Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK’dan Erdoğan’a tepki

30 Mayıs 2016 - 1.419 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DTK’dan Erdoğan’a tepki

dtk inanc komisyonu

DTK Halklar ve İnançlar Komisyonu yaptığı yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da Zerdüşt inancına yönelik yaptığı konuşmasına tepki gösterdi. Erdoğan’ın açıklamalarını, Kürt halkına ve onun demokratik meşru taleplerine karşı yürüttüğü kirli bir politika olduğunu belirten DTK, “Özel savaş yöntemleriyle halkımızı, kendi özgürlük ve demokrasi mücadelesinden koparmaya, böl-parçala-yönet politikalarıyla halkımızı teslim almaya kimsenin gücü yetmez” ifadelerini kullandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan önceki gün Diyarbakır’da Zerdüşt inancına dönük sarf ettiği sözlere tepki göstermek amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. DTK yaptığı açıklamada insanlığın var oluşundan bu yana büyük evrimsel süreçler yaşayarak geldiğine dikkat çekerek, “İnsanlığın bu evrim süreçleri sosyal, ekonomik ve toplumsal olduğu kadar, aynı zamanda da inançsal-dinsel değişim ve dönüşüm süreçleridir” dedi.

“DİN DERSİ VERMEK HİÇ KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR”

Binlerce yıldır Mezopotamya topraklarını kendine yurt edinen Kürt halkının tarihi de, inançları da, yaşayış tarzı da medeniyetin ve uygarlığın içinde saklı olduğunu ifade eden DTK, medeniyetin içerisindeki en önemli öznelerden birinin de o dönemlerin inanç ve dinleri olduğunu belirtti. “İnsanı insan yapan değerleri yücelten Kürt halkının tarihine ve tarihin farklı dönemlerindeki inançlarına dil uzatmak, Kürt halkına din dersi vermek, hiç kimsenin haddine değildir” vurgusu ile devam eden açıklamada, “Halkımızın üç bin yıl önceki inancı olan Zerdüştlük dini, daha o zaman doğruluğu, dürüstlüğü, emeği, paylaşmayı, kadın-erkek eşitliğini ve ahlaki değerleri savunmuş, yolsuzluğu, hırsızlığı ve insanın insana zulmetmesini yasaklamıştır. Kürt halkı İslamiyet’i kabul ettikten sonra da, İslami değerleri ve yaşayış tarzını en özlü bir biçimde yaşayarak, bin yılı aşkın bir tarihi süreçte, İslamiyet’in gelişmesine büyük katkılar ve hizmetler sunmuştur” ifadelerine yer verildi.

“AÇIKLAMA TÜM DİNLERE YAPILAN BİR SALDIRIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği Zerdüştlük ve diğer din ile inançlarla ilgili açıklamalarını, Kürt halkına ve onun demokratik meşru taleplerine karşı yürüttüğü kirli bir politika olduğunu belirten DTK, açıklamanın devamında şunlara dikkat çekti: “Özel savaş yöntemleriyle halkımızı, kendi özgürlük ve demokrasi mücadelesinden koparmaya, böl-parçala-yönet politikalarıyla halkımızı teslim almaya kimsenin gücü yetmez. İslamiyet’in gerçek özünü ve masumiyetini en içten bir bağlılık ve yaşayışla içselleştirmiş halkımızın da, bu psikolojik savaş yöntemlerine kanması söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, en son Amed’de bu konuda yaptığı açıklamayı, sadece halkımızın inancına yönelik olarak değil, aynı zamanda bütün dinlere ve inançlara yönelik olarak bir saldırı, aşağılama, hor görme, ötekileştirme ve düşmanlaştırma amaçlı olarak değerlendirdiğimizi ve şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz.”

390 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika