Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya’da Suriye sessizliği!

26 Şubat 2017 - 600 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Dünya’da Suriye sessizliği!

Ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle muhacir durumuna düşen Suriyeliler, barındıkları yerlerde güvencesiz bir hayat sürmekte. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Suriye Dostluk Derneği Genel Başkanı Kadriye Esra Aygün, Türkiye ve birkaç ülke dışında diğer ülkelerin bu alanda sınıfta kaldığını söyledi. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyelinin yaşadığı bilgisini veren Aygün, bunlardan 3 milyon 300’ünün kayıtlı, 700 bininin ise kayıt dışı olduğunu belirtti.
muğla escort
“İSTİHDAMINA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Aygün, “Hiçbir mülteciye vatandaşlık verilmiş değil. Zaten verilmesi 20 veya 22 bin kişi için düşünülüyor. Bunlar da eğitimli, işveren ve 5 yıldır Türkiye’de sorunsuz yaşayan insanlar. Vatandaşlık, vatandaşlık şartlarına haiz olan kişilere verilecek. Suriyelilerin istihdamına yönelik çalışmalarımız var. Geçen aydan beri bir çalışma üzerinde duruyoruz. Dicle Üniversitesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve biz TRC2 bölgesindeki Suriyelilerin ekonomik iş gücü piyasa analizini yaptık, sonucunu yayınladık. Bu çalışma için önce anket yapıldı. Ondan sonra anketlerin analizi yapıldı. Başarılı bir çalışma oldu” dedi.

ŞANLIURFA NÜFUSUNUN YÜZDE 20’Sİ SURİYELİ

Özellikle Şanlıurfa’da Suriyeli nüfusun fazla olduğunu ifade eden Aygün, sözlerine şöyle devam etti: “Kayıt altına alınan Suriyeliler üzerinden istatistik çalışmalar yapılıyor. Geçen gün de bir çalışma yayınlandı. Şanlıurfa’nın nüfusunun yüzde 20’sine ulaşıldı. Suriyeli çocukların yüzde 20’sini okullaştırabildik ancak geri kalanını okullaştıramadık. Ama en yakın zamanda mülteci çocukların yüzde 100’ünü okullaştırmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili Avrupa Birliğinin bir takım sözleri vardı ama yerine getirmiyorlar. Bunların bir an evvel okula gönderilmeleri gerekiyor. Sağlık ve iş hayatıyla ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor.”

“DÜNYA SURİYE ÜZERİNDEN BİR SINAV VERİYOR”

Aygün, göçmenleri değerlendirirken dikkatli davranılması gerektiğine değinerek, “Bir Suriyeli veya bir Iraklı keyfinden dolayı evini terk edip, göçebe ya da mülteci olmaz. Bunun bir nedeni vardır. Ülkelerinde iç savaştan öte bir kıyım yaşandı. Bu yüzden sadece canlarını kurtarıp buralara geldiler, sığındılar. Bu insanlara bu gözle bakmamız gerekiyor. Dünya Suriye üzerinden bir sınav veriyor. Eğer biz Suriyelileri bütün dünya ülkeleri olarak iyi yönetemez, okullaştıramaz, sağlıklarına bakamazsak yarın daha büyük sorunlara yol açabilir. Artık bir an evvel masaya oturup neler yapılması gerektiğini ciddi düşünmek gerekiyor. Düşünmekten de ziyade harekete geçmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

598 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..