Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK’den yüzleşme’ çağrısı

23 Nisan 2016 - 557 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»DTK’den yüzleşme’ çağrısı

dtk

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Halklar ve İnançlar Komisyonu, 24 Nisan 1915’te yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nden başlayarak, geliştirilen tek devlet, tek millet, tek dil oluşturma politikalarının sonucu olarak tüm Anadolu ve Mezopotamya halkların büyük soykırım ve asimilasyon politikalarına tabi tutulduğunun altı çizilen açıklamada, “Anadolu ve Mezopotamya halkları ve kültürleri bu soykırım politikalarının sonucu olarak, büyük katliamları, sürgünleri ve asimilasyonları yaşadı. Yüzyılı aşkın bir süredir devam eden asimilasyon ve soykırım politikaları ve uygulamaları sonucunda birçok halk ya Türkleştirildi ya da fiziki olarak yok edildi. Kürtler, Ermeniler, Süryaniler, Êzidîler, Çerkesler gibi birçok halk ve inanç kesimleri bu soykırımcı uygulamaları yaşadı. Bu soykırım uygulamalarının en kapsamlı, tahrip edici ve sonuçlarının da telafisi mümkün olmayanı hiç şüphesiz ki, 1915 Ermeni Soykırımı’dır. 1,5 milyon civarında Ermeni bu soykırımda katledildi. Bir o kadarı da, yerlerinden ve yurtlarından sürüldü, binlerce yıllık tarihi birikim üzerinde oluşan tüm toplumsal dinamikler yok edildi” denildi.

“GERÇEKLE YÜZLEŞMEKTEN KAÇINILIYOR”

“Ermeni Soykırımı’nın üzerinden 101 yıl geçtiğinin hatırlatıldığı açıklamada, aradan geçen bunca zamana ve insanlığın vicdani çağrılarına rağmen devletin bu kirli ve insanlık dışı gerçekle yüzleşmekten kaçındığı” vurgulandı. Ermeni halkına uygulanan soykırım politikaları, günümüzde de Kürt halkına karşı uygulandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “İttihat ve Terakki’nin, ırkçı, katliamcı ve soykırımcı politikaları, AKP eliyle güncellenerek Sur, Cizre, Silopi, Yüksekova, Nusaybin, Dargeçit gibi birçok Kürdistan şehrinde uygulamaya konulmuş, Kürt halkı büyük bir yıkım ve soykırıma tabi tutulmuştur. Geçmişle doğru ve objektif gerçekler ışığında yüzleşmekten kaçınan TC devleti ve AKP hükümeti, Anadolu ve Mezopotamya haklarına karşı, yeni insanlık ve savaş suçları işlemeye devam etmektedir. Ancak, bu politika ve uygulamaların, halklarımızın yüzyıldır sürdürdüğü özgür olma direnişini yok edemediği, geçmiş deneyim ve tecrübelerle açığa çıkmıştır. Bu değerlendirmeler ışığında; 1915 yılında, özelde Ermeni, genelde de, tüm Mezopotamya ve Anadolu halklarına karşı işlenen soykırım uygulamalarını bir kez daha şiddetle kınıyoruz.”

“ERMENİ HALKININ ACILARINA ORTAĞIZ”

Açıklamada, devleti ve hükümeti geçmişle yüzleşerek, halklara karşı sürdürdüğü soykırım politika ve uygulamalarından vazgeçmeye çağırılarak, “Tüm diasporadaki Ermeni halkının acılarına ortak olduğumuzu belirterek, halklarımızın dayanışması ve ortak mücadelesi ile geleceğimizi özgürleştireceğimize olan inancımızı ifade etmek istiyoruz” denildi.

334 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika