Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK Eş Başkanı Irmak: Gün direniş günüdür

12 Ekim 2015 - 449 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»DTK Eş Başkanı Irmak: Gün direniş günüdür

Ankara’da emek ve meslek örgütleri tarafından düzenlenen barış mitingine yönelik 128 kişi yaşamını yitirdi, 516 kişi ise yaralandı. Kanlı saldırıyı değerlendiren DTK Eş Başkanı Sema Irmak, katliamın çok hain bir saldırı olduğunun atını çizerek, “Şüphesiz bizler için, tüm halklar için kara bir gündü. Çok üzgünüz ve kızgınız. Ailelerine başsağlığı diliyoruz ve yaşamını yitirenler için de Allahtan rahmet diliyoruz. Yaralı olanların da bir an önce sağlığına kavuşmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

‘BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ TÜRKİYE’NİN ORTA YERİNDE KATLETMEK İSTEDİLER’

Tüm söylemlerin anlamsız kaldığını mitingin barış talebiyle gerçekleştirilen bir etkinlik olduğunu ifade eden Selma, “Türkiye’den ve Kürdistan’dan halkların barış isteğini haykırmak için bir araya geldiği bir eylemdi. Bundan daha vicdanlı daha ahlaklı bir eylem olamazdı. Bu mitingden daha masum bir miting daha olamazdı. Kardeşliği, barışı, masumiyeti Türkiye’nin ortasında patlatmak, katletmek, öldürmek istediler ama bu istekleri hiçbir zaman gerçekleşmeyecek” ifadelerinde bulundu. Selma, “Suruç, Diyarbakır katliamlarından HDP’nin sorumlu tutulduğunu ifade ederek, “Barışın karşısında duranlar katliamları yapanlar ve katliamlar ardından utanmadan ‘Bana 400 vekil verseydiniz bunlar yaşanmazdı’ diyenler bellidir. Bunları diyenler katildir. Azmettirici onlardır” şeklinde belirtti.

‘ARTIK GLADYO GÜÇLER HAYATA GEÇİRDİKLERİ HİÇBİR KATLİAMI GİZLEMİYOR’

Devletin 90’lardan bu yana aynı katliamları yaptığını ancak gizlediğini ifade eden Selma, “Artık gladyo örgütler hayata geçirdikleri hiçbir katliamı gizlemiyor. Devlet kendisi terör estiriyor. Önceden devlet elliyle kurulan kurumlar bu katliamları yapıyordu ama şimdi devlet direkt olarak kendisi yapıyor. Ve bizler bugün çok iyi biliyoruz DAİŞ AKP’dir AKP’de DAİŞ’tir. Aralarında hiçbir fark yok bu hükümet bu şekilde bizleri yönetemez, bu baskıcı ve katliamcı zihniyet artık kabul edilemez. Artık hiç bir şekilde ve halkları temsil etmiyor” vurgusunu yaptı.

HALKA ÇAĞRI: ‘GÜN DİRENİŞ GÜNÜDÜR’

Halklara da çağrı yapan Selma, “Bizlerin yaralarını sarması, bu kirli saldırırlara karşı durması, barış isteğini yerde bırakmamak için ve barış güvercinlerinin vurulmasının önüne geçmek için güçlerimizi bileştirmek zorundayız. Gün direniş günüdür. Bugün kendine sahip çıkmak birlik olmak günüdür” dedi. Direniş olmazsa hakların katledilmeye dev edileceğine vurgu yapan Selma, “Katliamlara dur demek için ayaklanmamızı gerekiyor. Eğer bugün sessiz olursak sonsuza kadar sesimiz kısılacak. Ve öleceğiz. Bu anlamda halkımıza çağrımızdır demokratik taleplerinizi dile getirin. Sadece bir gün için değil bu hükümet iktidardan düşene kadar demokrasi gelene kadar eylemlerimiz ve direnişimiz devam etmelidir” dedi.

‘KATLİAM, ATEŞKESE KARNIMIZ TOK DİYENLER TARAFINDAN YAPILDI’

Katliamın KCK tarafından ateşkes ilan edildiği güne denk gelmesin manidar olduğuna vurgu yapan Selma, “Bu bir mesajdır. ‘Ateşkeslere karnımız tok diyenler’ tarafından bu katliamın yapıldığı açık ve net ortadadır. Bu ateşkese bir cevaptır. Yani diyorlar ki ateşkesi tanımıyoruz kan dökmeyi kesmeyeceğiz. Çünkü bizler de kan dökerek büyüyoruz. Bu da bir cevaptır ancak bizler ateşkes açıklamasına da sahip çıkıyoruz ve destekliyoruz. Çok erdemli bir yaklaşım olarak görüyoruz. Artık siyaset zamanı halkı zamanı ve bizim sıramızdır. Şimdi bizler de bu çağrıya ve isteğe sahip çıkacağız” şeklinde belirtti.

Selma

289 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika