Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eker: “Sur’u ihya ve inşa edeceğiz”

10 Nisan 2016 - 627 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Eker: “Sur’u ihya ve inşa edeceğiz”

bakan eker

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin “ihya ve inşa” edileceğini belirterek, “Sur’da yaşayanların mağduriyeti insan ve vatandaş odaklı ele alınarak giderilecek. Esnaf ve tüccar asla zarar görmeyecek, orada faaliyetine devam edecek” dedi.

Eker, örgüt tarafından tahrip edilen Diyarbakır’ın Sur ilçesinde gerçekleştirilecek “ihya ve inşa” çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. AK Parti’nin Kürt meselesinin barış içinde çözülmesi için program geliştirdiğini, demokratikleşme ve sivilleşme yoluyla teröre sebebiyet veren, teröre yol açan sorunları ortadan kaldırma iradesini ortaya koyduğunu anlatan Eker, olayları önlemek için demokratikleşme ve sivilleşme konusunda çok önemli mesafeler katedildiğini bildirdi.

MAĞDUR VATANDAŞLARIN İHTİYAÇLARI GİDERİLECEK

Eker, mağdur olan vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için tedbirler alındığını, evini terk etmek zorunda kalan, evi PKK terör örgütü tarafından işgal edilen vatandaşların geçici yerleşimleri için devletin tüm imkanları seferber ettiğini, mülk sahiplerinin mutlak suretle haklarının korunacağını vurgulayarak, esnaf ve tüccarların mağdur edilmemesi için de borç erteleme başta olmak üzere pek çok tedbir alındığını söyledi.

SUR’DA ‘İHYA VE İNŞA’ SÜRECİ BAŞLADI

Sur’un PKK unsurlarından temizlendiğini, şimdi “ihya ve inşa” sürecinin başladığını belirten Eker, şöyle devam etti: “Diyarbakır bizim medeniyetimizin doruk şehirlerinden birisidir. Suriçi’ni sadece şeklen kalbe benzetmekle kalmıyoruz, o aslında tarih boyunca barışın ve medeniyetin kalbi olmuştur. O şehrin sokaklarında yani o kalbin damarlarında hep barış dolaşmıştır. O şehir 639. yıldan beri Müslüman, orada her kavimden, dinden insan barış içerisinde yaşamıştır. Diyarbakır bir Moğollar bir de PKK tarafından yakıldı, yıkıldı. Sur’da yaşayanların mağduriyeti insan ve vatandaş odaklı ele alınarak giderilecek. Esnaf ve tüccar asla zarar görmeyecek, orada faaliyetine devam edecek. Bin 100 civarındaki tescilli yapı, Osmanlıların yaptığı ilk cami Fatih Cami var, Dört Ayaklı Minare, Surp Giragos Kilisesi gibi sivil mimari örnekleri restorasyonu yapılacak.”

ŞEHRİN DOKUSU BOZULDU

Diyarbakır’da 30–40 yıldır devam eden çarpık yapılaşma, düzensiz göç gibi nedenlerle şehir dokusunun bozulduğunu, kentin tarihine, kültürüne ve mimarisine uymayan yapıların çoğaldığını ifade eden Eker, bu konuda 2007 yılında bir çalışma yapıldığını, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de 2009 yılında ek protokolle bu çalışmaya dahil olduğunu ve o dönem 3 mahallede kamulaştırma yapıldığını anlattı.

SUR’DAKİ ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILDI

PKK’nin Sur’u tahrip etmesinden dolayı çalışmaların hızlandırıldığına değinen Eker, “Vatandaşların yaşam yerlerinin yeniden ihya ve inşa edilmesi gerekiyor bunu da yapacağız. 2009 yılında Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmanın partneriydi. Yapılacak olan her şey 2012 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve kabul edilen nazım imar planına uygun olacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bağlı olduğu siyasi partinin dillendirdiği ‘Suriçi’nin insansızlaştırıldığı, yüksek binalar yapılacağı’ iddiaları hayasız bir yalan. Yeni yapılacak hiçbir bina nazım imar planının dışında olmayacak.” diye konuştu.

DAĞKAPI’DAKİ SURLARI, CHP KAFASI YIKTI

Mehdi Eker, hayata geçirilecek projeyle Dağkapı mevkinde 1930’lu yıllarda yıkılan surların da inşa edileceğini vurgulayarak, “1930’da Dağkapı’daki surları HDP’ye yakın bir zihniyet olan, 1930’daki akrabaları, CHP kafası yıktı. Şimdi biz oraları da inşa edeceğiz. Sur içerisindeki sivil mimari örneklerini de PKK’lılar yaktılar, yıktılar onları da biz inşa edeceğiz” dedi.

YAKIP YIKILAN HER ŞEHRİ DEVLET İNŞAA EDECEK GÜÇTEDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı’nda oluşturulan komisyonların çalışmalar için yoğun şekilde çalıştığını dile getiren Eker, Silopi, Cizre, Nusaybin için de ayrı çalışmalar yapıldığına aktardı. Yakıp yıkılan her şehri devletin yeniden ihya ve inşa edecek güce sahip olduğunu vurgulayan Eker, “PKK, yakıp yıkarak bir hafızayı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Biz o zihniyeti tanıyoruz, bu ‘devrimbaz bir zihniyet’. Marksist, Leninist ideoloji geçmişi tamamen yok etmek üzerine kurulu. Biz bu anlayışın benzerlerini tek parti döneminde Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptıklarıyla biliyoruz. Bunlar da aslında onlarla yakın bir zihniyet akrabalığı içerisinde” dedi.

381 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika