Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13882 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK’den ‘fitre’ çağrısı

19 Haziran 2016 - 900 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DTK’den ‘fitre’ çağrısı

DTK'dan fitre çağrısı

DTK, Ramazan ayı vesilesiyle toplanacak olan zekat ve fitrelerin Sur, Cizre, Nusaybin, Yüksekova’da yaşanan çatışmalarda mağdur olan halkla dayanışma amacıyla Rojava Derneğine ulaştırılması çağrısı yaptı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), bölgede yaşanan çatışmalar ve ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle mağdur duruma düşen yüz binlerce yurttaş için dayanışma çağrısında bulunmak amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, mağdur edilen halkla dayanışmanın büyütülmesi amacıyla Ramazan ayı fitre ve zekatların Rojava Derneği üzerinden halka ulaştırılması belirtildi. Açıklamada,” halkların ve şehirlerin yıkım anlarına tüm uluslararası kamuoyunun tanıklık ettiğine” dikkat çekilerek, “yıkım ve talan politikasının hız kesmeden devam ettiğini” savunuldu.

“HALKIMIZIN SAĞDUYUSUYLA BU SÜRECİ ATLATACAĞIZ”

Kürt halkının haklı, meşru ve demokratik taleplerine karşı eşi ve benzeri görülmemiş bir şiddet uygulaması ile bastırılmak istendiği savunulan açıklamada şunlara yer verildi: “Ordu, polis ve bütün diğer paramiliter güçler devreye sokularak genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden binin üzerinde sivil insan katletmiştir. Şehirlerimiz yakıldı, yıkıldı. Yüz binlerce insan yerinden yurdundan zorla göç ettirildi. Operasyonların bittiği açıklamaları yapılmış olsa da, insanlarımızın kendi şehirlerine ve evlerine dönmeleri engellenmekte, yıkılmamış evlerin yıkımına devam edilmektedir. Son derece zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Geçmişte olduğu gibi bu süreci de halklarımızın sağduyusu, elbirliği ve dayanışması ile atlatacağımıza, uğruna bunca bedel ödediğimiz demokrasi ve özgürlük hedefimizi de bu dayanışma ve birliktelikle gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”

“TÜM KESİMLERİ KÜRT HALKIYLA DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Evleri ve şehirleri yakılıp yıkılan, göç eden ve çok zor koşullarda yaşayan halkla dayanışmanın yurtseverlik görevi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu görev ve sorumlulukla tüm halkımıza, fitre ve zekatlarını yerine ve amacına ulaşabilmesi için Rojava derneğine vermeleri çağrısını yapıyoruz. Bu bilinç, duygu ve yaklaşımla başta yurtsever halkımız olmak üzere, tüm ilerici ve demokratik kesimleri yardımlaşmak ve dayanışmak için duyarlı olmaya çağırıyoruz” denildi.

406 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika