Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’a dayanışma için geldiler

25 Şubat 2016 - 564 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Diyarbakır’a dayanışma için geldiler

EMEP İstanbul İl Örgütü, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, Pendik Kadın Dayanışma Derneği ve Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği tarafından toplanan yardımlar oluşturulan heyetle Diyarbakır’a getirildi. Heyet, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve  yaşanan çatışmalar nedeniyle göç etmek zorunda kalan aileler için İstanbul’da topladıkları yardımları Rojava Derneği’ne teslim etti.  Heyet ardından Rojava Derneği’ni ziyaret ederek dernek yöneticilerinden bilgi aldı. Rojava Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Durmaz, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş Sur ilçesinin büyük bir yıkıma maruz kaldığını ve insanların evlerini terk etmek zorunda bırakıldığını ifade etti. Durmaz, “Devlet bu savaş politikalarıyla bir yandan bölge halkını yıldırmak isterken, diğer yandan da gelen yardımları engellemek istiyor. Gelen her yardım bizi daha da güçlendiriyor. Ancak bölge halkı giysi, gıda gibi yardımlardan öte buradaki durumun batıda anlaşılmasını bekliyor. Kürt halkı kadar tüm Türkiye halkları da barış sürecine tekrar dönülmesi konusunda ısrarla mücadele etmeli” dedi.

“YAŞANANLARI ANLATIYORUZ”

Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, her alanda bölgede yaşananları anlattıklarını belirterek, “Bunun için çeşitli platformlar oluşturuldu. Her ilçede eylemler örgütlendi. Ancak yapılan her eyleme polisin sert müdahalesi oluyor. Medya üzerinden bir kutuplaşma yaratılıyor” dedi. Bu ortamı kırmak için tüm kesimlerin harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Gerçek, “Bu saldırıların durması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Toplanan yardımlar da bu mücadelenin bir parçası. Asıl olarak İstanbul’da işçi havzalarında, mahallerde, okullarda burada yaşananları anlatıyoruz ve mücadeleye çağırıyoruz” diye konuştu.

“MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİYİZ”

Kadın örgütleri adına konuşan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan ise, savaşa dikkat çekme üzere kapı kapı dolaştıklarını söyledi. Doğan, “Kadınlara, işçilere burada yaşananları anlatıyoruz. Ama medya büyük bir manipülasyon yaratılmış durumda. Bu algıyı kırmak kolay olmuyor. Kadına yönelik şiddete ve kadın bedenin teşhirine karşı batıda yapılan eylemlere de çok sert müdahaleler yapılıyor. Ancak yılgınlığa düşmeden mücadeleyi büyütmeliyiz” dedi. Heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarını ziyaret etti.

Diyarbakır'a dayanışma için geldiler

312 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika