Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da 659 kişi hakkında ‘FETÖ’ işlemi

04 Ağustos 2016 - 933 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Diyarbakır’da 659 kişi hakkında ‘FETÖ’ işlemi

Valilik

Diyarbakır’da FETÖ terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar ve soruşturmalar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarda görevli 659 kişi hakkında adli işlem yapıldığı bildirildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri içine yuvalanmış FETÖ/PDY mensuplarının 15 Temmuz gecesi kalkıştıkları ve halkın iradesine sahip çıkması sonucu başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından, tüm Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’da da bu yapıya karşı adli çalışmalar başlatıldığı belirtilerek, şöyle denildi: ‘’Başlatılan bu adli çalışmalar sonucunda Diyarbakır’da;

ASKERİ KURUMLARDA 244 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Askeri kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda toplam 244 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 24’ü tutuklanmış, 32’si adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, 42 kişi halen gözaltında bulunmaktadır ve 146 kişi de serbest bırakılmıştır.

EMNİYETTE 44 KİŞİ TUTUKLANDI

Emniyet kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda 83 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 44’ü tutuklanmış, 36’sı adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. 2 kişi halen gözaltında bulunmakta ve 1 kişi de serbest bırakılmıştır.

ADLİYE’DE 37 KİŞİ TUTUKLANDI

Adliye ve İnfaz Kurumunda yapılan çalışmalarda 70 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 37’si tutuklanmış, 12’si adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır, 21 kişi ise halen gözaltında tutulmaya devam edilmektedir.

D.Ü.’DE 9 KİŞİ TUTUKLANDI

Dicle Üniversitesine yönelik yapılan çalışmalarda toplam 56 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 9’u tutuklanmış, 30’u adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır, 7 personel hala gözaltında tutulmakta ve 10 personel ise serbest bırakılmıştır.

MİLLİ EĞİTİM’DE 22 GÖZALTI

Milli Eğitim Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 25 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 22’si halen gözaltında tutulmaktadır, 1 kişi serbest bırakılmış, 1 kişi tutuklanmış, 1 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.

2 KAYMAKAM GÖZALTINDA

Dernekler Müdürlüğü’nden hakkında gözaltı kararı bulunan 12 kişi, Defterdarlıkta 3 kişi, Avukatlara yönelik yürütülen çalışmalarda 1 avukat, mülki idare amirlerinden 2 kaymakam halen gözaltında tutulmaktadır.

12 ESNAF VE İŞADAMI GÖZALTINDA

İlimizde faaliyet sürdüren iş adamları ve esnafa yönelik olarak ise 12 kişi hakkında işlem yapılmış olup bu 12 kişiden 10’u halen gözaltında bulunmaktadır, 2’si ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Yürütülen çalışmalar kapsamında 8 sivil vatandaş hakkında işlem yapılmış, bunlardan 1’i tutuklanmış, 1’i adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, 6’sı ise halen gözaltında bulunmaktadır.

Ayrıca TCDD 5. Bölge Müdürlüğünden 1 personel, Karayolları Bölge Müdürlüğünden 1 personel, Orman İşletme Müdürlüğünden 1 personel, Devlet İstatistik Enstitüsünden 1 personel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden 1 personel,  hakkında gözaltı kararı çıkarılmış olup bu personellerin halen gözaltı işlemi sürmektedir.

SGK VE AFAD’TAN 4 PERSONEL

Sosyal Güvenlik Kurumu ve AFAD’dan 4 personel,  bankalar ve PTT’den 3 personel, sağlık kurumlarından 4 personel, Vergi Denetim Kurumundan 1 personel, Başbakanlık eski çalışanı olan 1 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış olup bu personellerin halen gözaltı işlemi sürmektedir.

İLÇELERDE 125 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILDI

İlimiz İlçelerinde ise FETÖ/PDY mensuplarının yakalanmasına yönelik çeşitli kurum ve kuruluşlarda yürütülen çalışmalarda ise toplam 125 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Bu kişilerden 21’i tutuklanmış, 54 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, 39 kişinin halen gözaltı süresi devam etmektedir. 11 kişi ise serbest bırakılmıştır. Kurumlarımızın yasa dışı yapılanmalardan arındırılması adına başlatılmış olan bu çalışmaların en hızlı şekilde tamamlanması için gerekli hassasiyet gösterilmektedir. Başlatılmış olan bu çalışmalar, yasaların gerektirdiği şekilde yürütülmeye devam edilecektir’’ (www.haberdiyarbakir.gen.tr)

900 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika