Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14159 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK Sağlık Meclisinden Cudi yangını açıklaması

20 Temmuz 2015 - 430 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DTK Sağlık Meclisinden Cudi yangını açıklaması

Cudi Dağı’nda çıkan yangını söndürmeye dönük hiçbir girişimde bulunmayan devlet yetkililerini kınayan DTK Sağlık Meclisi, yangınlarda her bir canlının ölümünün eko-sistemi bozarak insan sağlığını da etkilediğini vurgulayarak, bölgede doğacak her bir canlının sağlıksız olarak doğmasında en büyük suçuz devletin olacağını kaydetti.

Haber MERKEZİ

DTK Sağlık Meclisi, yaptığı yazılı açıklamayla Şırnak’ta bulunan Cudi Dağı’nda, Çalışkan Hudut Karakolu’ndan yapılan top atışları sonucu çıkan yangını söndürmek için hiçbir girişimde bulunmayan devlet yetkililerini kınadı. Devlet zihniyetinin doğayı ve doğada yaşayan hiçbir canlıyı, canlı olarak görmediğinin vurgulandığı açıklamada, “Hiçbir şekilde söndürülmeyen bu yangın, devletin Kürt sorunundaki çözümüne yönelik politikasını ortaya koymaktadır. Herbir canlının ölümü eko-sistemimizi bozarak sağlımızı da bozmaktadır. Doğacak her bir canlının sağlıksız olarak doğmasında en büyük suç devletindir” denildi. Yapılan açıklamada ayrıca Kürdistan’da yoğun olarak yapılan anız yangınlarının Cudi Dağı’ndaki doğa katliamından bir farkı olmadığı da kaydedildi.

ANIZ YANGINLARININ TARLA SAHİBİNE FAYDASI YOK

Anız yangınlarının tarla sahiplerine bir faydası olmadığı, verimli topraklarda ürün verimliliğini azalttığı belirtildi. Sıcak yaz günlerinde yapılan anız yangınlarının sigara benzeri yan etkileri olduğu, kronik bronşit ve astım hastaları için ölümcül atakların tetiklenmesine neden olduğunun belirten açıklamada, anız yangınlarının çevre kirliliğinin en büyük sebeplerinden olduğu, doğada yaşayan birçok canlı türünün göç etmesine yada ölmesine sebep olduğu kaydedildi.

DTK

322 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika