bir kenara bırakarak 5 Nisan’dan bu yana Cumhurbaşkanı’nın yaptığı gibi ‘Kürt sorunu bu ülkede yoktur’, ‘Dolmabahçe mutabakatını tanımam’ gibi bir yaklaşım, sadece Kürtlere büyük bir zulüm vermiyor. Bu aynı zamanda Türkiye halklarının geleceğini de riske atmak 3. Dünya Savaşı’nın ateşini fitillemektir. Biz bu yüzden muhataplarımızı bir kez daha uyarıyoruz.

‘’ÖNCE ÖNDERLİĞİN ÜZERİNDEKİ TECRİD KALKMALI’’

“‘Önce bir silahları gömsünler’ diye çağrı yapıyorlar. Peki, dünyanın neresinde böyle bir örneği görülmüştür. Daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalmamak için Türkiye halklarının daha büyük felaketlere uğramaması için Temmuz ayında aldığımız kongre kararına uyulması gerekiyor. Dolmabahçe mutabakatını tekrar yerine getirilmesi ve Önderlik üzerindeki ağır tecridin kaldırılması gerekiyor. Buna bir an önce son verilmeli ve Önderlik ile görüşmelerin yolu açılarak, müzakerelerin başlaması en akılcı yoldur.

‘’PYD HİÇBİR ZAMAN TEHDİT OLMADI’’

“PYD’nin hiçbir zaman Türkiye’yi tehdit edecek boyutta bir girişimi olmadı. DAİŞ çeteleri sınırları ihlal ederken ve askerleri vururken sesi çıkmayanlar bugün PYD’yi Türkiye’nin önündeki büyük tehlike olarak göstermeye çalışıyor. Eğer bir çılgınlığı göze alırlarsa bütün Kuzey’inde bir cehenneme döneceğini bilmeleri gerekiyor. Kürt halkı bunu kabul etmez. 40 yılda kazanılan bu özgürlük çemberi, bizim namusumuz ve onurumuzdur. Buna asla müsaade etmeyiz’’

dtk

357 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika