DTK’den ‘aktif mücadele’ çağrısı

Haber MERKEZİ

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), son dönemde artan saldırılar ve PKK’nin en önemli 6 kampının bombalanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 7 Haziran seçimleri ile Türkiye’nin her açıdan yeni bir aşamaya geçtiği ve seçimlerden önce Kürdistani halkların Türkiye’deki demokratik güçleri arasında yapılan ittifak ile AKP’nin tek başına iktidar olmasının engellendiği ve bunun Türkiye’nin demokratikleşmesi ile Kürt sorunun çözüm noktasında bir fırsat doğurduğu belirtildi.

4 Nisan’da Tayyip Erdoğan’ın müzakere masasını devirmesi ve ardından HDP’ye ve halka yönelik DAİŞ çeteleri ve kontra güçlerin tetikçiliği ile başlatılan saldırı süreci ülkeyi bir kaos ortamına sürüklemenin adımları olduğu vurgulanan açıklamada, “Suriye iç savaşı ile terörist güçlerle ittifak kuran, silah ve lojistik desteği sağlayan, sınırlarını ve topraklarını bu terörist unsurlara açan Türkiye Cumhuriyeti devleti Ortadoğu okumasıyla uluslararası alanda yalnızlaşmış, Kürt halkıyla kalıcı barış yerine, savaş konsepti ve uygulamaları ile geri dönülmez bir düşmanlığı tercih etmiştir. En son ABD ile DAİŞ’e karşı ortak mücadele adı altında üslerini koalisyona açma karşılığında Kürdistan Özgürlük hareketine ve gerillalarına bombardıman izni almıştır. Halkımızın özgürlük mücadelesi ve halkların demokratik özlemleri bir kez daha kirli ittifak ve pazarlıklarla boğulmak istenmektedir” denildi.

‘TEHDİTLE ÇÖZECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSA ÖNCEKİ HÜKÜMETLERE BAKSIN’

“DAİŞ çeteleri ile mücadele” adı altında Türkiye demokrasi güçlerine ve Kürt halkına karşı siyasi ve askeri soykırım operasyonlarının başlamış ve yeni katliamların gerçekleşmesini sağlayacak bir sürecin kapısını açtığı vurgulanan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun korsan hükumeti; Kürt sorununu tehtidle, şantajla, korkuyla, sindirmeyle ve kontra güçlerin tetikçiliğinde katliamlarla çözebileceğini, bastırabileceğini düşünüyorsa kendinden önceki onlarca hükümetin uygulamalarına bakmalıdır” ifadelerine yer verdi.

‘KAZANAN KÜRT HALKI VE ORTADOĞU HALKLARI OLACAKTIR’

Öcalan’a yönelik tecridin giderek derinleştirildiği ve halklar karşı gerçekleştirilen katliamlar, siyasi operasyonlar ve son olarak Medya Savunma Alanı’na saldırı ile ateşkesi tamamen bitirdiği vurgulanan açıklamada, şu çağrı yapıldı: “Bu nedenle sorunun ele alınışı ve çözümü konusunda yeni bir sürece girmiş bulunmaktayız. Biz Türkiye devletini bu yanlış politikadan ve katliam hesaplarından bir an önce dönmesi gerektiği konusunda uyarıyoruz. Bu yol kanlı ve kaotik bir yoldur. Bu yol hangi hesapla yapılmışsa yapılsın kaos yoludur. Tüm halkımızı bulunduğu her yerde direnişi yükseltmeye, bu gerici hükümete karşı demokratik kazanımlarını korumaya, Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak için aktif mücadele etmeye çağırıyoruz. Gerçek dindarları, devrimci ve demokratları ve halkımızın dostlarını mücadelemizde ortaklaşmaya çağırıyoruz. Kazanan Kürt halkı kazanan Ortadoğu halkları olacaktır.”

DTK

423 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑