Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’dan dokunulmazlık uyarısı

21 Nisan 2016 - 753 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Diyarbakır’dan dokunulmazlık uyarısı

dokunulmazlık uyarısı dokunulmazlık uyarısı (1)

HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına ilişkin açıklama yapan Diyarbakır iş camiası ve sivil toplum örgütü temsilcileri, bir an önce bu yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu. 1994 yılında DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasında yapılan yanlışın bir benzerinin bugün de yapıldığını belirten STÖ’ler, çözümün yolunun da siyaset ve müzakereden geçtiğini vurguladı.

“Dokunulmazlıklarının kaldırılması” tartışmalarına ilişkin Diyarbakır iş camiası ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yaptı. Açıklamaya, Diyarbakır Barosu, TİHV, İHD, Eczacılar Odası, MAMZLUMDER, DTSO, DİSİAD, DÜGÜNSİFED, Tabipler Odası, DOGÜNKAD ve Diyarbakır Ticaret Borsası katıldı. Ortak basın açıklaması metnine imza atan sivil toplum örgütleri adına Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen okudu. Türkiye’de son bir yıldır her yönüyle çok zor bir süreçten geçildiğini söyleyen Özmen, Ortadoğu’daki gelişmelerle de paralel yıllardır çözümsüz bırakılmış sorunların çözümü zorlaştığını ifade etti. Özmen, “Bölgemizde, şehirlerimizde, sokaklarımızda, sivil yerleşim yerleri aylardır süren çatışmalar telafisi olmaksızın insani, ekonomik, toplumsal, tarihi ve hukuki büyük tahribatlara neden oldu” dedi.

“GÜVENLİKÇİ POLİTİKALARDAN ENDİŞELİYİZ”

“Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri olarak son dönemlerde yürütülen çatışma ve operasyonlardan meydana gelen ölümlerden hükümetin ısrarla güvenlikçi politikalardan ve dozu yüksek yıkımlardan çok endişe duyduklarını’ kaydeden Özmen, gerek Erdoğan gerekse Davutoğlu’nun HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik açıklamaları ve gündeme alınması beklenen yasa tasarısı endişelerinin daha da arttırdığını söyledi.

“AYNI YANLIŞ YAPILMAK İSTENİYOR’

Özmen, hazırlanan ortak metne şöyle devam etti:

“Ülkemizde güvenlikçi politikalar nedeniyle, milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılmasının ne gibi sonuçlar doğurduğu geçmişte acı bir şekilde tecrübe edilmiştir. 1994 yılında DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve Meclis’te gözaltına alınıp tutuklanmaları, Türkiye’de çok kanlı bir sürecin fitilini ateşlemişti. Tarihe ‘Demokrasi ayıbı’ olarak geçen bu adım; siyasi mekanizmaları tüketmiş, hak ve özgürlük çizgisini geriye çekmiş ve demokratik yaşama çok büyük zararlar vermiştir. Aradan gecen bunca zamandan ve alınan mesafelerden sonra tekrar aynı şekilde milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gündeme taşınmasının büyük bir hata olduğunu düşünüyoruz.”

“BU DURUMDAN VAZGEÇMELİLER”

HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının, demokratik temsil ilişkisini ortadan kaldıracağını söyleyen Özmen, parlamentoya olan inancı zayıflatacak ve mevcut problemin daha da karmaşıklaşmasına sebep olup telafisi güç olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade etti. Maliyeti tüm toplum tarafından ödenecek böylesi bir girişimin kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Özmen, bu durumdan bir an önce vazgeçilmeli ve mevcut yasa tasarısının gündeme alınmayıp geri çekilmesi gerektiğini kaydetti. Özmen, oylamaya sunulduğu taktirde de milletvekillerinin hayır oyu vermesi gerektiğini vurguladı.

“ÇÖZÜM SÜRECİNE DÖNÜLSÜN”

Sorunun ne çatışmalar ne tutuklama ne de demokratik siyasi alanı daraltarak, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla çözülemeyeceğine dikkat çeken Özmen, “Çözümün yolu da siyaset ve müzakeredir. Demokratik ve özgürlükçü siyaset harici her yol bizi çıkmaza götürür ve işi içinden çıkılmaz hale getirir. Aşağıda imzası olan biz Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları olarak; kesintiye uğramış olan çözüm sürecinin bir an önce hayata geçirilmesi için müzakerelerin yeniden başlamasını, diğer aktörlerden de her türlü çatışma ve silahlı eylemlerden uzak durulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

327 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika