Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakırlı işverenler: Hükümet ateşkese zorlanmalı

22 Eylül 2015 - 713 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Diyarbakırlı işverenler: Hükümet ateşkese zorlanmalı

Diyarbakır’daki işverenler, KCK’nin “Tahkim edilmiş ateşkesle çözüme hazırız” açıklamasını olumlu bularak, hükümete “Bu sese kulak ver” çağrısında bulundu. DTSO Başkanı Ahmet Sayar, müzakereye kaldığı yerden devam edilmesi gerektiğini vurgularken, DTSO eski Başkanı Mehmet Kaya, “Hükümet ateşkese zorlanmalı” dedi

Toplumun birçok kesiminden gelen “çift taraflı ateşkes” çağrılarına hükümet savaşı daha da tırmandırarak yanıt verirken, KCK’nin “Tahkim edilmiş bir ateşkes çerçevesinde demokratik çözüme hazırız” açıklamasının yankıları ise sürüyor. KCK’nin açıklamasını olumlu bulan Diyarbakır’daki işverenler, hükümete “Bu sese kulak ver” çağrısında bulundu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, barışla ilgili bütün çağrıların çok anlamlı ve değerli olduğunu söyleyerek, KCK’nin açıklamasına hükümetin kulak vermesi gerektiğinin altını çizdi. Çatışmalı sürecin acilen sona ermesi gerektiğine vurgu yapan Sayar, müzakere sürecinin kaldığı yerden tekrardan başlaması gerektiğini ve sorunların ancak siyasi arenada tartışılarak çözüleceğini söyledi. Kürdistan’da savaşın tırmandırılmasıyla ekonominin konuşamayacak boyuta geldiğine dikkat çeken Sayar, “Bir taraftan operasyonlar, bir taraftan saldırılar, bir taraftan sokağa çıkma yasaklarının olduğu yerde maalesef ekonomik faaliyetlerde durma noktasında geliyor. Özellikle yeni yatırım yapan ve yapmayı planlayanlar şu anda kendi çalışmalarını durdurmuş durumdalar. Bu konuda kaygılıyız” dedi.

‘KÜRT FOBİSİNDEN KAYNAKLI ÖZYÖNETİM SORUN EDİLİYOR’

Özyönetimlere de değinen Sayar, özyönetimlerin dönemin idari yapısı olduğunu ve gelişmiş ülkelerde de buna benzer idari yapıların olduğunu söyledi. Ancak Türkiye’de bir Kürt fobisinden kaynaklı bunun sorun edildiğini belirten Sayar, “Özerklik, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve o kentin sosyo-ekonomik olarak gelişmesine katkı sunuyor” dedi.

‘HÜKÜMET, BİR AN ÖNCE O MASANIN KARŞISINA OTURMALI’

Diyarbakır Ticaret Odası Meclis Üyesi Cebbar Leygara, çözüm sürecinin taraflarından olan devletin, gereken adımları makul bir sürede atmadığını ve atmış gibi davrandığını belirterek, bunun Dolmabahçe Mutabakatı’ndan anlaşıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerinde istediğini alamayınca öfkelendiğini belirten Leygara, onun bu öfkesinden kaynaklı gençlerin, polislerin, askerlerin ve gerillanın öldüğünü dile getirdi. Kürtler ile devlet arasında mutlaka bir müzakerenin olması gerektiğinin altını çizen Leygara, “Bu müzakerenin muhatabı da bu üç yıllık süreçte belirli oldu ve muhatap Öcalan’dır. Öcalan, bu süreci çok dikkatli, sabırlı ve istekli bir şekilde götürdü. Newroz’da gönderdiği mesajlar ortada, tamamen samimiyet ve içtenlikle verdiği mesajlardır” dedi.

Güçlendirilmiş ateşkes ve bir müzakere sürecini doğru bulduklarını belirten Leygara, “Öcalan masanın o diğer tarafında İmralı’da bekliyor. Hükümetin bir an önce o masanın karşısına oturması ve bu çağrıya kulak vermesi gerekir. Yapılan çağrı değerlidir. Bu anlamda bir an önce çözüm sürecine dönülmesi ve yeni bir başlangıç yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

‘HALKIN İRADESİNİ İÇİNE SİNDİRMEYEN YAPI DİKTATÖRLÜKTÜR’

Halkın iradesini içine sindirmeyen bir yapının diktatörlük olduğunu söyleyen Leygara, Türkiye’nin en büyük krizinin demokrasi krizi olduğunun altını çizdi. Leygara, şöyle dedi: “AKP ve Erdoğan 7 Haziran’da kaybetti ama hala ikisi de iktidarda. Bu gayri meşrudur. Türkiye demokrasisi, her zaman ‘iktidar sandıkta değişir’ söylemiyle övünür. Ama görüldü ki 7 Haziran’da sandık sonuçlarına göre iktidarın değişmesi lazımdı ama değişmedi.”

‘HÜKÜMET ATEŞKESE ZORLANMALI’

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Eski Başkanı Mehmet Kaya ise, yaşanan son çatışmalarla beraber AKP hükümetinin PKK’nin tasfiyesine ve ülke dışına çıkması dışında hiçbir konuyu konuşmadığını ancak KCK’nin ise daha ılımlı adım atarak ateşkese yakın olduğunu söyledi. AKP hükümetinin PKK’nin ülkeyi terk etme boyutundan ziyade diyalog ve ateşkes ortamını konuşması gerektiğine işaret eden Kaya, “Siz bu diyalog ve ateşkes konusu konuşmadan illa örgütün dışarı çıkmasını söylüyorsanız o zaman siz bu çatışmayı bir anlamda meşrulaştırıyorsunuz” dedi. Kendilerine düşen görevin KCK’nin yapmış olduğu açıklama karşısında hükümeti bu ateşkese zorlamak olduğunu belirten Kaya, “Hükümeti bu ateşkes ortamına zorlamamız gerekiyor. Ardından da barış ve sürecin konuşabileceği ortamın sağlanması gerekiyor. Bu anlamda KCK’nin açıklamasını değerli ve olumlu buluyoruz” diye konuştu. Kürdistan’daki savaşla beraber ekonomide de ciddi negatif etkilerin oluştuğuna dikkat çeken Kaya, “Ekonomi huzurlu ve çatışmasız bir ortam ister. Özellikle az gelişmiş ülkelerde belirli bir eşiği aşmak için hem huzurlu ve çatışmasız bir ortam olacak hem de pozitif ayrımcılığın olduğu bir boyut geliştireceksiniz. Bu yönüyle bakıldığında bu bölgeye pozitif ayrımcılığa tabi tutmak gerekirken bir çatışmalı ortam yaratılarak ekonomi daha çok felç ediliyor. Onun için bir an önce bir ateşkesle birlikte bu çatışmaların durmasının gerekli olduğuna inanıyorum” dedi.

‘MERKEZDEN YERELİ YÖNETME MODELLERİ RAFA KALDIRILDI’

Özyönetimin halkın kendi kendisini yönetme isteğinin bir göstergesi olduğunu belirten Kaya, dünyada da ülkenin merkezinden yereli yönetme modelinin tamamen kaldırıldığını ve yeni yönetimlerin o bölgenin kendi kendini yönetebileceği sağlıklı sistemler geliştirilerek oluşturulduğunu söyledi. Savaş ortamından kaynaklı özyönetimin bölgede sağlıklı bir şekilde tartışılmasının önüne geçtiğine dikkat çeken Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer bu çatışmalı süreç biterse ben inanıyorum ki HDP’nin bölgede yüzde 80-90 oy aldığı bölgelerdeki özyönetim modelleri daha sağlıklı ve insan için daha faydalı modeller üzerinden tartışılacaktır.”

‘TARAFLAR ACİLEN TEKRAR MÜZAKERE MASASINA DÖNMELİ’

Dışarıdan gelen bir yatırımcı olarak bölgeye geldiğini aktaran işveren Ekrem Kul da, çalışanlarının sokağa çıkma yasağından dolayı en temel hakları olan ulaşım haklarını bile kullanamadığını söyledi. Kendisinin buraya yatırım yaptığı için suçlanacak duruma bile gelebildiğini aktaran Kul, “Nerdeyse buraya yatırım yapıyoruz diye suçlanıyoruz. Ama biz şuna inanıyoruz; yaşatılana inanmayacağız, biz inandığımız gibi yaşamaya çalışacağız ve her zamanda bunun mücadelesini vereceğiz” dedi. Diyarbakır ve bölgenin ekonomi yönüyle hak etmediği bir yerde olduğunu belirten Kaya, bir an önce silahların susmasını ve tarafların tekrar müzakere masasına dönmesi gerektiğine dikkat çekti. Kul, KCK’nin açıklamalarını da olumlu bulduklarını söyledi.

Ahmet Sayar Cebbar Leygara Mehmet Kaya

389 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika