Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da ‘Suruç’ zirvesi sona erdi

21 Temmuz 2015 - 1.360 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Diyarbakır’da ‘Suruç’ zirvesi sona erdi

Sait BAYRAM

Diyarbakır’da AK Parti İl Başkanlığının ev sahipliğinde ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in nezaretinde Suruç’ta yaşanan saldırı ile ilgili olarak mini bir zirve yapıldı.

26 STK TEMSİLCİSİ KATILDI

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Bakan Yılmaz ve Eker ile AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ile Vali Hüsein Aksoy’un yanı sıra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyeti başkan vekili A.Kadir Karavil, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, DİGİKAD Başkanı Gülşen Duran, DİKAD Başkanı Reyhan Aktar, MazlumDer Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Aksoy, Diyarbakır Madenciler Derneği Başkanı Salih Bal, Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, DES İl Başkanı Eyüphan Kaya, Diyarbakır ve Değerlerini Koruma Derneği Başkanı Recep İdikut, AYDER Başkanı Ferzende Lale, Ziraat Odaları İl Koordinatörü Cevat Delil, GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal, MÜSİAD Başkanı İsmail Özşanlı’nın da aralarında bulunduğu 26 STK temsilcisi katıldı.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI

Yaklaşık 5 saat süren ve STK temsilcilerinin tek tek söz aldığı toplantıda, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Toplantıda ayrıca şu fikirler gündeme geldi:

‘’Zaman birlik beraberlik, yek vücut olma zamanıdır. Bu olay Türkiye Cumhuriyeti hükümetine dolayısıyla vatandaşın huzuruna yapılan bir saldırıdır. Bu saldırıdan siyasi bir kazanç elde etme gibi küçük hesapların peşine düşmemek lazım. Bu olayın hedefi o masum vatandaşlarımızın öldürülmesinden çok Türkiye halklarını birbirine düşürmektir. Sinsi bir akılın Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışlarına tahammülü yoktur ve nüfuzunu kırmaya çalışmaktadır. Türkiye cumhuriyetinin DAİŞ’e bir katkısı olmadığı gibi olmasını düşünmek dahi doğru değildir, DAİŞ bir sentetik örgüttür bu gün var yarın yoktur. Bu bölgede bu bölgenin kadim halkları yaşamaya devam ederken, şu yüz yıllık tarih süreci kapanırken Kürtler üzerinde seküler ulusalcı tek tipçi bir devlet inşa edilerek T.C. Devletinin yapamadığını bu sefer onunla yapmak isteyen bir haçlı zihniyeti devrededir. Anadolu insanının özgürlüğüne tahammül etmeyen bir akıl, istediği şekilde hayali bir algı oluşturarak vatandaşlarımızı yanlışa yönlendirebiliyor. Birilerinin dediği gibi Diyarbakır politize olmuş bir kent değil, öyle olsaydı sorgulayıcı bir mantıkla olayları değerlendirmeleri gerekirdi, Yazılanlardan çok söylenenlere dayalı kulaktan kulağa bir bilgiyle toplum galeyana getiriliyor. Anadil eğitimi dışında hemen hemen Kürtlerin tüm hakları verilmiştir, bu işin baş mimarı Reisicumhurumuz olmasına rağmen AK Parti bunu halka anlatamadı ve “katil Erdoğan” sloganlarıyla basın açıklamalarını nakışlayan bir siyasi cenah var, gençliğimize sahip çıkarak olur olmaz mesellerin peşine düşmemelerini, nitelikli birer vatandaş olarak hayata katkı sağlamalarına imkan vermemiz lazımdır.

BÖLGEDE 3 LİDER VAR: ERDOĞAN-BARZANİ-ÖCALAN

Bu bölgede üç Lider var bunlar Recep Tayyip Erdoğan, Mesut Berzani ve Abdullah Öcalan’dır. Bu liderler, aralarındaki irtibat sürdürerek bu soruna bir çare çözüm getirebilirler, Mesut Barzani’nin de katıldığı, Kürdistan bayraklarının dalgalandığı Kürtler ve Türkler arasında birlik beraberliğin nişanesi olan Diyarbakır Ak Parti mitingi Anadolu düşmanlarını deliye çevirdi ve Haçlı zihniyeti o gün bu gündür bölgemize musallat olmuş durumdadır. Diyarbakır’da bir kesim STÖ’ler PKK/KCK yanlış çıkışlarına ve HDP’nin yersiz politikalarına karşı sessiz kalıyor, tek taraflı sadece Hükümete dönük eleştirilerde ortak bir ses vermektedirler, KCK başkanı Cemil Bayık’ın son açıklamasına sivil ve özgür akıl tepkisiz kalabilir mi? Halkımız silahlanmalı, yer altına inmeli ne anlama geliyor? Diyarbakır’ın dinamikleri bir araya gelerek doğruya doğru, yanlışa yanlış deme cesaretinde bulunmaları lazım Hükümetlerin biri gelir biri gider fakat bu şehirde Diyarbakırlılar yaşayacaklardır, bunların yanlış gittiğini gören bir durum karşısında yek vücut olup ortak bir ses vermeleri gerekir, korkunun ecele faydası yoktur. Barış sürecinin silahlı paydaşı elbette ki PKK’dir ama barış sürecinin muhatabı bölgenin tüm halklarıdır, bütün Kürtlerdir’’

KAYA: SALDIRININ AMACI HÜKÜMETİ İTİBARSIZLAŞTIRMAK

Toplantıya katılan DES İl Başkanı Eyüphan Kaya, toplantıda yaptığı konuşmada,

Bu saldırının asıl amacının Türkiye’nin var olan yarasını kaşımak, kamu düzenini bozup hükümeti itibarsızlaşmak olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

‘’Öyleyse tam hızla barış sürecinin devam ettiği kararlığı ortaya koyup barış sürecinin ilerlemesini sağlamak gerekir, Koalisyon sürecini sekteye uğratmak ve ülkeyi seçime sürükleyip bundan bir istikrarsızlık meydana getirmektir, dolayısıyla CHP yeni Türkiye ölçülerinde koalisyona evet derse ne ala, yoksa HDP’den bir grup ayrılarak 20-25 kişilik bir ekiple hükümete katkı vererek barış sürecini devam ettirmesi lazım. Bu saldırılar ülkemizin yedi bölgesini de etkiliyen bir katliama neden oldu. milletimiz bir bütün olarak mahzun, malum bizde yas definden sonradır dolayısıyla eğer uygunsa bir gün yas ilan edilmesinde fayda mülahaza ediyorum(Benden önceki konuşmacılar da bunu dile getirmişlerdi). Cumhurbaşkanımız açıktan açığa hükümetin sahasına müdahale etmeyi artık bırakmalı, yeri geldiğinde kendisine yöneltilen sorulara “Bu soruyu Başbakanımıza sorun bu Hükümetin alanına giriyor” demeye alışması lazım,

OKULLARDA DEĞERLER EĞİTİMİ ADLI DERS KONULMALI

Okullara “değerler eğitimi” adı altında bir ders konularak; İman, edep, marifet, kardeşlik, dostluk, vatandaşlık… vb. konularda gençlerimizi bilgilendirmemiz gerekir.

Ayrıca bir yazıya sığmayacak kadar yararlı fikirler dile geldi, bu kadarı dahi bana heyecan verdi. Malum bir ülkenin yönetimi sadece Hükümetin omuzlarına yüklenemez. STÖ’ler, Basın, Bürokrasi.. gibi ana paydaşları var ve daima her paydaş üstüne düşen görevi yerine getirmelidir. Unutmayalım bunlardan hiç biri diğerlerinin yerini dolduramaz. Ülke sorunlarıyla mücadelede her kesin sorumluluğu vardır. İşte şehrimiz bölgemiz ortada, bir kesim STK’lar bir tarafın yanlışlarına dur demedikleri/diyemedikleri için işler rayına oturamıyor. Neredeyse silahlı aktörler barış sürecinin baş aktörleri durumuna gelmiş vaziyetteler, halbuki barış sivil akılla gelir’’

11760516_501422270022300_1304604181_o 11777333_501422256688968_163773136_o

657 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika